Plugins - WooCommerce Multilingual &amp - en to fr translation catalogue (499 entries)

en: %1$d %2$s are missing translations.
fr: Les traductions de %1$d %2$s sont manquantes.

en: %1$d %2$s is missing translations.
fr: Les traductions de %1$d %2$s sont manquantes.

en: %1$d %2$s translation missing.
fr: La traduction de %1$d %2$s est manquante.

en: %1$d %2$s translations missing.
fr: Les traductions de %1$d %2$s sont manquantes.

en: %d items
fr: %d éléments

en: %d products left
fr: Il reste %d produits

en: %s do not require translation.
fr: %s ne requièrent pas de traduction.

en: %s is installed and active.
fr: %s est installé et actif.

en: %s is not active.
fr: %s n'est pas active.

en: %s is not set up.
fr: %s n'est pas défini.

en: %s is set up.
fr: %s est défini.

en: %s translation
fr: Traduction %s

en: (previous value: %s)
fr: (valeur précédente : %s)

en: -- Choose a widget area --
fr: -- Choisir une zone de widget --

en: --Attribute--
fr: --Attribut--

en: --Taxonomy--
fr: --Taxonomie--

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
fr: 1454.07 &raquo; 1450 lorsque défini sur 10

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
fr: 1454.07 &raquo; 1454 lorsque défini sur 1

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
fr: 1454.07 &raquo; 1500 lorsque défini sur 100

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%1$s</code> translations to version <code>%2$s</code>.
fr: <strong>Traduction WooCommerce disponible</strong> &#8211; Installez ou mettez à jour vos traductions <code>%1$s</code> vers la version <code>%2$s</code>.

en: API key (required)
fr: Clé API (requise)

en: Account settings
fr: Paramètres du compte

en: Add Currencies
fr: Ajouter des devises

en: Add a new currency switcher to a widget area
fr: Ajouter un nouveau sélecteur de devise à la zone de widget

en: Add currency
fr: Ajouter une devise

en: Add new currency
fr: Ajouter une nouvelle devise

en: Add separate download files for translations when translating products
fr: Ajouter des fichiers à télécharger séparés pour les traductions lorsque des produits sont traduits

en: Add separate download files for translations when you translate this product
fr: Ajoutez des fichiers à télécharger séparés pour les traductions lorsque vous traduisez ce produit

en: Add translation
fr: Ajouter une traduction

en: Additional CSS
fr: CSS additionnel

en: All %1$s have the same %2$s assignments.
fr: Tou(te)s les %1$s ont les mêmes affectations de %2$s.

en: All %s are translated.
fr: Tou(te)s les %s sont traduit(e)s.

en: All Accounts
fr: Tous les comptes

en: All categories
fr: Toutes les catégories

en: All countries
fr: Tous les pays

en: All countries except
fr: Tous les pays, sauf

en: All countries except...
fr: Tous les pays, sauf...

en: All countries except:
fr: Tous les pays excepté :

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
fr: Tous les sélecteurs de devise de votre site sont affectés par les réglages de cette section.

en: All in selected currency
fr: Tout dans la devise sélectionnée

en: All languages
fr: Toutes les langues

en: All statuses
fr: Tous les statuts

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
fr: Tous les produits seront supprimés du tri actuel afin de modifier la devise

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
fr: Tous les produits seront supprimés du tri actuel afin de modifier la langue

en: All translation statuses
fr: Tous les statuts de traduction

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
fr: Balises HTML autorisées : <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Apply
fr: Appliquer

en: At least one currency must be enabled for this language!
fr: Au moins une devise doit être activée pour cette langue !

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
fr: Au moins l'un de ces champs est requis : titre, contenu ou extrait

en: Attribute Slug
fr: Slug attribut

en: Attribute slug: %s
fr: Slug attribut : %s

en: Attributes
fr: Attributs

en: Automatic Exchange Rates
fr: Taux de change automatiques

en: Autosubtract amount
fr: Montant auto-soustrait

en: Available parameters
fr: Paramètres disponibles

en: Bank Account
fr: Compte bancaire

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
fr: Parce que ce site a recours à la structure de permalien par défaut, vous ne pouvez utiliser la traduction de slug pour les permaliens de produits.

en: Blue
fr: Bleu

en: Booking currency
fr: Devise de réservation

en: Bookings
fr: Réservations

en: Border
fr: Bordure

en: Button text
fr: Texte de bouton

en: Calculate costs in other currencies automatically
fr: Calculer les coûts automatiquement dans une autre devise

en: Calculate prices in other currencies automatically
fr: Calculer les prix automatiquement dans d'autres devises

en: Calculate shipping costs in other currencies automatically
fr: Calculer automatiquement les coûts d'expédition dans d'autres devises

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
fr: Annuler (conserver l'éditeur de traduction)

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
fr: Impossible d'obtenir des taux de change. La connexion a échoué.

