Plugins - Ultimate Member – User Profile, Registration, Login, Member Directory, - en to fr translation catalogue (2372 entries)

en: Remove cover photo
fr: Retirer la photo de couverture

en: Live Preview Mobile
fr: Aperçu en direct sur mobile

en: Live Preview Screen
fr: Aperçu en direct sur écran

en: This option makes possible to reset password only for approved user. Is used to prevent from any spam email attacks from not approved users.
fr: Cette option permet de réinitialiser le mot de passe uniquement pour les comptes enregistrés. Elle permet d’éviter les attaques d’e-mail indésirable de la part de comptes non enregistrés.

en: Enable reset password only for approved users
fr: Activer la réinitialisation du mot de passe uniquement pour les comptes enregistrés

en: %1$s (ID: %2$s)
fr: %1$s (ID : %2$s)

en: Only approved user Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe uniquement pour les comptes enregistrés

en: Invalid image key
fr: Clé d’image invalide

note: translators: %1$s is the name of the hook to be cancelled, %2$s is the exception message.
en: Caught exception while cancelling action "%1$s": %2$s
fr: Exception détectée lors de l’annulation de l’action « %1$s » : %2$s

note: translators: 1: provided value 2: provided type.
en: An integer was expected but "%1$s" (%2$s) was received.
fr: Un nombre entier était attendu mais « %1$s » (%2$s) a été reçu.

note: translators: %d refers to the total number of tasks completed
en: %d scheduled task completed. | %d scheduled tasks completed.
fr[0]: %d tâche planifiée terminée.
fr[1]: %d tâches planifiées terminées.

note: translators: %s refers to the exception error message
en: There was an error running the action scheduler: %s
fr: Une erreur est survenue lors de l’exécution du planificateur d’actions : %s

note: translators: %d refers to the total number of batches executed
en: %d batch executed. | %d batches executed.
fr[0]: %d lot exécuté.
fr[1]: %d lots exécutés.

note: translators: %d refers to how many scheduled tasks were found to run
en: Found %d scheduled task | Found %d scheduled tasks
fr[0]: %d tâche planifiée trouvée
fr[1]: %d tâches planifiées trouvées

note: translators: %s refers to the schema name
en: Registered schema for %s
fr: Schéma enregistré pour %s

note: translators: 1: action ID 2: exception message
en: Error processing action %1$s: %2$s
fr: Erreur lors du traitement de l’action %1$s : %2$s

note: translators: 1: action ID 2: hook name
en: Completed processing action %1$s with hook: %2$s
fr: Traitement de l’action %1$s terminé avec le crochet : %2$s

note: translators: %s refers to the action ID
en: Started processing action %s
fr: Traitement de l’action %s commencé

en: The claim has been lost. Aborting current batch.
fr: La demande a été perdue. Abandon du lot actuel.

note: translators: %d: amount of actions
en: Running %d action | Running %d actions
fr[0]: %d action en cours d’exécution
fr[1]: %d actions en cours d’exécution

en: There are too many concurrent batches.
fr: Il y a trop de lots simultanés.

en: There are too many concurrent batches, but the run is forced to continue.
fr: Nombre de lots simultanés trop élevé, mais l’exécution doit continuer.

note: translators: %s php class name
en: The %s class can only be run within WP CLI.
fr: La classe %s peut uniquement être exécutée avec WP CLI.

note: translators: %d refers to the total number of actions deleted
en: %d action deleted. | %d actions deleted.
fr[0]: %d action supprimée.
fr[1]: %d actions supprimées.

note: translators: %s refers to the exception error message
en: There was an error deleting an action: %s
fr: Une erreur est survenue lors de la suppression d’une action : %s

note: translators: %d refers to the total number of batches processed
en: %d batch processed. | %d batches processed.
fr[0]: %d lot traité.
fr[1]: %d lots traités.

note: translators: 1: source action ID 2: source store class 3: destination action ID 4: destination store class
en: Migrated action with ID %1$d in %2$s to ID %3$d in %4$s
fr: Migration de l’action avec l’ID %1$d dans %2$s vers l’ID %3$d dans %4$s

note: translators: %d: amount of actions
en: Migrating %d action | Migrating %d actions
fr[0]: Migration d’%d action
fr[1]: Migration de %d actions

en: Action Scheduler migration in progress. The list of scheduled actions may be incomplete.
fr: La migration du planificateur d’actions est en cours. La liste des actions planifiées peut ne pas être complète.

en: Destination logger must be configured before running a migration
fr: Vous devez configurer l’enregistreur de destination avant de procéder à la migration

en: Destination store must be configured before running a migration
fr: Le stockage de destination doit être configuré avant d’effectuer une migration

en: Source logger must be configured before running a migration
fr: Le journal de source doit être configuré avant d’exécuter une migration.

en: Source store must be configured before running a migration
fr: Le stockage source doit être configuré avant d’effectuer une migration

note: translators: %s is an action ID.
en: Unable to remove source migrated action %s
fr: Impossible de supprimer la migration de l’action source %s

en: Action Group
fr: Groupe d’actions

en: No actions found in trash
fr: Aucune action trouvée dans la corbeille

en: No actions found
fr: Aucune action trouvée

en: Search Scheduled Actions
fr: Rechercher les actions planifiées

en: View Action
fr: Voir l’action

en: New Scheduled Action
fr: Nouvelle action planifiée

en: Edit Scheduled Action
fr: Modifier l’action planifiée

en: Add New Scheduled Action
fr: Ajouter une nouvelle action planifiée

[ctx: Admin menu name]
en: Scheduled Actions
fr: Actions planifiées

en: Scheduled Action
fr: Action planifiée

en: Scheduled actions are hooks triggered on a certain date and time.
fr: Les actions planifiées sont des crochets déclenchés à une date et à une heure précises.

note: translators: %s: count
en: In-Progress <span class="count">(%s)</span> | In-Progress <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: En cours <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: En cours <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: In-Progress
fr: En cours

note: translators: %s: count
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Échoué <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Échoués <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Failed
fr: Échoué

note: translators: %s is the error message
en: %s Support for strings longer than this will be removed in a future version.
fr: La prise en charge par %s de chaînes d’une longueur supérieure à cette valeur sera retirée dans une version à venir.

note: translators: %s: action ID
en: Unable to mark failure on action %s. Database error.
fr: Impossible d’indiquer l’échec sur l’action %s. Erreur de base de données.

note: translators: %s: action ID
en: Unable to unlock claim on action %s. Database error.
fr: Impossible de déverrouiller la demande d’action %s. Erreur de la base de données.

note: translators: %s: claim ID
en: Unable to unlock claim %s. Database error.
fr: Impossible de déverrouiller la demande %s. Erreur de la base de données.

en: Unable to claim actions. Database error.
fr: Impossible de demander des actions. Erreur de la base de données.

en: Invalid schedule. Cannot save action.
fr: Planification invalide. Impossible d’enregistrer l’action.

en: Unable to save action.
fr: Impossible d’enregistrer l’action.

en: Unknown status found for action.
fr: État inconnu trouvé pour l’action.

en: Invalid action ID. No status found.
fr: ID d’action invalide. Aucun état trouvé.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to mark this action as having completed. It may may have been deleted by another process.
fr: Action %s non identifiée : nous n’avons pas pu marquer cette action comme étant terminée. Elle peut avoir été supprimée par un autre processus.

note: translators: 1: action ID. 2: status slug.
en: Unable to update the status of action %1$d to %2$s.
fr: L’état de l’action %1$d n’a pas pu être mis à jour vers %2$s.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to mark this action as having failed. It may may have been deleted by another process.
fr: Action %s non identifiée : nous n’avons pas pu marquer cette action comme ayant échoué. Elle peut avoir été supprimée par un autre processus.

note: translators: %s database error.
en: Unable to claim actions. Database error: %s.
fr: Impossible de demander des actions. Erreur de la base de données : %s.

[ctx: database error]
en: unknown
fr: inconnu

note: translators: %s: group name(s) translators: %s is the group name
en: The group "%s" does not exist. | The groups "%s" do not exist.
fr[0]: Le groupe « %s » n’existe pas.
fr[1]: Les groupes « %s » n’existent pas

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to determine the date of this action. It may may have been deleted by another process.
fr: Action %s non identifiée : nous n’avons pas pu déterminer la date de cette action. Elle peut avoir été supprimée par un autre processus.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to delete this action. It may may have been deleted by another process.
fr: Action %s non identifiée : nous n’avons pas pu supprimer cette action. Elle peut avoir été supprimée par un autre processus.

note: translators: %s: action ID translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to cancel this action. It may may have been deleted by another process.
fr: Action %s non identifiée : nous n’avons pas pu annuler cette action. Elle peut avoir été supprimée par un autre processus.

en: Unknown partial args matching value.
fr: Valeur de correspondance partielle d’argument inconnue.

note: translators: %s: provided value type
en: The value type for the JSON partial matching is not supported. Must be either integer, boolean, double or string. %s type provided.
fr: Le type de valeur de la correspondance partielle JSON n’est pas pris en charge. Il doit être un entier, un booléen, un double ou une chaine. Type %s fourni.

en: JSON partial matching not supported in your environment. Please check your MySQL/MariaDB version.
fr: Correspondance partielle JSON non prise en charge dans votre environnement. Veuillez vérifier votre version de MySQL/MariaDB.

en: Invalid value for select or count parameter. Cannot query actions.
fr: Valeur du paramètre « select » ou « count » invalide. Impossible d’interroger les actions.

note: translators: %s: error message translators: %s: action error message translators: %s is an error message.
en: Error saving action: %s
fr: Erreur lors de l’enregistrement de l’action : %s

en: Database error.
fr: Erreur de la base de données.

note: translators: 1: next cleanup message 2: github issue URL
en: Action Scheduler has migrated data to custom tables; however, orphaned log entries exist in the WordPress Comments table. %1$s <a href="%2$s">Learn more &raquo;</a>
fr: Le planificateur d’actions a migré les données dans des tableaux personnalisés. Il existe toutefois des entrées de journal orphelines dans le tableau de commentaires WordPress. %1$s <a href="%2$s">En savoir plus &raquo;</a>

note: translators: %s: date interval
en: This data will be deleted in %s.
fr: Ces données seront supprimées dans %s.

en: Newest Scheduled Date
fr: Date planifiée la plus récente

en: Oldest Scheduled Date
fr: Date planifiée la plus ancienne

en: Count
fr: Nombre

en: Action Status
fr: État de l’action

en: Data store:
fr: Stockage de données :

en: This section shows details of Action Scheduler.
fr: Cette section affiche les détails du planificateur d’actions.