en: Cart
fr: Panier

en: Categories
fr: Catégories

en: Change Password
fr: Modifier le mot de passe

en: Change default language
fr: Modifier la langue par défaut

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
fr: Les modifications effectuées dans ces traductions affecteront les termes de manière générale ! (pas uniquement pour ce produit)

en: Checkout
fr: Validation

en: Checkout &rarr; Pay
fr: Validation &rarr; Paiement

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: Clear all colors
fr: Effacer toutes les couleurs

en: Clear list
fr: Effacer la liste

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
fr: Cliquez pour afficher les prix dans les autres devises tels qu'ils apparaissent actuellement en amont.

en: Client Location
fr: Emplacement du client

en: Collapse
fr: Replier

en: Color theme
fr: Thème de la couleur

en: Composite Products ( Components )
fr: Produits composés (composants)

en: Composite Products ( Scenarios )
fr: Produits composés (scénarios)

en: Configuration Warnings
fr: Avertissements concernant la configuration

en: Configure per country availability for this payment gateway
fr: Configurez en fonction de la disponibilité par pays pour cette passerelle de paiement

en: Configure products slug translation
fr: Configurer la traduction slug de produits

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
fr: Configurer les propriétés du produit spécifique devant être synchronisées avec les traductions.

en: Configure thumbnail and gallery synchronization to translations.
fr: Configurer la synchronisation des miniatures et de la gallerie avec les traductions.

en: Content
fr: Contenu

en: Content / Description
fr: Contenu / Description

en: Content, title, and excerpt are empty.
fr: Le contenu, le titre et l’extrait sont vides.

en: Continue
fr: Poursuivre

en: Core
fr: Cœur

en: Costs and values in custom currencies
fr: Coûts et valeurs dans les devises personnalisées

en: Country availability
fr: Disponibilité par pays

en: Create missing translations
fr: Créer les traductions manquantes

en: Currencies
fr: Devises

en: Currencies order updated
fr: Tri des devises mis à jour

en: Currencies to display for each language
fr: Devises à afficher dans chaque langue

en: Currency
fr: Devise

en: Currency - no orders found
fr: Devise - aucun tri trouvé

en: Currency Position
fr: Place de la devise

en: Currency Preview
fr: Aperçu des devises

en: Currency available in
fr: Devise disponible dans

en: Currency settings for %s
fr: Paramètres des devises pour %s

en: Currency switcher
fr: Sélecteur de devise

en: Currency switcher colors
fr: Couleurs du sélecteur de devise

en: Currency switcher options
fr: Options du sélecteur de devise

en: Currency switcher preview
fr: Aperçu du sélecteur de devise

en: Currency switcher style
fr: Style du sélecteur de devise

en: Current currency background color
fr: Couleur d'arrière-plan de la devise actuelle

en: Current currency font color
fr: Couleur de police de la devise actuelle

en: Current page
fr: Page actuelle

en: Currently, there are %s variations that need to be created.
fr: %s variantes doivent actuellement être créées.

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Custom Product attributes
fr: Attributs de produit personnalisé

en: Custom Tabs
fr: Onglets personnalisés

en: Custom Taxonomies
fr: Taxonomies personnalisées

en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
fr: La configuration du champ personnalisé %s a été modifiée à partir du fichier wpml-config.xml !

en: Custom settings for %s
fr: Paramètres personnalisés pour %s

en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
fr: La configuration de taxonomie personnalisée %s a été modifiée à partir du fichier wpml-config.xml !

en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
fr: La configuration de type personnalisé %s a été modifiée à partir du fichier wpml-config.xml !

en: Customize the currency switcher
fr: Personnaliser le sélecteur de devise

en: Daily
fr: Quotidiennement

en: Decimal Separator
fr: Séparateur de décimale

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
fr: Certaines taxonomies sur votre site sont obligatoirement intraduisibles. Cela pose problème lorsque vous essayez d'exécuter un site WooCommerce multilingue.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
en: A plugin or the theme are probably doing this.
fr: Un module d’extension ou le thème en est probablement la cause.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
en: What you can do:
fr: Ce que vous pouvez faire :

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
fr: 1. Désactivez temporairement les modules d’extension et voyez si ce message disparaît.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
fr: 2. Basculez temporairement vers le thème et voyez si ce message disparaît.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
fr: Il est recommandé de contacter %s, dites que vous recevez ce message et proposez d'envoyer une copie du duplicateur du site. Nous travaillerons avec l'auteur du thème/module d’extension et résoudrons le problème durablement. Nous vous offrirons entre-temps une solution temporaire de manière à ce que vous puissiez continuer à travailler.

en: Default: %name% (%1$symbol%) - %2$code%
fr: Par défaut : %name% (%1$symbol%) - %2$code%

en: Delete
fr: Supprimer

en: Determined automatically based on exchange rate
fr: Automatiquement déterminé sur base du taux de change

en: Disable %1$s for %2$s
fr: Désactiver %1$s pour %2$s

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Display original images on the translated product front page if images not specified
fr: Afficher les images originales sur la première page de produit traduit si les images ne sont pas spécifiées

en: Done!
fr: Terminé !

en: Down
fr: En bas

en: Download Files
fr: Télécharger les fichiers

en: Download Files for Variation #%s
fr: Télécharger les fichiers pour la variation #%s

en: Downloading translations... Please don't close this page.
fr: Téléchargement des traductions en cours... Veuillez ne pas fermer cette page.

en: Draft
fr: Brouillon

en: Drag and drop the currencies to change their order
fr: Glisser et déposer les devises pour modifier l'ordre

en: Duplicate terms ( please select attribute ):
fr: Dupliquer les termes (veuillez sélectionner l'attribut) :

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit %s Currency Switcher
fr: Modifier le sélecteur de devise %s

en: Edit My Address
fr: Modifier mon adresse

en: Edit Product Currency Switcher
fr: Modifier le sélecteur de devise du produit

en: Edit currency switcher
fr: Modifier le sélecteur de devise

en: Edit this item
fr: Modifier cet élément

en: Edit this item inline
fr: Modifier cet élément intraligne

en: Edit this product translation
fr: Modifier la traduction de ce produit

en: Edit translation
fr: Modifier la traduction

en: Enable %1$s for %2$s
fr: Activer %1$s pour %2$s

en: Enable automatic exchange rates
fr: Activer les taux de change automatiques

en: Enable costs in custom currencies
fr: Activer les coûts dans les devises personnalisées

en: Enable/disable
fr: Activer/Désactiver

en: Endpoint: %s
fr: Point de terminaison : %s

en: Enter API key
fr: Saisir la clé API

en: Enter prices in other currencies
fr: Entrer les prix dans d'autres devises

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Exchange Rate
fr: Taux de change

en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
fr: Taux de change = %s taux de change x (1 + commission de levée / 100)

en: Exchange rate updated automatically from %s
fr: Les taux de change ont été mis à jour automatiquement depuis %s

en: Exchange rates source
fr: Source des taux de change

en: Exchange rates updated successfully
fr: Les taux de change ont été mis à jour avec succès

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
fr: Les traductions existantes et les variantes associées seront supprimées.

en: External Product
fr: Produit externe

en: File URL
fr: Fichier URL

en: Filter
fr: Filtre

en: Fix product_type taxonomy terms
fr: Correction des termes de taxonomie product_type

en: Fix translated variations relationships
fr: Corriger les erreurs dans les relations de variation traduites

en: Fixer.io API key
fr: Clé API Fixer.io

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
fr: Pour 1454.07, lorsque l'incrément pour le nombre entier le plus proche est 100 et que le montant autosoustrait est 1, le montant à obtenir est 1499.

en: From&hellip;
fr: De&hellip;

en: Give us <span class="rating">5.0 <i class="otgs-ico-star"></i></span> review now.
fr: Évaluez-nous maintenant <span class="rating">5.0 <i class="otgs-ico-star"></i></span>.

en: Global Attributes
fr: Attributs globaux

en: Go to the first page
fr: Allez à la première page

en: Go to the last page
fr: Allez à la dernière page

en: Go to the next page
fr: Allez à la page suivante

en: Go to the previous page
fr: Revenez à la page précédente

en: Gray
fr: Gris

en: Great! Now you can use Geolocation to determine default currency for chosen languages. You can edit that key in
fr: Bravo ! Vous pouvez maintenant utiliser la géolocalisation afin de déterminer la devise par défaut pour les langues choisies. Vous pouvez modifier cette clé sur

en: Heading
fr: Titre

en: Here you can set different prices for the %s in multiple currencies:
fr: Vous pouvez établir ici différents prix pour %s dans multiples devises :

en: Hide
fr: Masquer

en: Hide This Message
fr: Masquer ce message

en: Hide prices in other currencies
fr: Masquer les prix dans d'autres devises

en: Hover
fr: Survol

en: How do you feel getting your very first order in foreign language or currency?
fr: Que pensez-vous d'avoir pu effectuer votre toute première commande dans une langue ou devise étrangère ?

en: How to translate attributes
fr: Comment traduire les attributs

en: How to translate product categories
fr: Comment traduire les catégories de produit

en: How to translate this?
fr: Comment traduire ceci ?

en: I'll do the setup later
fr: J'effectuerai les réglages plus tard

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
fr: Si vous utilisez un créateur de page pour concevoir des produits WooCommerce, il est préférable de travailler uniquement avec l'éditeur de traduction WPML.