en: Every minute
fr: Chaque minute

note: Translators: %s is the exception message.
en: It was not possible to determine a valid cut-off time: %s.
fr: Il n’a pas été possible de déterminer une heure limite valide : %s.

en: Search hook, args and claim ID
fr: Rechercher des crochets, des arguments et des ID de demande

note: translators: %d is an id.
en: Unable to release actions from claim id %d.
fr: Impossible de libérer les actions de l’ID de demande %d.

note: translators: 1: action ID 2: exception message.
en: Action Scheduler was unable to delete action %1$d. Reason: %2$s
fr: Le planificateur d’actions n’a pas pu supprimer l’action %1$d. Motif : %2$s

note: translators: %s: date interval
en:  (%s ago)
fr:  (il y a %s)

en: async
fr: asynchrone

note: translators: 1: action HTML 2: action ID 3: error message
en: Could not process change for action: "%1$s" (ID: %2$d). Error: %3$s
fr: Impossible de traiter les modifications de l’action suivante : « %1$s » (ID : %2$d). Erreur :  %3$s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully processed change for action: %s
fr: Modification réussie pour l’action : %s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully canceled action: %s
fr: Annulation réussie de l’action : %s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully executed action: %s
fr: Exécution réussie de l’action : %s

note: translators: %d: seconds
en: The next queue will begin processing in approximately %d seconds.
fr: Le traitement de la file d’attente suivante commencera dans environ %d secondes.

note: translators: %s: process URL
en: A new queue has begun processing. <a href="%s">View actions in-progress &raquo;</a>
fr: Le traitement d’une nouvelle file d’attente a commencé. <a href="%s">Voir les actions en cours &raquo;</a>

note: translators: %s: amount of claims
en: Maximum simultaneous queues already in progress (%s queue). No additional queues will begin processing until the current queues are complete. | Maximum simultaneous queues already in progress (%s queues). No additional queues will begin processing until the current queues are complete.
fr[0]: Nombre maximal de files d’attente simultanées déjà en cours de traitement (%s file d’attente). Aucune file d’attente supplémentaire ne sera traitée tant que les files d’attente en cours ne seront pas terminées.
fr[1]: Nombre maximal de files d’attente simultanées déjà en cours de traitement (%s files d’attente). Aucune file d’attente supplémentaire ne sera traitée tant que les files d’attente en cours ne seront pas terminées.

en: It appears one or more database tables were missing. Attempting to re-create the missing table(s).
fr: Il semble qu’une ou plusieurs tables de la base de données étaient manquantes. Tentative de recréation des tables manquantes.

en: Non-repeating
fr: Pas de répétition

note: translators: %s: time interval
en: Every %s
fr: Tous les %s

en: Now!
fr: Maintenant !

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
fr[0]: %s seconde
fr[1]: %s secondes

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
fr[0]: %s heure
fr[1]: %s heures

note: translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
fr[0]: %s jour
fr[1]: %s jours

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
fr[0]: %s semaine
fr[1]: %s semaines

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
fr[0]: %s mois
fr[1]: %s mois

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
fr[0]: %s année
fr[1]: %s années

en: Cancel the action now to avoid it being run in future
fr: Annuler l’action maintenant pour éviter son exécution ultérieure

en: Process the action now as if it were run as part of a queue
fr: Traiter l’action maintenant comme si elle était exécutée dans le cadre d’une file d’attente

en: Claim ID
fr: ID de demande

en: Scheduled Date
fr: Date planifiée

note: translators: 1: action ID 2: arguments
en: Action [%1$s] has invalid arguments. It cannot be JSON decoded to an array. $args = %2$s
fr: L’action [%1$s] comporte des arguments invalides. Elle ne peut pas être un JSON décodé dans un tableau. $args = %2$s

note: translators: 1: action ID 2: schedule
en: Action [%1$s] has an invalid schedule: %2$s
fr: La planification de l’action [%1$s] est invalide : %2$s

en: Attempting to reduce used memory...
fr: Tentative de réduction de la mémoire utilisée…

note: translators: %d: amount of time
en: Stopped the insanity for %d second | Stopped the insanity for %d seconds
fr[0]: Faites une pause pendant %d seconde
fr[1]: Faites une pause pendant %d secondes

en: Activity log for the action.
fr: Journal d’activité de l’action.

en: Log
fr: Journal

en: The date/time the action is/was scheduled to run.
fr: Date/heure d’exécution programmée de l’action.

en: Scheduled
fr: Planifié

en: The action's schedule frequency.
fr: Fréquence de planification de l’action.

en: Recurrence
fr: Récurrence

en: Optional action group.
fr: Groupe d’actions facultatives.

en: Group
fr: Groupe

en: Optional data array passed to the action hook.
fr: Tableau de données facultatif transmis au crochet d’action.

en: Action statuses are Pending, Complete, Canceled, Failed
fr: État des actions : En attente, Terminée, Annulée, Échouée

en: Name of the action hook that will be triggered.
fr: Nom du crochet d’action qui sera déclenché.

en: Hook
fr: Crochet

en: Scheduled Action Columns
fr: Colonnes des actions planifiées

en: Columns
fr: Colonnes

en: Action Scheduler is a scalable, traceable job queue for background processing large sets of actions. Action Scheduler works by triggering an action hook to run at some time in the future. Scheduled actions can also be scheduled to run on a recurring schedule.
fr: Le planificateur d’actions est une file d’attente de tâches évolutive et traçable dédié au traitement en arrière-plan d’importants ensembles d’actions. Le planificateur d’action fonctionne en déclenchant l’exécution d’un crochet d’action ultérieurement. Il est également possible d’exécuter les actions planifiées suivant une programmation récurrente.

note: translators: %s is the Action Scheduler version.
en: About Action Scheduler %s
fr: À propos du planificateur d’actions %s

en: Scheduled Actions
fr: Actions planifiées

note: translators: %1$s is the name of the hook to be enqueued, %2$s is the exception message.
en: Caught exception while enqueuing action "%1$s": %2$s
fr: Une exception s’est produite lors de la mise en file d’attente "%1$s" : %2$s

en: Invalid action - must be a recurring action.
fr: Action invalide - il doit s’agir d’une action récurrente.

note: translators: 1: action hook.
en: Scheduled action for %1$s will not be executed as no callbacks are registered.
fr: L’action planifiée pour %1$s ne sera pas exécutée car aucun rappel n’est enregistré.

note: translators: 1) is the number of affected actions, 2) is a link to an admin screen.
en: <strong>Action Scheduler:</strong> %1$d <a href="%2$s">past-due action</a> found; something may be wrong. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Read documentation &raquo;</a> | <strong>Action Scheduler:</strong> %1$d <a href="%2$s">past-due actions</a> found; something may be wrong. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Read documentation &raquo;</a>
fr[0]: <strong>Planificateur d’actions :</strong> %1$d <a href="%2$s">action passée</a> trouvée ; il y a peut-être un problème. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Lire la documentation &raquo;</a>
fr[1]: <strong>Planificateur d’actions :</strong> %1$d <a href="%2$s">actions passées</a> trouvées ; il y a peut-être un problème. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Lire la documentation &raquo;</a>

en: Canceled
fr: Annulé

en: Failed
fr: Échoué

en: In-progress
fr: En cours

en: Pending
fr: En attente

en: Complete
fr: Terminé

note: translators: %d is a number (maximum length of action arguments).
en: ActionScheduler_Action::$args too long. To ensure the args column can be indexed, action args should not be more than %d characters when encoded as JSON.
fr: ActionScheduler_Action::$args trop long. Pour garantir l’indexation de la colonne des arguments, les arguments d’action ne doivent pas comprendre plus de %d caractères lors de l’encodage au format JSON.

note: translators: %s: exception message
en: There was a failure scheduling the next instance of this action: %s
fr: Un échec s’est produit en planifiant la prochaine instance de cette action : %s

en: There was a failure fetching this action
fr: Il y a eu un échec lors de la récupération de l’action

note: translators: %s: exception message
en: There was a failure fetching this action: %s
fr: Il y a eu un échec lors de la récupération de cette action : %s

en: action ignored
fr: action ignorée

note: translators: %s: context
en: action ignored via %s
fr: action ignorée via %s

note: translators: 1: error message 2: filename 3: line
en: unexpected shutdown: PHP Fatal error %1$s in %2$s on line %3$s
fr: arrêt inattendu : erreur fatale PHP %1$s dans %2$s à la ligne %3$s

note: translators: %s: amount of time
en: action marked as failed after %s seconds. Unknown error occurred. Check server, PHP and database error logs to diagnose cause.
fr: action marquée comme échouée après %s secondes. Une erreur inconnue est survenue. Consultez les journaux d’erreur du serveur, PHP et de la base de données pour diagnostiquer la cause.

note: translators: %s: exception message
en: action failed: %s
fr: échec de l’action : %s

en: action reset
fr: réinitialisation de l’action

note: translators: 1: context 2: exception message
en: action failed via %1$s: %2$s
fr: échec de l’action via %1$s : %2$s

en: action complete
fr: action terminée

note: translators: %s: context
en: action complete via %s
fr: action terminée via %s

en: action started
fr: action commencée

note: translators: %s: context
en: action started via %s
fr: action commencée via %s

en: action canceled
fr: action annulée

en: action created
fr: action créée

en: This action appears to be consistently failing. A new instance will not be scheduled.
fr: Cette action semble échouer systématiquement. Une nouvelle instance ne sera pas planifiée.