en: In order to edit custom attributes you need to use the <a href="%s">custom product translation editor</a>
fr: Pour modifier des attributs personnalisés, vous avez besoin de l'<a href="%s">éditeur de traduction de produit personnalisé</a>

en: Increment for nearest integer
fr: Incrémenter pour le prochain nombre entier

en: Install WooCommerce Pages
fr: Installer les pages WooCommerce

en: Invalid currency parameter: "%s"
fr: Paramètre de devise non valide : "%s"

en: Invalid language parameter: "%s"
fr: Paramètre de langue non valide : "%s"

en: Invalid nonce
fr: Actuellement non valide

en: Invalid taxonomy %s
fr: Taxonomie non valide : %s

en: Keep
fr: Garder

en: Keep %s
fr: Conserver %s

en: Keep using %s
fr: Continuer à utiliser %s

en: Label
fr: Libellé

en: Language
fr: Langue

en: Last Modified
fr: Dernière modification

en: Last updated: %s
fr: Dernière mise à jour : %s

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Left
fr: Gauche

en: Left with space
fr: À gauche avec espace

en: Let's continue
fr: Poursuivons

en: Lifting charge
fr: Commission de levée

en: Live Publishable Key
fr: Clé publiable en direct

en: Live Secret Key
fr: Clé secrète en direct

en: Loading ...
fr: Chargement en cours...

en: Location based
fr: Selon l’emplacement

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Lost Password
fr: Mot de passe perdu

en: Manually
fr: Manuellement

en: MaxMind Licence Key
fr: Clé de licence MaxMind

en: Media
fr: Média

en: Monthly on the
fr: Mensuellement, le

en: Monthly on the %s
fr: Mensuellement, le %s

en: More details
fr: Plus de détails

en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %1$sAdd secondary currency%2$s.
fr: Le mode Multidevise est activé, mais aucune devise secondaire n'est définie. %1$sAjouter une secondaire devise%2$s.

en: Multi-currency is not enabled.
fr: La multidevise n'est pas activée.

en: Multi-currency settings
fr: Paramètres multidevises

en: Multilingual Content Setup
fr: Configuration du contenu multilingue

en: Multiple Currencies
fr: Devises multiples

en: My Account
fr: Mon compte

en: N/A
fr: s.o.

en: Name
fr: Intitulé

en: Native WooCommerce product editing screen
fr: Écran de traitement de produit WooCommerce natif

en: Nearest
fr: Le plus proche

en: Needs updating
fr: Requiert une mise à jour

en: New Widget Area Currency Switcher
fr: Nouveau sélecteur de devise de la zone de widget

en: No - dismiss
fr: Non - rejeter

en: No products found
fr: Aucun produit trouvé

en: No shipping class cost in %s
fr: Aucun coût pour le mode de livraison en %s

en: Not sure which option to choose? Read about %1$spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%2$s.
fr: Vous ne savez pas quelle option choisir ? Consultez les %1$sProblèmes éventuels en basculant d'une langue ou d'une devise à l'autre alors que le panier contient des articles%2$s.

en: Not translated or needs updating
fr: Non traduit ou nécessite une mise à jour

en: Not yet supported
fr: Pas encore pris en charge

en: Number of Decimals
fr: Nombre de décimales

en: OK (translate with the WordPress editor)
fr: OK (traduire avec l'éditeur WordPress)

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
fr: Une ou plusieurs pages WooCommerce n'ont pas été créées.

en: Only numeric
fr: Numérique uniquement

en: Order Received
fr: Commande reçue

en: Order currency:
fr: Tri des devises :

en: Order of currencies
fr: Ordre des devises

en: Original Slug
fr: Slug original

en: Original language
fr: Langue originale

en: Other currency background color
fr: Couleur d'arrière-plan de l'autre devise

en: Other currency font color
fr: Couleur de police de l'autre devise

en: Parent product: %s
fr: Produit parent : %s

en: PayPal Email
fr: e-mail PayPal

en: Payment Gateways
fr: Passerelles de paiement

en: Pending
fr: En attente

en: Permalink settings
fr: Paramètres permaliens

en: Person Type Name
fr: Nom du type de personne

en: Person Types
fr: Types de personne

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
fr: Veuillez choisir une structure de permalien différente ou désactiver la traduction de slug.

en: Please enter a valid number
fr: Veuillez saisir un nombre valide

en: Please enter in a value less than the regular price
fr: Veuillez entrer une valeur inférieure au prix standard

en: Please go to the %1$s and fill in your %2$s.
fr: Veuillez aller à la %1$s et renseigner votre %2$s.

en: Please make a backup of your database before you start the synchronization
fr: Veuillez sauvegarder votre base de données avant de démarrer la synchronisation

en: Plugins Status
fr: Statut des modules d'extension

en: Position
fr: Emplacement

en: Preview
fr: Aperçu

en: Private
fr: Privé

en: Proceed
fr: Continuer

en: Product
fr: Produit

en: Product Add-ons Group "%s"
fr: Groupe de composants additionnels de produit "%s"

en: Product Attribute Base
fr: Base d'attribut du produit

en: Product Base
fr: Produit de base

en: Product Bundles
fr: Regroupements de produits

en: Product Category Base
fr: Base de catégorie du produit

en: Product Shop Base
fr: Base de la boutique de produit

en: Product Tag Base
fr: Base de balise du produit

en: Product Translation Interface
fr: Interface de traduction de produit

en: Product attribute base
fr: Base d'attribut du produit

en: Product base
fr: Produit de base

en: Product category base
fr: Base de catégorie du produit

en: Product not found: %d
fr: Produit introuvable : %d

en: Product page Currency Switcher
fr: Sélecteur de devise de la page du produit

en: Product tabs
fr: Onglets du produit

en: Product tag base
fr: Base de balise du produit

en: Product url
fr: Produit URL

en: Products
fr: Produits

en: Products Download Files
fr: Fichiers de téléchargement de produits

en: Products Media Synchronization
fr: Synchronisation des produits multimédia

en: Products Missing Translations
fr: Traductions manquantes de produit

en: Products Synchronization
fr: Synchronisation de produits

en: Products before cart reset
fr: Produits avant réinitialisation du panier

en: Products removed after switching to %s:
fr: Produits supprimés après avoir changé pour %s :

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
fr: Demander confirmation et réinitialiser le panier

en: Published
fr: Publié

en: Purchase note
fr: Note d'achat

en: Quick Edit
fr: Modification rapide

en: Quick edit is disabled for product translations. It's recommended to use the %1$s for editing products translations. %2$s
fr: La modification rapide est désactivée pour les traductions de produit. Il est recommandé d'utiliser l'%1$s pour modifier les traductions de produit. %2$s

en: Rate
fr: Taux

en: Regular Price
fr: Prix normal

en: Reset
fr: Réinitialiser

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
fr: En raison de la présense de certains éléments dans la configuration de votre site, le contenu du panier risque de ne pas être correctement synchronisé lorsque les utilisateurs changent de devise ou de langue en amont.

[ctx: Reset cart option warning 2]
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
fr: Dans une situation comme celle-ci, nous vous recommandons de %s avec l'option pour réinitialiser le panier.

en: Resources
fr: Ressources

en: Resources Label
fr: Étiquette des ressources

en: Resources label
fr: Étiquette Ressources

en: Right
fr: Droite

en: Right now, there are no products needing translation.
fr: Il n'existe aucun produit requérant une traduction pour le moment.

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
fr: Actuellement, aucun élément de taxonomie ne requiert de traduction.

en: Right with space
fr: À droite avec espace

en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
fr: Arrondir le prix converti au nombre entier le plus proche. %sEx. : 15.78 devient 16.00

en: Rounding to the nearest integer
fr: Arrondi au prochain nombre entier

en: Sale Price
fr: Prix de vente

en: Same as default currency
fr: Identique à la devise par défaut

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Schedule
fr: Planifier

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Search
fr: Recherche

en: Secondary currencies: %s
fr: Devises secondaires : %s

en: Select Page
fr: Sélectionner la page

en: Select a preset
fr: Sélectionner un préréglage

en: Select currency
fr: Sélectionner la devise

en: Select the attribute to translate:
fr: Sélectionner l'attribut à traduire :

en: Select the taxonomy to translate:
fr: Sélectionner la taxonomie à traduire :

en: Set costs in other currencies manually
fr: Définir les coûts manuellement dans une autre devise

en: Set dates
fr: Définir les dates

en: Set on %s
fr: Définir sur %s

en: Set prices in other currencies manually
fr: Définir les prix manuellement dans d'autres devises

en: Set shipping costs in other currencies manually
fr: Définir manuellement les coûts d'expédition dans d'autres devises

en: Set the currency in which your customer will see the final price when they checkout. Choose which accounts they will see in their payment message.
fr: Définir la devise dans laquelle votre client verra le prix final lorsqu'il s'apprêtera à régler. Choisir les comptes qui apparaîtront dans sa notification de paiement.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Shipping Classes
fr: Modes de livraison

en: Shop
fr: Boutique

en: Shop page
fr: Page de la boutique

en: Show
fr: Afficher

en: Show all currencies
fr: Afficher toutes les devises

en: Show currencies based on
fr: Afficher les devises selon

en: Show only reviews in %1$s (%2$s)
fr: Afficher uniquement les commentaires en %1$s (%2$s)

en: Show reviews in all languages  (%s)
fr: Afficher les commentaires dans toutes les langues (%s)

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
fr: Affiche une liste de produits qui se trouvaient dans le panier avant qu'il ne soit réinitialisé en amont, après avoir changé de langue ou de devise. Il sera masqué lorsqu'il n'y a aucun produit à afficher.

en: Sign-up Fee
fr: Frais d'inscription

en: Site Language
fr: Langue du site

en: Slug type
fr: Type de slug

en: Some translated %1$s have different %2$s assignments.
fr: Certains %1$s traduit(e)s ont des %2$s d'affectation différentes.

en: Specific countries
fr: Pays spécifiques

en: Start
fr: Démarrer

en: Start the Setup Wizard
fr: Démarrer l'assistant de configuration

en: Status
fr: Statut

en: Store Pages
fr: Stocker des pages

en: Store URLs
fr: URLs de la boutique

en: Subscription Price
fr: Prix de l'abonnement

en: Successfully updated %1$s for all translated %2$s.
fr: %1$s mis(e) à jour avec succès pour tou(te)s les %2$s.