[ctx: status labels]
en: Past-due
fr: En retard

[ctx: status labels]
en: All
fr: Tous

note: translators: %s: search query
en: Search results for "%s"
fr: Résultats de recherche pour « %s »

note: translators: %s function name.
en: %s() was called before the Action Scheduler data store was initialized
fr: %s() a été appelé avant que les données du planificateur d’actions ne soient initialisées

en: You have no permission to edit this field
fr: Vous n’avez pas le droit de modifier ce champ

en: This field doesn't support image crop
fr: Ce champ ne permet pas de recadrer les images

en: Invalid form fields
fr: Champs de formulaire invalides

en: Invalid field metakey
fr: Champ clé méta invalide

en: You have no permission to edit this user through this form
fr: Vous n’avez pas le droit de modifier ce compte via ce formulaire

en: Invalid form type
fr: Type de formulaire invalide

en: Invalid form status
fr: État du formulaire invalide

en: Invalid form post type
fr: Type de publication de formulaire invalide

en: Invalid form ID
fr: ID du formulaire invalide

en: User has to be empty on registration
fr: Le compte doit être vide lors de l’inscription

en: You have no permission to edit user profile
fr: Vous n’avez pas le droit de modifier le profil de l’utilisateur/utilisatrice

en: Please login to edit this user
fr: Veuillez vous connecter pour modifier ce compte

en: Check this box if you want to use the Ultimate Member action scheduler. By enabling it, certain tasks like sending system emails will be scheduled to run at optimal times, which can help reduce the load on your server
fr: Cochez cette case si vous souhaitez utiliser le planificateur d’actions Ultimate Member. En l’activant, certaines tâches telles que l’envoi d’e-mails seront programmés pour s’exécuter à des heures optimales, ce qui peut contribuer à réduire la charge sur votre serveur.

en: Enable Action Scheduler
fr: Activer le planificateur d’actions

en: Action Scheduler
fr: Planificateur d’actions

note: translators: %1$s - Plugin name, %1$s - Plugin Version
en: <strong>%1$s %2$s</strong> The file needed to enable the Action Scheduler is missing. The plugin will continue to function as it did before, but without the new benefits offered by the Action Scheduler.
fr: <strong>%1$s %2$s</strong> Le fichier nécessaire à l’activation du planificateur d’actions est introuvable. L’extension continuera à fonctionner comme avant, mais sans les nouveaux avantages offerts par le planificateur d’actions.

en: Resend activation email
fr: Renvoyer l’e-mail d’activation

en: Something went wrong.
fr: Quelque chose s’est mal passé.

en: You do not have permission to edit this user.
fr: Vous n’avez pas le droit de modifier ce compte.

en: The link you followed has expired.
fr: Le lien que vous avez utilisé a expiré.

en: Membership rejected
fr: Inscription rejetée

en: Membership inactive
fr: Inscription inactive

en: Pending administrator review
fr: En attente de révision par l’administrateur/administratrice

en: Multiple selections of which roles this role can view, none selected to allow this role to view all member roles.
fr: Sélections multiples des rôles que ce rôle peut voir, aucune sélection pour permettre à ce rôle de voir tous les rôles de membre.

en: Multiple selections of which roles this role can delete, none selected to allow this role to delete all member roles
fr: Sélections multiples des rôles que ce rôle peut supprimer, aucune sélection pour permettre à ce rôle de supprimer tous les rôles de membre.

en: Multiple selections of which roles this role can edit, none selected to allow this role to edit all member roles.
fr: Sélections multiples des rôles que ce rôle peut modifier, aucune sélection pour permettre à ce rôle de modifier tous les rôles de membre.

en: Activation email for <strong>%s</strong> user has been sent. | Activation emails for <strong>%s</strong> users have been sent.
fr[0]: L’e-mail d’activation pour <strong>%s</strong> compte a été envoyé.
fr[1]: Les e-mails d’activation pour <strong>%s</strong> comptes ont été envoyés.

en: <strong>%s</strong> user has been set as pending admin review. | <strong>%s</strong> users have been set as pending admin review.
fr[0]: <strong>%s</strong> compte a été mis en attente de révision par l’administrateur/administratrice.
fr[1]: <strong>%s</strong> comptes ont été mis en attente de révision par l’administrateur/administratrice.

en: <strong>%s</strong> user has been deactivated. | <strong>%s</strong> users have been deactivated.
fr[0]: <strong>%s</strong> compte a été désactivé.
fr[1]: <strong>%s</strong> comptes ont été désactivés.

en: <strong>%s</strong> user has been rejected. | <strong>%s</strong> users have been rejected.
fr[0]: <strong>%s</strong> compte a été rejeté.
fr[1]: <strong>%s</strong> comptes ont été rejetés.

en: <strong>%s</strong> user has been reactivated. | <strong>%s</strong> users have been reactivated.
fr[0]: <strong>%s</strong> compte a été réactivé.
fr[1]: <strong>%s</strong> comptes ont été réactivés.

en: <strong>%s</strong> user has been approved. | <strong>%s</strong> users have been approved.
fr[0]: <strong>%s</strong> compte a été approuvé.
fr[1]: <strong>%s</strong> comptes ont été approuvés.

en: All Statuses
fr: Tous les états

en: Are you sure you want to deactivate this user?
fr: Confirmez-vous vouloir désactiver ce compte ?

en: Send activation email
fr: Envoyer l’e-mail d’activation

en: Put as pending
fr: Mettre en attente

en: Reject
fr: Rejeter

en: Are you sure you want to reject this user membership?
fr: Confirmez-vous vouloir rejeter l’inscription de ce compte ?

en: Approve
fr: Approuver

note: translators: %s: Datetime filter label. translators: %s: Timepicker filter label.
en: %s To
fr: %s à

note: translators: %s: Datetime filter label. translators: %s: Timepicker filter label.
en: %s From
fr: à partir de %s

en: Choose account type
fr: Choisissez le type de compte

en: Username or E-mail
fr: Identifiant ou e-mail

en: The selected icon is using an outdated version. Please select the icon above to use latest version.
fr: L’icône sélectionnée utilise une version obsolète. Veuillez sélectionner l’icône ci-dessus pour utiliser la dernière version.

en: Select Icon
fr: Sélectionner une icône

en: Some field icons and (or) Ultimate Member settings icons are out of date
fr: Certaines icônes de champs et (ou) de réglages Ultimate Member ne sont pas à jour.

en: As soon as legacy icons will be removed old icons may break the website's functionality.
fr: Dès que les anciennes icônes seront retirées, celles-ci risquent de nuire à la fonctionnalité du site.

en: Edit form fields and update
fr: Modifier les champs du formulaire et mettre à jour

en: Related to Ultimate Member Forms:
fr: Similaire aux formulaires Ultimate Member :

en: Your fields' icons in the Ultimate Member Forms are out of date.
fr: Les icônes de vos champs dans les formulaires Ultimate Member sont obsolètes.

en: Are the icons in Ultimate Member Forms and Settings out of date?
fr: Les icônes des formulaires et réglages Ultimate Member sont-elles obsolètes ?

en: Your fields in the Ultimate Member Forms and settings have the most recent version and are ready to use.
fr: Vos champs dans les formulaires et réglages Ultimate Member ont la dernière version et sont prêts à être utilisés.

en: You have the most recent version of icons in Ultimate Member forms and settings
fr: Vous disposez de la dernière version des icônes dans les formulaires et réglages Ultimate Member.

en: Here you can hide last login field on profile page and card in member directory
fr: Ici, vous pouvez masquer le champ de la dernière connexion sur la page de profil et de la fiche dans le répertoire des membres.

en: Show my last login?
fr: Afficher ma dernière connexion ?

en: Choose fields to only include them in the search. This option will delete all excluded fields.
fr: Choisissez des champs pour les inclure uniquement dans la recherche. Cette option supprimera tous les champs exclus.

en: Fields to search by
fr: Champs de recherche

en: Choose fields to exclude them from search. This option will delete all included fields.
fr: Choisissez des champs pour les exclure de la recherche. Cette option supprimera tous les champs inclus.

en: Exclude fields from search
fr: Exclure des champs de la recherche

note: translators: %s is the file src.
en: Unable to crop image file: %s
fr: Impossible de recadrer le fichier image : %s

en: Set password
fr: Définir un mot de passe

en: Set your password
fr: Définir votre mot de passe

en: Login to our site
fr: Se connecter à notre site

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Learn more about role priorities
fr: En savoir plus sur les priorités des rôles

en: Allow this role to delete other user accounts.
fr: Autoriser ce rôle à supprimer d’autres comptes d’utilisateurs/utilisatrices.

en: Please see this <a href="%s" target="_blank">doc</a> for more information.
fr: Veuillez consulter ce <a href="%s" target="_blank">document</a> pour plus d’informations.

en: Emails should be sent from an email using your website's domain name. We highly recommend using a SMTP service email delivery.
fr: Les e-mails doivent être envoyés à partir d’une adresse de messagerie utilisant le nom de domaine de votre site. Nous recommandons vivement l’utilisation d’un service SMTP pour l’envoi des e-mails.

en: Email notifications sent from Ultimate Member are listed below. Click on an email to configure it.
fr: Les notifications par e-mail envoyées par Ultimate Member sont listées ci-dessous. Cliquez sur un e-mail pour le configurer.

en: Email notifications
fr: Notifications par e-mail

en: Manage
fr: Gérer

en: You must provide English letters.
fr: Vous devez fournir des caractères anglais.

en: You must provide alphabetic letters or numbers
fr: Vous devez fournir des caractères ou des chiffres alphabétiques

note: translators: %1$s is an error code; %2$s is an error message.
en: code: %1$s, message: %2$s;
fr: code : %1$s, message : %2$s;

en: Email Content
fr: Contenu de l’e-mail

en: Subject
fr: Objet

en: Enable this email notification
fr: Activer cette notification par e-mail

en: Enable/Disable
fr: Activer/Désactiver

en: Enable JS.confirm for external links
fr: Activer JS.confirm pour les liens externes

en: Allows to manage redirect settings.
fr: Autoriser la gestion des réglages de redirection.

en: Redirect
fr: Redirection

en: REST API Version
fr: Version de l’API REST

en: This section is designed to modify settings that are tailored for developers. If you are not a developer, please be cautious when changing these settings.
fr: Cette section est conçue pour modifier les réglages destinés aux développeurs/développeuses. Si vous n’êtes pas un développeur/développeuse, veuillez être prudent lorsque vous modifiez ces réglages.

en: Restriction content pre-queries
fr: Restrictions sur le contenu des pré-requêtes

en: These features are related to the legacy logic or functionality. Please enable them only for the backward compatibility.
fr: Ces fonctionnalités sont liées à la logique ou à la fonctionnalité ancienne. Veuillez les activer uniquement pour assurer la compatibilité avec les versions antérieures.

en: Legacy features
fr: Anciennes fonctionnalités

en: Enable legacy fonticons
fr: Activer les anciennes icônes de police

en: Legacy fonticons
fr: Anciennes icônes de polices

en: Check this box if you would like to enable new Form Builder.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez activer le nouveau constructeur de formulaires.

en: Enable new Form Builder (for developers only)
fr: Activer le nouveau constructeur de formulaires (pour les développeurs/développeuses uniquement)

en: Check this box if you would like to enable new UI.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez activer la nouvelle interface utilisateur.