en: Switch back to %s
fr: Revenir à %s

en: Switching currencies when there are items in the cart
fr: Passer d'une devise à l'autre lorsqu'il y a des articles dans le panier

en: Switching currency?
fr: Changer de devise ?

en: Switching language?
fr: Changer de langue ?

en: Switching languages when there are items in the cart
fr: Passer d'une langue à l'autre lorsqu'il y a des articles dans le panier

en: Sync product stock quantity and status ( synchronizing min stock between translations )
fr: Synchroniser la quantité de stock de produits et le statut (synchronisation du stock minimum entre les traductions)

en: Sync products "gallery images":
fr: Synchroniser les produits "gallery images" :

en: Sync products and product taxonomies order.
fr: Tri des produits de synchro. et des taxonomies de produit.

en: Sync products categories (display type, thumbnail):
fr: Catégories de produits synchro. (type d'affichage, miniature) :

en: Sync products variations:
fr: Synchroniser les variantes de produit :

en: Sync publishing date for translated products.
fr: Synchroniser la date de publication pour les produits traduits

en: Sync removed product meta from original products to translations
fr: La synchronisation a supprimé le méta-produit des produits originaux vers les traductions

en: Sync variables products
fr: Produits de synchronisation variables

en: Synchronization complete!
fr: Synchronisation terminée !

en: Synchronize %s assignment in content
fr: Synchroniser l'affectation de la/du %s dans le contenu

en: Synchronize attributes and update product variations
fr: Synchroniser les attributs et mettre à jour les variantes de produit

en: Synchronize cart content when switching currencies
fr: Synchroniser le contenu du panier lors du passage d'une devise à l'autre

en: Synchronize cart content when switching languages
fr: Synchroniser le contenu du panier lors du passage d'une langue à l'autre

en: Tab Title
fr: Titre de l'onglet

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Take this and edit
fr: Prenez ceci et modifier

en: Taxonomies Missing Translations
fr: Traductions de taxonomies manquantes

en: Template for currency switcher
fr: Modèle pour sélecteur de devise

en: Term not found: %d
fr: Terme non trouvé : %d

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
fr: Les modifications que vous avez effectuées seront perdues si vous quittez cette page.

en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %1$sMulti-currency%2$s configuration.
fr: La devise par défaut a été changée. Afin d'afficher des prix exacts dans toutes les devises, vous devez mettre à jour les taux de change listés dans la configuration %1$sMultidevise%2$s.

[ctx: The description for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: The minimal order amount if customer choose %s as a purchase currency.
fr: Montant de commande minimum si le client choisit %s comme devise d'achat.

[ctx: The description for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: The shipping cost if customer choose %s as a purchase currency.
fr: Coûts d'expédition si le client choisit %s comme devise d'achat.

[ctx: The label for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: Minimal order amount in %s
fr: Montant de commande minimum en %s

[ctx: The label for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: Cost in %s
fr: Coût en %s

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
fr: La commission de levée ajuste le taux de change fourni par le service sélectionné avant qu'il ne soit sauvegardé. Les taux de change affichés dans le tableau ci-dessus incluent la commission de levée.

en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %1$sWooCommerce settings%2$s page and select the default currency for your store.
fr: Le mode Multidevise ne peut être activé car aucune devise spécifique n'est définie. Allez à la page des %1$sParamètres WooCommerce%2$s et sélectionnez une devise par défaut pour votre boutique.

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
fr: Il est recommandé d'utiliser l'éditeur de traduction WPML. Il est rationalisé pour faciliter le processus de traduction tout en offrant une bien meilleure intégration à diverses extensions WooCommerce.

en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
fr: Le prix obtenu sera incrémenté à cette valeur après l'avoir initialement arrondi.%sEx. :

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
fr: La valeur doit être soustraite au montant précédemment obtenu.

en: There are no attributes defined
fr: Aucun attribut n'est défini

en: There are no translatable product attributes defined
fr: Aucun attribut de produit traduisible n'est défini

en: There are no translatable product custom taxonomies defined
fr: Aucune taxonomie personnalisée de produit traduisible n'est définie

en: There are some settings that require careful attention.
fr: Certains paramètres nécessitent une attention particulière.

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
fr: Ces pages sont en cours de traduction par les traduteurs via WPML :

en: This feature was disabled. Please enable %1$sWPML cookies%2$s to continue.
fr: Cette fonctionnalité a été désactivée. Veuillez activer les %1$scookies WPML%2$s pour poursuivre.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
fr: Ce champ est verrouillé pour modification car WPML copiera sa valeur à partir de la langue d'origine.

en: This gateway does not support %s. To show this gateway please select another currency.
fr: Cette passerelle ne prend pas en charge les %s. Pour afficher cette passerelle, Veuillez sélectionner une autre devise.

en: This is a translation of %1$s. Some of the fields are not editable. It's recommended to use the %2$s for translating products.
fr: C'est une traduction de %1$s. Certains champs ne sont pas modifiables. Il est recommandé d'utiliser le %2$s pour traduire les produits.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
fr: Cela peut causer des problèmes avec des URL dans différentes langues.