en: Enable new UI (for developers only)
fr: Activer la nouvelle interface utilisateur (pour les développeurs/développeuses uniquement)

en: Design scheme
fr: Schéma de design

en: These features are either experimental or incomplete, enable them at your own risk!
fr: Ces fonctionnalités sont soit expérimentales ou incomplètes, activez-les à vos propres risques !

en: Experimental features
fr: Fonctionnalités expérimentales

en: Gutenberg Blocks
fr: Blocs Gutenberg

en: Show Login Secondary Button
fr: Afficher un bouton secondaire sur la page de connexion

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Required fields' asterisk
fr: Astérisque pour les champs obligatoires

en: Cache User Profile
fr: Cache du profil des comptes

en: Disable user data cache
fr: Désactiver le cache des données des comptes

en: Start using new features that are being progressively rolled out to improve the users management experience.
fr: Commencez à utiliser les nouvelles fonctionnalités qui sont progressivement mises en place pour améliorer l’expérience de gestion des utilisateurs/utilisatrices.

note: translators: %s: Link to UM docs
en: Advanced settings section is designed to help you fine-tune your website or add extra features. <a href="%s" target="_blank">Learn more about advanced settings section</a>.
fr: La section des réglages avancés est conçue pour vous aider à affiner votre site ou à ajouter des fonctionnalités supplémentaires. <a href="%s" target="_blank">En savoir plus sur la section des réglages avancés</a>.

en: "Remember Me" checkbox
fr: Case à cocher « Se souvenir de moi »

en: Show "Remember Me" checkbox
fr: Afficher la case à cocher « Se souvenir de moi »

en: Show Login Forgot Password Link
fr: Afficher le lien « Mot de passe oublié » sur la page de connexion

en: This section allows you to customize the user login template and size.
fr: Cette section vous permet de personnaliser le modèle et la taille de la fenêtre de connexion du compte.

en: This section allows you to customize the user login buttons and fields layout.
fr: Cette section vous permet de personnaliser les boutons de la page de connexion du compte et la mise en page des champs.

en: Check this box if you would like to enable legacy Ultimate Member fonticons used outdated versions of FontAwesome and Ionicons libraries.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez activer les anciennes icônes de police d’Ultimate Member qui utilisent des versions obsolètes des bibliothèques FontAwesome et Ionicons.

en: Disable pre-queries for restriction content logic
fr: Désactiver les pré-requêtes pour la logique de restriction de contenu

en: Enable flushing data
fr: Activer le nettoyage des données

note: translators: %s: Link to the docs article.
en: Each time we release an update, you'll find a list of changes made to the template files. <a href="%1$s" target="_blank">Learn more about overriding templates</a>.<br />You can easily check the status of the latest templates to see if they are up-to-date or need updating. <a href="%2$s" target="_blank">Learn more about fixing outdated templates</a>.
fr: Chaque fois que nous publions une mise à jour, vous trouverez une liste des modifications apportées aux fichiers de modèles. <a href="%1$s" target="_blank">En savoir plus sur le fait de surcharger des modèles</a>.<br />Vous pouvez facilement vérifier l’état des derniers modèles pour voir s’ils sont à jour ou s’ils ont besoin d’être mis à jour. <a href="%2$s" target="_blank">En savoir plus sur la correction des modèles obsolètes</a>.

en: Custom message emoticon
fr: Émoticône de message personnalisé

en: Custom message on empty profile
fr: Message personnalisé sur un profil vide

en: Show Profile Secondary Button
fr: Afficher un bouton secondaire sur le profil

en: Show Registration Secondary Button
fr: Afficher un bouton secondaire sur la page d’inscription

en: Buttons & Fields
fr: Boutons et champs

en: This section allows you to customize the user profile buttons and fields layout.
fr: Cette section vous permet de personnaliser les boutons et la mise en page des champs du profil du compte.

en: Header
fr: En-tête

en: This section allows you to customize the profile photo component on the user profile.
fr: Cette section vous permet de personnaliser les éléments de la photo sur le profil du compte.

en: Switch on/off the profile photo uploader.
fr: Activer/désactiver l’outil de téléversement de la photo de profil.

en: Profile Photo Upload
fr: Téléverser la photo de profil

en: This section allows you to customize the user registration buttons and fields layout.
fr: Cette section vous permet de personnaliser les boutons de la page d’inscription du compte et la mise en page des champs.

en: The shortcode is centered by default unless you specify otherwise here.
fr: Le code court est centré par défaut, à moins que vous n’indiquiez le contraire ici.

en: This section allows you to customize the user registration template and size.
fr: Cette section vous permet de personnaliser le modèle et la taille de la fenêtre d’inscription du compte.

en: This section allows you to customize the user profiles menus on your site.
fr: Cette section vous permet de personnaliser les menus du profil des comptes sur votre site.

en: HTML support for user description
fr: Prise en charge du HTML pour la description de l’utilisateur ou utilisatrice

en: Show user description in profile header
fr: Afficher la description de l’utilisateur ou utilisatrice dans l’en-tête du profil

en: User description in profile header
fr: Description de l’utilisateur/utilisatrice dans l’en-tête du profil

en: Social links in profile header
fr: Liens sociaux dans l’en-tête du profil

en: Display name in profile header
fr: Nom affiché dans l’en-tête du profil

en: Show icons in Profile Header Meta
fr: Afficher les icônes dans l’en-tête du profil méta

en: This section allows you to customize the user profile header component.
fr: Cette section vous permet de personnaliser l’en-tête du profil du compte.

en: The maximum width of the profile area inside profile (below profile header).
fr: Largeur maximale de la surface du profil à l’intérieur du profil (sous l’en-tête du profil).

en: Password & Security settings.
fr: Mot de passe et réglages de sécurité.

en: Emails
fr: E-mails

en: Email sender options
fr: Options de l’expéditeur de l’e-mail

en: Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Provides  settings for controlling access to your site.
fr: Fournit des réglages pour contrôler l’accès à votre site.

en: Cover photo
fr: Photo de couverture

en: Allows you to control the profile photos sizes, thumbnails, etc.
fr: Vous permet de contrôler la taille des photos, des miniatures, etc.

en: Allows you to control the cover photos sizes, thumbnails, etc.
fr: Vous permet de contrôler la taille des photos de couverture, des miniatures, etc.

en: This page allows you to manage user upload options, enabling you to optimize photos for your site.
fr: Cette page vous permet de gérer les options de téléversement des utilisateurs ou utilisatrices, ce qui vous permet d’optimiser les photos pour votre site.

en: Main account tab
fr: Onglet principal du compte

en: Allows you to control the fields on the main tab of Account page.
fr: Vous permet de contrôler les champs de l’onglet principal de la page du compte.

note: translators: %s: Link to UM docs
en: This section allows you to customize the user profile template and size. <a href="%s" target="_blank">Learn more about custom profile template creation</a>.
fr: Cette section vous permet de personnaliser le modèle et la taille du profil du compte. <a href="%s" target="_blank">En savoir plus sur la création de modèles de profils personnalisés</a>.

en: Enable HTML for Emails
fr: Activer le HTML pour les e-mails

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Section to customize email templates settings.
fr: Section pour personnaliser les réglages des modèles des e-mails.

en: Email template
fr: Modèle pour e-mail

en: How the sender appears in outgoing Ultimate Member emails.
fr: Comment l’expéditeur/expéditrice apparaît dans les e-mails sortants d’Ultimate Member.

en: Enter password reset limit
fr: Saisir la limite de réinitialisation du mot de passe

en: If enabled, this sets a limit on the number of password resets a user can do.
fr: Si cette option est activée, elle limite le nombre de réinitialisations de mot de passe qu’un utilisateur ou utilisatrice peut effectuer.

en: Allows to manage reset password settings.
fr: Autoriser à gérer les réglages de réinitialisation du mot de passe.

en: Enable getting image orientation from EXIF data
fr: Permettre d’obtenir l’orientation de l’image à partir des données EXIF

en: Account Deletion Text
fr: Texte de suppression de compte

en: Display delete account tab
fr: Afficher l’onglet de suppression de compte

en: Enables you to enable or disable the "Delete Account" tab on the account page. Disable this tab if you wish to prevent users from being able to delete their own accounts.
fr: Permet d’activer ou de désactiver l’onglet « Supprimer le compte » sur la page du compte. Désactivez cet onglet si vous souhaitez empêcher les utilisateurs ou utilisatrices de supprimer leurs propres comptes.

en: Delete tab
fr: Onglet « Supprimer le compte »

en: Enable or disable the "Notifications" tab on the account page.
fr: Activer ou désactiver l’onglet « Notifications » sur la page du compte.

en: Display notifications account tab
fr: Affichage de l’onglet « Notifications » du compte

en: Enables you to toggle the notifications tab on the account page. Disable this tab to prevent users from altering their notifications settings.
fr: Permet de permuter l’onglet des notifications sur la page du compte. Désactivez cet onglet pour empêcher les utilisateurs ou utilisatrices de modifier leurs réglages concernant les notifications.

en: Notifications tab
fr: Onglet « Notifications »

en: If enabled, this will allow users to change their profile visibility in the member directory from the account page.
fr: Si cette option est activée, elle autorisera les utilisateurs à modifier la visibilité de leur profil dans le répertoire des membres à partir de la page de leur compte.

en: Enable users ability to alter their profile visibility in member directories
fr: Permettre aux utilisateurs/utilisatrices de modifier la visibilité de leur profil dans le répertoire des membres

en: Enable or disable the "Privacy" tab on the account page.
fr: Activer ou désactiver l’onglet « Confidentialité » sur la page du compte.

en: Display privacy account tab
fr: Affichage de l’onglet « Confidentialité » du compte

en: Enables you to toggle the privacy tab on the account page. Disable this tab to prevent users from altering their privacy settings.
fr: Permet de permuter l’onglet « Confidentialité » sur la page du compte. Désactivez cet onglet pour empêcher les utilisateurs ou utilisatrices de modifier leurs réglages de confidentialité.

en: SEO settings for the user profiles.
fr: Réglages SEO pour les profils d’utilisateur/utilisatrices.

en: Privacy tab
fr: Onglet « Confidentialité »

en: Enable or disable the "Password" tab on the account page.
fr: Activer ou désactiver l’onglet « Mot de passe » sur la page du compte.

en: Display password change account tab
fr: Afficher l’onglet de modification du mot de passe du compte

en: Enables you to toggle the change password tab on the account page.
fr: Permet de permuter l’onglet de modification du mot de passe sur la page du compte.

en: Change password tab
fr: Onglet « Modifier le mot de passe »

en: Enable required password
fr: Activer l’obligation de mot de passe

en: Require password to update account
fr: Obligation de fournir un mot de passe pour la mise à jour du compte

en: If disabled, users will not be allowed to change their email address on the account page.
fr: Si cette option est désactivée, les utilisateurs ne seront pas autorisés à modifier leur adresse e-mail sur la page de leur compte.

en: Enable changing email via the account page
fr: Permettre la modification de l’e-mail sur la page du compte

en: If enabled, users will not be allowed to remove their first or last names when updating their account information.
fr: Si cette option est activée, les utilisateurs ou utilisatrices ne seront pas autorisés à supprimer leur prénom ou leur nom lors de la mise à jour des informations relatives à leur compte.

en: First and last name fields are required
fr: Les champs prénom et nom sont obligatoires

en: Enable to prevent First & Last name editing by users
fr: Permet d’empêcher la modification des noms et prénoms par les utilisateurs/utilisatrices

en: If enabled, the First & Last name fields will be shown on the account page.
fr: Si cette option est activée, les champs nom et prénom seront affichés sur la page du compte.

en: Use Gravatar
fr: Utiliser Gravatar

en: For user registrations requiring email confirmation via a link, how long should the activation link remain active before expiring? If this field is left blank, the activation link will not expire.
fr: Pour les inscriptions d’utilisateurs ou utilisatrices nécessitant une confirmation par e-mail au moyen d’un lien, combien de temps le lien d’activation doit-il rester actif avant d’expirer ? Si ce champ est laissé vide, le lien d’activation n’expirera jamais.

en: Email activation link expiration (days)
fr: Expiration du lien d’activation par e-mail (en jours)

en: Enter the maximum number of characters a user can use for their password. The default maximum characters is 30.
fr: Saisissez le nombre maximum de caractères qu’un utilisateur ou une utilisatrice peut utiliser pour son mot de passe. Le nombre maximal de caractères par défaut est de 30.

en: Enter the minimum number of characters a user must use for their password. The default minimum characters is 8.
fr: Saisissez le nombre minimum de caractères qu’un utilisateur ou une utilisatrice doit utiliser pour son mot de passe. Le nombre minimum de caractères par défaut est de 8.

en: Enable this option to apply strong password rules to all password fields (user registration, password reset and password change).
fr: Activez cette option pour appliquer des règles de mot de passe fort à tous les champs de mot de passe (inscription de l’utilisateur/utilisatrice, réinitialisation du mot de passe et changement de mot de passe).

en: Enable strong passwords
fr: Activer les mots de passe forts

en: Enable users to view their inputted password before submitting the form.
fr: Permet aux utilisateurs et utilisatrices de voir le mot de passe qu’ils·elles ont saisi avant d’envoyer le formulaire.

en: Enable password show/hide icon on password field
fr: Activer l’icône d’affichage/masquage du mot de passe dans le champ du mot de passe

en: Toggle Password Visibility
fr: Permuter la visibilité du mot de passe

en: Do you want to automatically delete a user's comments when they delete their account or are removed from the admin dashboard?
fr: Souhaitez-vous supprimer automatiquement les commentaires d’un utilisateur ou utilisatrice lorsqu’il·elle supprime son compte ou qu’il·elle est retiré·e du tableau de bord d’administration ?

en: Enable deleting user comments after deleting a user
fr: Permettre la suppression des commentaires de l’utilisateur/utilisatrice après la suppression d’un compte

en: Delete user comments
fr: Supprimer les commentaires d’un utilisateur/utilisatrice

en: Set Default plugin avatar as Gravatar's Default avatar
fr: Définir l’avatar par défaut de l’extension comme l’avatar par défaut de Gravatar

en: Replace Gravatar's Default avatar
fr: Remplacer l’avatar par défaut de Gravatar

en: Enable Gravatar
fr: Activer Gravatar

en: Enable to display First & Last name fields
fr: Permet d’afficher les champs prénom et nom

en: If enabled, this feature will prevent users from changing their first and last names on the account page.
fr: Si elle est activée, cette fonctionnalité empêchera les utilisateurs ou utilisatrices de modifier leurs prénoms et noms sur la page du compte.

en: This is the custom text that will be displayed to users before they delete their account from your website when no password is required to confirm account deletion.
fr: Il s’agit du texte personnalisé qui sera affiché aux utilisateurs/utilisatrices avant qu’ils·elles ne suppriment leur compte sur votre site lorsqu’aucun mot de passe n’est nécessaire pour confirmer la suppression du compte.

en: This is the custom text that will be displayed to users before they delete their account from your website when their password is required to confirm account deletion.
fr: Il s’agit du texte personnalisé qui sera affiché aux utilisateurs/utilisatrices avant qu’ils·elles ne suppriment leur compte sur votre site lorsque leur mot de passe est nécessaire pour confirmer la suppression du compte.

en: If enabled, users will need to enter their password when updating their information via the account page.
fr: Si cette option est activée, les utilisateurs ou utilisatrices devront saisir leur mot de passe lorsqu’ils·elles mettront à jour leurs informations sur la page du compte.

en: Password reset limit
fr: Limiter la réinitialisation du mot de passe

en: Enable limit for changing password
fr: Activer la limite de demande de la modification du mot de passe

en: Blocked data when sign up
fr: Données bloquées lors de l’inscription

en: Allows to manage blocked data of signed up user.
fr: Autoriser la gestion des données bloquées par les utilisateurs/utilisatrices qui s’inscrivent.

en: Custom usermeta table
fr: Table personnalisée pour les métadonnées

en: General users settings.
fr: Réglages généraux du compte.

en: Menu icons in desktop view
fr: Icônes de menu en vue ordinateur

en: Members Directory
fr: Répertoire des membres

en: Enable author page redirect to user profile
fr: Activer la redirection de la page de l’auteur/autrice vers le profil de l’utilisateur/utilisatrice

en: Hide author pages
fr: Masquer les pages des auteurs/autrices

en: Restricted Post Title
fr: Titre de la publication restreinte

en: Accessible Category pages
fr: Pages de catégorie accessibles

en: Accessible Homepage
fr: Page d’accueil accessible

note: translators: %s: Tab title
en: Enable %s Tab
fr: Activer l’onglet « %s »

en: Profile menu
fr: Menu du profil

en: This will be the role assigned to users registering through Ultimate Member registration forms. By default, this setting will follow the core WordPress setting "New User Default Role" unless you specify a different role.
fr: Il s’agit du rôle assigné aux utilisateurs/utilisatrices qui s’inscrivent à l’aide des formulaires d’inscription d’Ultimate Member. Par défaut, ce réglage suivra le réglage général de WordPress « Rôle par défaut de tout nouveau compte », à moins que vous ne spécifiiez un rôle différent.

note: translators: %s: Link to UM Docs
en: This section enables you to assign a page to one of the core elements necessary for the plugin's proper function. The plugin automatically creates and configures the required pages upon installation.<br />You only need to use this tab if you accidentally deleted pages that were automatically created during the initial plugin activation. <a href="%s" target="_blank">Learn more about manually creating pages</a>.
fr: Cette section vous permet d’assigner une page à l’un des éléments de cœur nécessaires au bon fonctionnement de l’extension. L’extension crée et configure automatiquement les pages requises lors de l’installation.<br />Vous devez uniquement utiliser cet onglet si vous avez accidentellement supprimé des pages qui ont été créées automatiquement lors de l’activation initiale de l’extension. <a href="%s" target="_blank">En savoir plus sur la création manuelle des pages</a>.

en: If enabled then allows to set the blocks restriction settings in wp-admin.
fr: Si cette option est activée, elle autorise la configuration des réglages de restriction des blocs dans wp-admin.

en: If enabled, the text entered below will replace the title of the post/page/CPT for users who do not have permission to view the restricted content. Please see this doc for more information on this.
fr: Si cette option est activée, le texte saisi ci-dessous remplacera le titre de la publication/page/CPT pour les utilisateurs/utilisatrices qui n’ont pas le droit de voir le contenu restreint. Veuillez consulter ce document pour plus d’informations à ce sujet.

en: <strong>Warning:</strong> Members page must contain a profile form shortcode. You can get existing shortcode or create a new one <a href="edit.php?post_type=um_directory" target="_blank">here</a>.
fr: <strong>Avertissement :</strong> La page des membres doit contenir un code court pour le formulaire de profil. Vous pouvez obtenir un code court existant ou en créer un nouveau <a href="edit.php?post_type=um_directory" target="_blank">ici</a>.

en: <strong>Warning:</strong> User page must contain a profile form shortcode. You can get existing shortcode or create a new one <a href="edit.php?post_type=um_form" target="_blank">here</a>.
fr: <strong>Avertissement :</strong> La page de l’utilisateur/utilisatrice doit contenir un code court pour le formulaire de profil. Vous pouvez obtenir un code court existant ou en créer un nouveau <a href="edit.php?post_type=um_form" target="_blank">ici</a>.

en: <strong>Warning:</strong> Register page must contain a registration form shortcode. You can get existing shortcode or create a new one <a href="edit.php?post_type=um_form" target="_blank">here</a>.
fr: <strong>Avertissement :</strong> La page d’inscription doit contenir un code court pour le formulaire d’inscription. Vous pouvez obtenir un code court existant ou en créer un nouveau <a href="edit.php?post_type=um_form" target="_blank">ici</a>.

en: Restricted Gutenberg Blocks
fr: Blocs Gutenberg à accès restreint

en: Security
fr: Sécurité

en: Enable Login form notice
fr: Activer la notification du formulaire de connexion

en: Enable notification
fr: Activer la notification

en: This feature scans for suspicious registered accounts, bans the usage of administrative capabilities to site subscribers/members, allows the website administrators to force all users to reset their passwords, preventing users from logging-in using their old passwords that may have been exposed.
fr: Cette fonctionnalité recherche les comptes suspects déjà inscrits, interdit l’utilisation des permissions administratives aux abonnés/abonnées et membres du site, permet aux administrateurs/administratrices du site de forcer tous les utilisateurs/utilisatrices à réinitialiser leurs mots de passe, empêchant ainsi les utilisateurs/utilisatrices de se connecter en utilisant leurs anciens mots de passe qui ont pu être divulgués.