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
fr: Cette page vous permet de traduire toutes les chaînes qui sont utilisées par WooCommerce en construisant différents types d'url. Les traduire vous permet de localiser entièrement les url qui associent la langue des pages.

en: This taxonomy does not require translation.
fr: Cette taxonomie ne requiert pas de traduction.

en: This taxonomy requires translation.
fr: Cette taxonomie requiert une traduction.

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
fr: Ce travail de traduction ne vous sera plus attribué. D'autres traducteurs pourront postuler et poursuivre la traduction.

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
fr: Ceci génèrera automatiquement des variantes pour les produits traduits correspondant aux attributs récemment traduits.

en: Thousand Separator
fr: Séparateur de millier

en: Title
fr: Titre

en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %1$sMultilingual Content Setup%2$s
fr: Pour configurer les taxonomies de produit ou attributs comme traduisibles ou non traduisibles, allez dans la %1$sConfiguration des contenus multilingues%2$s

en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %1$ssetup wizard%2$s.
fr: Afin de traduire ceci et les autres pages stockées de WooCommerce rapidement, veuillez exécuter l'%1$sassistant de configuration%2$s.

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
fr: Pour lancer un site entièrement traduit, il faut traduire tous les éléments de taxonomie. Certains éléments de magasin tels que les variantes, dépendent de la traduction de taxonomie.

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
fr: Pour exécuter un site e-commerce multilingue, les pages de la boutique WooCommerce doivent être traduites dans toutes les langues du site. Une fois toutes les pages installées, vous pouvez ajouter leurs traductions depuis ce menu.

en: To translate Extra Options strings please save %1$s and go to the <b><a href="%2$s">String Translation interface</a></b>
fr: Pour traduire des chaînes d'options supplémentaires, veuillez sauvegarder %1$s et allez à l'<b><a href="%2$s">interface de traduction de chaîne</a></b>

en: To&hellip;
fr: À&hellip;

en: Tour Data
fr: Données du tour

en: Translatable?
fr: Traduisible ?

en: Translate %s
fr: Traduire %s

en: Translate Products
fr: Traduire les produits

en: Translate URLs
fr: Traduire les URL

en: Translate WooCommerce products
fr: Traduire les produits WooCommerce

en: Translate endpoints
fr: Traduire les points de terminaison

en: Translate shipping classes
fr: Traduire les modes de livraison

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
fr: Vous traduisez %1$s ? Utilisez le tableau %2$s pour traduire plus facilement.

en: Translation Options
fr: Options de traduction

en: Translation complete
fr: Traduction terminée

en: Translation in progress
fr: Traduction en cours de réalisation

en: Translation of
fr: Traduction de

en: Translation to
fr: Traduction en

en: Troubleshooting
fr: Dépannage

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Up
fr: En haut

en: Update %1$s for all translated %2$s
fr: Mettre à jour le/la %1$s pour toutes les %2$s traduites

en: Update Translation
fr: Mettre à jour la traduction

en: Update frequency
fr: Fréquence de mise à jour

en: Update manually now
fr: Mettre à jour manuellement maintenant

en: Update products count:
fr: Mettre à jour le total des produits :

en: Update translation
fr: Mise à jour de la traduction

en: Uploads
fr: Téléversements

en: Use custom settings for translations download files
fr: Utiliser les paramètres personnalisés pour les fichiers de traduction à télécharger

en: Use the same files for translations
fr: Utiliser les mêmes fichiers pour les traductions

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
fr: L'utilisation de "translation_of" requiert également de délivrer un paramètre "lang"

en: Value(s)
fr: Valeur(s)

en: Variations data
fr: Données des variantes

en: View
fr: Visualiser

en: View "%s"
fr: Visualiser "%s"

en: View Order
fr: Visualiser la commande

en: Visit website
fr: Visitez le site Internet

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
fr: AVERTISSEMENT ! Les limitations mineures incluent une limite de 1000 requêtes/par mois et l'EUR est la seule devise de base disponible pour les clients qui utilisent un compte gratuit. Si vous avez besoin de plus de 1000 requêtes par mois ou souhaitez utiliser les 170 devises de base disponibles, choisissez l'une des offres payantes à partir de seulement 10$ par mois.

en: WPML Translation Editor
fr: Éditeur de traduction WPML

en: WPML support
fr: Assistance WPML

en: We detected a problem in your WPML configuration: the %1$sproduct_type%2$s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %3$sMultilingual Content Setup page%4$s.
fr: Nous avons décelé un problème dans votre configuration WPML : la taxonomie %1$sproduct_type%2$s est définie comme traduisible et cela pourrait poser problème avec les produits traduits. Rendez-vous sur la %3$spage de configuration de contenu multilingue%4$s pour modifier ce paramètre.

en: We for sure are super thrilled about your success! Will you help WCML improve and grow?
fr: Nous sommes très heureux du succès que vous rencontrez ! Allez-vous nous aider à améliorer et développer WCML ?

en: Weekly on
fr: Hebdomadairement, le

en: Weekly on %s
fr: Hebdomadairement, le %s

en: White
fr: Blanc

en: Widget Currency Switcher
fr: Sélecteur de devise de widget

en: Widget area
fr: Zone de widget

en: Widget title
fr: Titre du widget

en: WooCommerce Store Pages
fr: Pages du magasin WooCommerce

en: WooCommerce product translation page
fr: page de traduction de produit WooCommerce

en: WooCommerce settings page.
fr: la page des paramètres WooCommerce.