en: Create Default
fr: Créer un défaut

en: Check status and update
fr: Vérifier l’état et mettre à jour

en: Your custom templates are out of date
fr: Vos modèles personnalisés sont obsolètes

en: %s (ID: %s)
fr: %s (ID : %s)

en: <strong>Warning:</strong> Password Reset page must contain shortcode <code>[ultimatemember_password]</code>.
fr: <strong>Avertissement :</strong> La page de réinitialisation du mot de passe doit contenir le code court <code>[ultimatemember_password]</code>.

en: <strong>Warning:</strong> Home page and Logout page must be separate pages.
fr: <strong>Avertissement :</strong> La page d’accueil et la page de déconnexion doivent être des pages distinctes.

en: <strong>Warning:</strong> Login page must contain a login form shortcode. You can get existing shortcode or create a new one <a href="edit.php?post_type=um_form" target="_blank">here</a>.
fr: <strong>Avertissement :</strong> La page de connexion doit contenir un code court de formulaire de connexion. Vous pouvez récupérer un code court existant ou en créer un nouveau <a href="edit.php?post_type=um_form" target="_blank">ici</a>.

en: <strong>Warning:</strong> Login page and Logout page must be separate pages.
fr: <strong>Avertissement :</strong> La page de connexion et la page de déconnexion doivent être des pages distinctes.

en: <strong>Warning:</strong> Account page and WooCommerce "My account" page should be separate pages.
fr: <strong>Avertissement :</strong> La page du compte et la page « Mon compte » de WooCommerce doivent être des pages distinctes.

en: <strong>Warning:</strong> Account page must contain shortcode <code>[ultimatemember_account]</code>.
fr: <strong>Avertissement :</strong> La page du compte doit contenir le code court <code>[ultimatemember_account]</code>.

en: <strong>Warning:</strong> Account page and User page must be separate pages.
fr: <strong>Avertissement :</strong> La page du compte et la page de l’utilisateur/utilisatrice doivent être des pages distinctes.

note: translators: %s child-theme article link.
en: We recommend using a <a href="%s">child-theme</a> for Ultimate Member customization. Unlike official theme repositories, child themes don't have dependencies that could lead to your custom files being overwritten during a theme upgrade.<br />Without a child theme, your customization files may be deleted after every theme update.
fr: Nous recommandons d’utiliser un <a href="%s">thème enfant</a> pour la personnalisation d’Ultimate Member. Contrairement aux dépôts de thèmes officiels, les thèmes enfants n’ont pas de dépendances qui pourraient conduire à l’écrasement de vos fichiers personnalisés lors d’une mise à jour du thème.<br />Sans thème enfant, vos fichiers de personnalisation peuvent être supprimés après chaque mise à jour du thème.

en: Your custom Ultimate Member templates that are situated in the theme are out of date and may break the website's functionality.
fr: Vos modèles personnalisés Ultimate Member qui sont situés dans le thème sont obsolètes et risquent de perturber la fonctionnalité du site.

en: Your custom Ultimate Member templates that are situated in the theme have the most recent version and are ready to use.
fr: Vos modèles personnalisés Ultimate Member qui sont situés dans le thème possèdent la version la plus récente et sont prêts à être utilisés.

en: You have the most recent version of custom Ultimate Member templates
fr: Vous disposez de la version la plus récente des modèles personnalisés Ultimate Member.

en: Are the Ultimate Member templates out of date?
fr: Les modèles pour Ultimate Member sont-ils obsolètes ?

en: Lock Forms
fr: Verrouiller les formulaires

en: Administrative capabilities ban
fr: Interdire les permissions pour les administrateurs/administratrices

en: Go to profile
fr: Aller au profil

en: Would you like to display a 404 page for users who do not have access to this term on the term's archive page and terms' posts single pages?
fr: Souhaitez-vous afficher une page 404 pour les utilisateurs ou utilisatrices qui n’ont pas accès à ce terme sur la page d’archive du terme et sur les publications individuelles du terme ?

en: Would you like to display a 404 page for users who do not have access to this page?
fr: Souhaitez-vous afficher une page 404 pour les utilisateurs ou utilisatrices qui n’ont pas accès à cette page ?

en: X (formerly Twitter) URL
fr: URL de X (anciennement Twitter)

en: X (formerly Twitter)
fr: X (anciennement Twitter)

en: Please run the upgrade process on this
fr: Veuillez exécuter le processus de mise à jour sur

en: It is necessary to update the structure of the database and options that are associated with current version
fr: Il est nécessaire de mettre à jour la structure de la base de données et les options associées à la version actuelle.

en: version needs to be updated to work correctly.
fr: doit être mise à jour pour fonctionner correctement.

en: User registered date
fr: Date d’enregistrement de l’utilisateur ou utilisatrice

en: Update options table...
fr: Mise à jour du tableau des options…

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Metadata from %1$s to %2$s were upgraded successfully...
fr: Les métadonnées de %1$s à %2$s ont bien été mises à jour…

en: Create
fr: Créer

en: Move to Trash
fr: Déplacer dans la corbeille

en: Delete Permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Last Login date
fr: Dernière date de connexion

en: Custom sorting meta key
fr: Clé méta de tri personnalisée

en: User Roles to display
fr: Rôles des comptes à afficher

en:  metarows...
fr:  lignes de métadonnées…

note: translators: %s: categories list.
en: in: %s
fr: dans : %s

en: YouTube Video
fr: Vidéo YouTube

en: Your meta key can not be used
fr: Votre clé méta ne peut pas être utilisée

en: Custom usermeta
fr: Méta de compte personnalisé

en: Unique hash string
fr: Chaine de hachage unique

en: Specify the custom field meta key that you want to use as profile permalink base. Meta value should be unique.
fr: Indiquez la clé méta du champ personnalisé que vous souhaitez utiliser comme base du permalien du profil. La valeur méta doit être unique.

en:  to
fr:  à

en: Filter meta to enable
fr: Filtre méta à activer

en: Field to display in extra user information section
fr: Champ à afficher dans la section des informations supplémentaires du compte

en: Field to display in tagline
fr: Champ à afficher dans le slogan

en: Field to enable in sorting
fr: Champ à activer dans le tri

en: Meta key:
fr: Clé méta :

en: Label:
fr: Libellé :

en: Field(s) to enable in sorting
fr: Champ·s à activer dans le tri

en: This debug information for your Ultimate Member directory.
fr: Informations de débogage pour votre répertoire Ultimate Member.

en:  directory settings
fr:  réglages du répertoire

en: Member directories
fr: Répertoire des membres

en: This debug information about Ultimate Member directories.
fr: Informations de débogage des répertoires Ultimate Member.

en: Ultimate Member Directories
fr: Répertoire Ultimate Member

en: Field to show in user meta
fr: Champ à afficher dans les métas de compte

en: Privacy policy content
fr: Contenu de la politique de confidentialité

en: Enable privacy policy agreement
fr: Activer l’accord de la politique de confidentialité

en: User registration role
fr: Rôle d’inscription du compte

en: This debug information for your Ultimate Member form.
fr: Informations de débogage de votre formulaire Ultimate Member.

en:  form settings
fr:  réglages du formulaire

en: This debug information for your Ultimate Member forms.
fr: Informations de débogage des formulaires Ultimate Member.

en: Ultimate Member Forms
fr: Formulaires Ultimate Member

en: No such option
fr: Aucune option de ce type

en:  role settings
fr:  réglages du rôle

en: This debug information about user role.
fr: Informations de débogage du rôle de compte.

en: WordPress Default New User Role
fr: Rôle par défaut d’un nouveau compte WordPress

en: User Roles (priority)
fr: Rôles des comptes (priorité)

en: This debug information about user roles.
fr: Informations de débogage des rôles des comptes.

en: User roles
fr: Rôles des comptes

en: No template name
fr: Aucun nom de modèle

en: Allowed hosts for safe redirect
fr: Hébergeurs autorisés pour la redirection sécurisée

note: translators: %1$s - profile template name, %2$s - profile template filename translators: %1$s - register template name, %2$s - register template filename translators: %1$s - login template name, %2$s - login template filename
en: %1$s (filename: %2$s.php)
fr: %1$s (nom de fichier : %2$s.php)

note: translators: %s is email template title.
en: Template "%s" in theme?
fr: Modèle « %s » dans le thème ?

en: Allow external link redirect confirm
fr: Autoriser les redirections de liens externes confirmer

en: Allowed Choice Callbacks
fr: Rappels de choix autorisés

en: Change Password request limit
fr: Limite de la demande de modification du mot de passe

en: Reset Password Limit
fr: Réinitialiser la limite du mot de passe

en: Restricted Content Title Text
fr: Contenu restreint texte du titre

en: Restricted Content Titles
fr: Titres de contenu restreint

en: Disable First & Last name field editing
fr: Désactiver la modification des champs prénom et nom

en: Deleting user comments after deleting a user
fr: Supprimer les commentaires d’un utilisateur ou utilisatrice après la suppression du compte

en: This debug information for your Ultimate Member installation can assist you in getting support.
fr: Ces informations de débogage pour votre installation Ultimate Member peuvent vous aider à obtenir de l’aide.

en: No predefined page
fr: Aucune page prédéfinie

en: Field:
fr: Champ :

en: Row:
fr: Ligne :

en: Profile Permalink Base Custom Meta Key
fr: Clé méta de base pour le permalien de profil

note: translators: %s is email template title.
en: "%s" Subject
fr: Objet « %s »

en: View types
fr: Types de vue

en: Profile Secondary Button Text
fr: Texte du bouton secondaire du profil

en: Registration Primary Button Text
fr: Texte du bouton primaire de la page d’inscription

en: Youtube
fr: YouTube

en: Show/hide password button
fr: Bouton afficher/masquer le mot de passe

en: Wrong ID
fr: Mauvais ID

note: translators: %s: query args.
en: Exif is not enabled on your server. Mobile photo uploads will not be rotated correctly until you enable the exif extension.
fr: EXIF n’est pas activée sur votre serveur. Les téléversements de photos depuis un mobile ne seront pas pivotés correctement tant que l’extension EXIF n’aura pas été activée.

note: translators: %1$s is a date; %2$s is a time.
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: This block cannot be used on this page
fr: Ce bloc ne peut pas être utilisé sur cette page

en: Ultimate Member Scanner
fr: Scanner Ultimate Member

en: Your new password cannot be same as old password.
fr: Votre nouveau mot de passe ne peut pas être identique à l’ancien.

note: translators: %1$s is a form title; %2$s is a form ID.
en: %1$s - Form ID#: %2$s
fr: %1$s - ID du formulaire : %2$s

note: translators: One-time change requires you to reset your password
en: <strong>Important:</strong> Your password has expired. This (one-time) change requires you to reset your password. Please <a href="%s">click here</a> to reset your password via Email.
fr: <strong>Important :</strong> Votre mot de passe a expiré. Cette modification (unique) vous oblige à réinitialiser votre mot de passe. Veuillez <a href="%s">cliquer ici</a> pour réinitialiser votre mot de passe par e-mail.

en: <strong>Important:</strong> Our website is currently under maintenance. Please check back soon.
fr: <strong>Important :</strong> Notre site est actuellement en cours de maintenance. Veuillez revenir prochainement.

en: Update WordPress Now
fr: Mettre WordPress à jour maintenant

en: There's a new version of WordPress.
fr: Il y a une nouvelle version de WordPress.

en: Themes are up to date.
fr: Les thèmes sont à jour.

note: translators: %d count of themes for update
en: Update Themes Now
fr: Mettre à jour les thèmes

note: translators: %d count of themes for update
en: There's %d theme that requires an update. | There are %d themes that require updates
fr[0]: Il y a %d thème qui nécessite une mise à jour.
fr[1]: Il y a %d thèmes qui nécessitent des mises à jour

en: Plugins are up to date.
fr: Les extensions sont à jour.

note: translators: %d count of plugins for update
en: Update Plugins Now
fr: Mettre à jour les extensions

note: translators: %d count of plugins for update
en: There's %d plugin that requires an update. | There are %d plugins that require updates
fr[0]: Il y a %d extension qui nécessite une mise à jour.
fr[1]: Il y a %d extensions qui nécessitent des mises à jour.

en: Keep Themes & Plugins up to date.
fr: Maintenir les thèmes et les extensions à jour.

en: Ultimate Member - Google reCAPTCHA is installed but not activated.
fr: Ultimate Member - Google reCAPTCHA est installé mais pas activé.

en: Ultimate Member - Google reCAPTCHA is active.
fr: Ultimate Member - Google reCAPTCHA est activé.

en: Your site provides a secure connection with SSL.
fr: Votre site fournit une connexion sécurisée avec SSL.

en: Secure Site's Connection
fr: Connexion sécurisée du site

en: Click here to enable.
fr: Cliquez ici pour activer.

en: Require Strong Passwords
fr: Exiger des mots de passe forts

en: is <strong>secured</strong>
fr: est <strong>sécurisé</strong>

en: contains <strong>administrative role</strong>
fr: contient <strong>rôle administratif</strong>

en: - Reset Password Form's Google reCAPTCHA is <strong>disabled</strong>
fr: - Le Google reCAPTCHA du formulaire de réinitialisation du mot de passe est <strong>désactivé</strong>.

en: - Reset Password Form's Google reCAPTCHA is <strong>enabled</strong>
fr: - Le Google reCAPTCHA du formulaire de réinitialisation du mot de passe est <strong>activé</strong>.

note: translators: %1$s is UM form edit link, %2$s is the UM form title
en: - Login: <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA is <strong>disabled</strong>
fr: - Connexion : <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA est <strong>désactivé</strong>

en: Your site cannot provide a secure connection. Please contact your hosting provider to enable SSL certifications on your server.
fr: Votre site ne permet pas d’établir une connexion sécurisée. Veuillez contacter votre fournisseur d’hébergement pour activer les certifications SSL sur votre serveur.

en: Your forms are already configured to require of using strong passwords.
fr: Vos formulaires sont déjà configurés pour exiger l’utilisation de mots de passe forts.

en: Roles & Capabilities are all secured. No users are using the same capabilities as your administrators.
fr: Les rôles et les permissions sont tous sécurisés. Aucun utilisateur ou utilisatrice n’utilise les mêmes permissions que vos administrateurs et administratrices.

en: The flagged capabilities are related to the following roles:
fr: Les permissions signalées sont liées aux rôles suivants :

note: translators: %d users count
en: We have found %d user account | We have found %d user accounts
fr[0]: Nous avons trouvé %d compte
fr[1]: Nous avons trouvé %d comptes

en: Manage User Roles & Capabilities
fr: Gérer les rôles des comptes et les permissions

en: That's all. If you have any recommendation on how to secure your site or have questions, please contact us on our <a href="https://ultimatemember.com/feedback/" target="_blank">feedback page</a>.
fr: Ce sera tout. Si vous avez des recommandations sur la manière de sécuriser votre site ou si vous avez des questions, veuillez nous contacter sur notre <a href="https://ultimatemember.com/feedback/" target="_blank">page de retour</a>.

en: You are not blocking email addresses or disposable email domains that are mostly used for Spam Account Registrations. You can get the list of disposable email domains with our basic extension <a href="https://docs.ultimatemember.com/article/1870-block-disposable-email-domains" target="_blank">Block Disposable Email Domains</a>.
fr: Vous ne bloquez pas les adresses e-mail ou les domaines d’adresse de messagerie jetables qui sont principalement utilisés pour les inscriptions de comptes indésirables. Vous pouvez obtenir la liste des domaines d’adresse de messagerie jetables avec notre extension de base <a href="https://docs.ultimatemember.com/article/1870-block-disposable-email-domains" target="_blank">Bloquer les domaines d’adresse de messagerie jetables</a>.

en: Block Disposable Email Addresses/Domains
fr: Bloquer les e-mails et les domaines d’adresse de messagerie jetables

note: translators: %s is the role settings URL
en: The affected user accounts will be flagged as suspicious when they update their Profile/Account. If you are not using these capabilities, you may remove them from the roles in the <a target="_blank" href="%s">User Role settings</a>.
fr: Les comptes utilisateur/utilisatrice concernés seront signalés comme suspects lorsqu’ils mettront à jour leur profil/compte. Si vous n’utilisez pas ces permissions, vous pouvez les retirer des rôles dans les réglages du <a target="_blank" href="%s">rôle des comptes</a>.

en: Whether to receive notification when suspicious account activity is detected.
fr: Indiquer si vous souhaitez recevoir une notification en cas de détection d’une activité suspecte sur votre compte.

en: Secure Register Forms
fr: Formulaires d’inscription sécurisés

en: We recommend that you install and enable <a href="https://wordpress.org/plugins/um-recaptcha/" target="_blank">Ultimate Member - Google reCAPTCHA</a> to your Reset Password, Login & Register forms.
fr: Nous vous recommandons d’installer et d’activer <a href="https://wordpress.org/plugins/um-recaptcha/" target="_blank">Ultimate Member - Google reCAPTCHA</a> dans vos formulaires de réinitialisation du mot de passe, de connexion et d’inscription.

en: We strongly recommend that you never assign roles with the same capabilities as your administrators for your members/users and that may allow them to access the admin-side features and functionalities of your WordPress site.
fr: Nous vous recommandons vivement de ne jamais assigner à vos membres/utilisateurs ou utilisatrices des rôles ayant les mêmes permissions que ceux de vos administrateurs ou administratrices et qui leur permettraient d’accéder aux fonctions d’administration de votre site WordPress.

en: Blocked Emails option is already set.
fr: L’option e-mails bloqués est déjà définie.

note: translators: %1$s is UM form edit link, %2$s is the UM form title
en: - Login: <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA is <strong>enabled</strong>
fr: - Connexion : <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA est <strong>activé</strong>

note: translators: %1$s is UM form edit link, %2$s is the UM form title
en: - Register: <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA is <strong>disabled</strong>
fr: - Inscription : <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA est <strong>désactivé</strong>

note: translators: %1$s is UM form edit link, %2$s is the UM form title
en: - Register: <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA is <strong>enabled</strong>
fr: - Inscription : <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA est <strong>activé</strong>

en: We recommend that you enable and require "Strong Password" feature for all the Register, Reset Password & Account forms.
fr: Nous vous recommandons d’activer et d’exiger la fonction « Mot de passe fort » pour tous les formulaires d’inscription, de réinitialisation du mot de passe et de compte.

note: translators: %s is the plugins page URL
en: If the roles are not created via Ultimate Member > User Roles, you can use a <a href="%s" target="_blank">third-party plugin</a> to modify the role capability.
fr: Si les rôles ne sont pas créés via « Ultimate Member > Rôles des comptes » vous pouvez utiliser une <a href="%s" target="_blank">extension tierce</a> pour modifier les permissions des rôles.

en: The default WordPress Register form is disabled.
fr: Le formulaire d’inscription par défaut de WordPress est désactivé.

en: We've removed the assignment of administrative roles for Register forms due to vulnerabilities in previous versions of the plugin. If your Register forms still have Administrative roles, we recommend that you assign a non-admin roles to secure the forms.
fr: Nous avons supprimé l’attribution de rôles administratifs pour les formulaires d’inscription en raison de vulnérabilités dans les versions précédentes de l’extension. Si vos formulaires d’inscription ont toujours des rôles administratifs, nous vous recommandons d’assigner un rôle non-administrateur pour sécuriser les formulaires.

en: Install Challenge-Response plugin to Login & Register Forms
fr: Installer l’extension d’authentification défi-réponse dans les formulaires de connexion et d’inscription

en: The default WordPress Register form is enabled. If you're getting Spam User Registrations, we recommend that you enable a Challenge-Response plugin such as our <a href="https://wordpress.org/plugins/um-recaptcha/" target="_blank">Ultimate Member - Google reCAPTCHA</a> extension.
fr: Le formulaire d’inscription par défaut de WordPress est activé. Si vous obtenez des inscriptions de compte indésirable, nous vous recommandons d’activer une extension d’authentification défi-réponse tel que notre extension <a href="https://wordpress.org/plugins/um-recaptcha/" target="_blank">Ultimate Member - Google reCAPTCHA</a>.

en: It is important that you update your themes/plugins if the theme/plugin creators update is aimed at fixing security, bug and vulnerability issues. It is not a good idea to ignore available updates as this may give hackers an advantage when trying to access your website.
fr: Il est important que vous mettiez à jour vos thèmes et extensions si la mise à jour des auteurs du thème ou de l’extension a pour but de corriger des problèmes de sécurité, de bogues et de vulnérabilités. Ne pas tenir compte des mises à jour disponibles n’est pas une bonne idée, car cela peut donner aux cyberpirates un avantage lorsqu’ils tentent d’accéder à votre site.