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
fr: Les pages de la boutique WooCommerce sont traduites dans toutes les langues du site.

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
fr: Les pages de la boutique WooCommerce n'existent pas dans ces langues :

en: Yes, go to the troubleshooting page
fr: Oui, aller à la page de dépannage

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
fr: Vous utilisez la même valeur que pour la base de catégorie habituelle. Cela crée souvent des conflits et il en résulte des adresses url qui ne fonctionnent pas correctement.

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
fr: Vous pouvez effacer le contenu du panier lorsque vous changez de langue ou de devise si vous rencontrez des problèmes liés à votre panier ou sur la page de paiement.

en: You can translate strings related to global add-ons on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the strings.
fr: Vous pouvez traduire les chaînes associées aux composants additionnels globaux sur la %1$spage de traduction de chaîne WPML%2$s.

en: You can translate strings related to subscription products on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the strings.
fr: Vous pouvez traduire les chaînes associées aux produits d'abonnement sur la %1$spage de traduction de chaîne WPML%2$s. Utilisez la recherche en haut de cette page pour trouver les chaînes.

en: You can translate the Group Name, Group Description and every Option Label of your product add-on on the %1$sWooCommerce product translation page%2$s
fr: Vous pouvez traduire le nom du groupe, la description du groupe et toutes les étiquettes d'option du composant additionnel de votre produit sur la %1$spage de traduction de produit WooCommerce%2$s

en: You can translate the Person Type Name and Description on the  %1$sWooCommerce product translation page%2$s
fr: Vous pouvez traduire le nom du type de la personne et la description sur la %1$spage de traduction de produit WooCommerce%2$s

en: You can translate the labels of your table rates on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the labels strings.
fr: Vous pouvez traduire les étiquettes des taux de votre tableau sur la %1$spage de traduction de chaîne WPML%2$s. Utilisez la recherche en haut de cette page pour trouver les chaînes des étiquettes.

en: You can translate the titles of your custom Resources on the %1$sWooCommerce product translation page%2$s
fr: Vous pouvez traduire les titres de vos ressources personnalisées sur la %1$spage de traduction de produit WooCommerce%2$s

en: You can translate this method title on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the method title string.
fr: Vous pouvez traduire le titre de cette méthode sur la %1$spage de traduction de chaîne WPML%2$s. Utilisez la recherche en haut de cette page pour trouver la chaîne du titre de la méthode.

en: You can translate your custom product tabs on the %1$sWooCommerce product translation page%2$s
fr: Vous pouvez traduire les onglets de votre produit personnalisé sur la %1$spage de traduction de produit WooCommerce%2$s

en: You can translate your custom product tabs on the %s
fr: Vous pouvez traduire vos onglets de produit personnalisés sur la %s

en: You have to save all settings before updating exchange rates
fr: Vous devez sauvegarder tous les paramètres avant de mettre à jour les taux de change

en: You have untranslated terms!
fr: Il reste des termes non traduits !

en: You haven't added any secondary currencies.
fr: Vous n'avez pas ajouté de devises secondaires.

en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
fr: Il est recommandé de vérifier les fichiers de configuration WPML ajoutés par d'autres modules d'extension ou des paramètres manuels sur la section %s.

en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
fr: Vous avez changé de langue et des articles se trouvent dans le panier. Si vous conservez la langue %s, le panier sera vidé et vous devrez à nouveau y ajouter les articles.

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
fr: Votre panier n'est pas vide ! Si vous changez de devise, tous les articles du panier seront supprimés et vous devrez à nouveau les saisir.

en: Your product permalink base is not translated to:
fr: Votre produit de base permalien n'est pas traduit en :

en: Your settings have been saved.
fr: Vos réglages ont été enregistrés.

en: Your site uses %1$s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %2$s effective June 1st, 2018.
fr: Votre site a recours à %1$s pour calculer automatiquement les prix dans la devise secondaire. Il existe une %2$s en vigueur depuis le 1er juin 2018.

en: and
fr: et

en: default
fr: par défaut

[ctx: default-slug]
en: product
fr: produit

en: important change about this service
fr: modification importante concernant ce service

en: left
fr: restant(s)

en: never
fr: jamais

en: none
fr: aucun

en: of
fr: de

en: permalinks settings
fr: paramètres des permaliens

en: products with variations
fr: produits avec variantes

en: translations
fr: traductions