en: You're using the latest version of WordPress
fr: Vous utilisez la dernière version de WordPress

en: [{site_name}] Suspicious Account Activity
fr: [{site_name}] Activité suspecte sur un compte

en: Security: Suspicious Account Activity
fr: Sécurité : Activité suspecte sur un compte

note: translators: %d count of banned capabilities
en:  affected by %d capability selected in the Banned Administrative Capabilities. |  affected by one of the %d capabilities selected in the Banned Administrative Capabilities.
fr[0]:  affecté par %d permission sélectionnée dans les permissions des administrateurs/administratrices interdites.
fr[1]:  affecté par une des %d permissions sélectionnées dans les permissions des administrateurs/administratrices interdites.

en: Click here to enable this option
fr: Cliquez ici pour activer cette option

en: WPScan/Jetpack Protect or WordFence Security
fr: WPScan/Jetpack Protect ou WordFence Security

en: Click here to Destroy Sessions now
fr: Cliquez ici pour détruire les sessions maintenant

en: 2. Review all suspicious accounts and delete them completely.
fr: 2. Examinez tous les comptes suspects et supprimez-les complètement.

en: Click here to lock them now.
fr: Cliquez ici pour les bloquer maintenant.

en: Suspicious Accounts
fr: Comptes suspects

en: Default WP Register Form
fr: Formulaire d’inscription WP par défaut

en: There are no issues found in the Site Health status
fr: L’état de santé du site ne présente aucun problème.

note: translators: %d issue in the Site Health status
en: There's %d issue in the Site Health status | There are %d issues in the Site Health status
fr[0]: Il y a %d problème dans l’état de santé du site
fr[1]: Il y a %d problèmes dans l’état de santé du site

en: 6. Once your site is secured, please create or enable Daily Backups of your server/site. You can contact your hosting provider to assist you on this matter.
fr: 6. Une fois votre site sécurisé, veuillez créer ou activer des sauvegardes quotidiennes de votre serveur/site. Vous pouvez contacter votre fournisseur d’hébergement pour vous aider à ce sujet.

en: When this option is enabled, users will be asked to reset their passwords(one-time) on the next login in the UM Login form.
fr: Lorsque cette option est activée, les utilisateurs ou utilisatrices sont invités à réinitialiser leur mot de passe (une seule fois) lors de leur prochaine connexion dans le formulaire de connexion de UM.

en: 5. Force users to Reset their Passwords.
fr: 5. Obliger les utilisateurs ou utilisatrices à réinitialiser leurs mots de passe.

en: 4. Run a complete scan on your site using third-party Security plugins such as
fr: 4. Effectuez une analyse complète de votre site à l’aide de l’extension de sécurité tiers tels que

en: Click here to review accounts.
fr: Cliquez ici pour vérifier les comptes.

en: 1. Please temporarily lock all your active Register forms.
fr: 1. Veuillez verrouiller temporairement tous vos formulaires d’inscription actifs.

en: No suspicious accounts found
fr: Aucun compte suspect n’a été trouvé

note: translators: %s account creation date
en: created on %s when the suspicious account was created. | created on %s when the suspicious accounts were created.
fr[0]: créé le %s lors de la création du compte suspect.
fr[1]: créé le %s lors de la création des comptes suspects.

note: translators: %s suspicious account
en: Also, We've found <strong style="color:red;">%s account</strong> | Also, We've found <strong style="color:red;">%s accounts</strong>
fr[0]: De plus, nous avons trouvé <strong style="color:red;">%s compte</strong>
fr[1]: De plus, nous avons trouvé <strong style="color:red;">%s comptes</strong>

en: We've temporarily disabled the suspicious account(s) for you to <strong>take actions</strong>.
fr: Nous avons temporairement désactivé le(s) compte(s) suspect(s) pour que vous <strong>puissiez agir</strong>.

en: Scan Complete.
fr: Analyse terminée.

en: 3. If accounts are suspicious to you, please destroy all user sessions to logout active users on your site.
fr: 3. Si les comptes vous semblent suspects, veuillez éliminer toutes les sessions utilisateur et utilisatrice afin de déconnecter les utilisateurs et utilisatrices actifs sur votre site.

note: translators: %s suspicious account
en: We have found <strong style="color:red;">%s suspicious account</strong> created on your site via Ultimate Member Forms. | We have found <strong style="color:red;">%s suspicious accounts</strong> created on your site via Ultimate Member Forms.
fr[0]: Nous avons trouvé <strong style="color:red;">%s compte suspect</strong> créé sur votre site via le formulaire Ultimate Member.
fr[1]: Nous avons trouvé <strong style="color:red;">%s comptes suspects</strong> créé sur votre site via le formulaire Ultimate Member.

note: translators: %s are link(s) to the forms.
en: Register forms have Administrative roles, we recommend that you assign a non-admin roles to secure the forms. %s
fr: Les formulaires d’inscription ont des rôles administratifs, nous vous recommandons d’assigner un rôle non-administrateur pour sécuriser les formulaires. %s

en: The role selected in WordPress native "Settings > New User Default Role" setting has Administrative capabilities.
fr: Le rôle sélectionné dans WordPress « Réglages > Général > Rôle par défaut de tout nouveau compte » a des permissions administratives.

en: Suspicious Accounts Detected!
fr: Comptes suspects détectés !

en: The role selected in "Ultimate Member > Settings > Appearance > Registration Form > Registration Default Role" setting has Administrative capabilities.
fr: Le rôle sélectionné dans « Ultimate Member > Réglages > Apparence > Formulaire d’inscription > Rôle par défaut à l’inscription » a des permissions administratives.

en: 👇 MORE RECOMMENDATIONS BELOW.
fr: 👇 Plus de recommandations ci-dessous.

note: translators: %s capability name
en: <strong>`%s`</strong> <span style="color:green">is safe.</span>
fr: <strong>« %s »</strong> <span style="color:green">est sécurisé.</span>

note: translators: %1$s capability name, has affected %2$d user account
en: <strong>`%1$s`</strong> <span style="color:red">has affected %2$d user account.</span> | <strong>`%1$s`</strong> <span style="color:red">has affected %2$d user accounts.</span>
fr[0]: <strong>« %1$s »</strong> <span style="color:red">a affecté %2$d compte.</span>
fr[1]: <strong>« %1$s »</strong> <span style="color:red">a affecté %2$d comptes.</span>

en: PLEASE READ OUR <strong>RECOMMENDATIONS</strong> BELOW:
fr: Veuillez lire nos <strong>recommandations</strong> ci-dessous :

en: <strong style="color:red">WARNING:</strong> Ensure that you've created a full backup of your site as your restoration point before changing anything on your site with our recommendations.
fr: <strong style="color:red">Avertissement :</strong> Assurez-vous d’avoir créé une sauvegarde complète de votre site pour le restaurer avant de modifier quoi que ce soit sur votre site à l’aide de nos recommandations.

en: Site Health is a tool in WordPress that helps you monitor how your site is doing. It shows critical information about your WordPress configuration and items that require your attention.
fr: Santé du site est un outil de WordPress qui vous aide à surveiller l’état de santé de votre site. Il affiche des informations essentielles sur la configuration WordPress de votre site et sur les éléments qui requièrent votre attention.

en: Review & Resolve Issues with Site Health Check tool
fr: Aviser et résoudre les problèmes grâce à l’outil « Santé du site  »

en: Review Site Health Status
fr: Vérification de l’état de santé du site

en: You can unblock the Register forms later. Just go to Ultimate Member > Settings > Advanced > Security and uncheck the option "Lock All Register Forms".
fr: Vous pouvez débloquer les formulaires d’inscription ultérieurement. Il vous suffit d’aller dans « Ultimate Member > Réglages > Avancé > Sécurité » et décocher l’option « Verrouiller tous les formulaires d’inscription ».

en: Mandatory password changes has been enabled. You can disable them in Ultimate Member > Settings > Advanced > Security > Display Login form notice to reset passwords.
fr: La modification obligatoire des mots de passe a été activée. Vous pouvez les désactiver dans « Ultimate Member > Réglages > Avancé > Sécurité > Afficher la notification de réinitialisation du mot de passe dans le formulaire de connexion ».

en: Your Register forms are now locked. You can unlock them in Ultimate Member > Settings > Advanced > Security > Lock All Register Forms.
fr: Vos formulaires d’inscription sont maintenant verrouillés. Vous pouvez les déverrouiller dans « Ultimate Member > Réglages > Avancé > Sécurité > Verrouiller tous les formulaires d’inscription ».

en: Ban for administrative capabilities is enabled. You can disable them in Ultimate Member > Settings > Advanced > Security > Enable ban for administrative capabilities.
fr: L’interdiction d’accès aux permissions des administrateurs/administratrices est activée. Vous pouvez la désactiver dans « Ultimate Member > Réglages > Sécurité > Activer l’interdiction des permissions des administrateurs/administratrices ».

en: Account has been successfully restored.
fr: Le compte a été restauré avec succès.

en: Restore Account
fr: Rétablir le compte

en: Allowed hosts for safe redirect (one host per line)
fr: Hébergeurs autorisés pour la redirection sécurisée (un hébergeur par ligne)

en: Send Immediately
fr: Envoyer immédiatement

en: Not Completed.
fr: Non terminé.

en: ago
fr: il y a

en: Daily
fr: Par jour

en: Hourly
fr: Par heure

en: Security check
fr: Vérification de sécurité

en: Invalid user.
fr: Utilisateur/utilisatrice invalide.

en: Scan Now
fr: Analyser maintenant

en: All users sessions have been successfully destroyed.
fr: Toutes les sessions des utilisateurs ou utilisatrices ont été effacées avec succès.

en: Notification Schedule
fr: Planifier les notifications

en: Notify Administrators
fr: Prévenir les administrateurs et administratrices

en: Expire All Users Sessions
fr: Expirer toutes les sessions des utilisateurs et utilisatrices

en: Scanner
fr: Analyser

en: Not Scanned yet.
fr: Pas encore analysé.

en: Enforces users to reset their passwords (one-time) and prevent from entering old password.
fr: Oblige les utilisateurs et utilisatrices à réinitialiser leur mot de passe (une seule fois) et les empêcher de ressaisir leur ancien mot de passe.

en: Display Login form notice to reset passwords
fr: Afficher la notification de réinitialisation du mot de passe dans le formulaire de connexion

en: Blocked Due to Suspicious Activity
fr: Bloqué en raison d’une activité suspecte

en: Lock All Register Forms
fr: Verrouiller tous les formulaires d’inscription

note: translators: %s are disabled default capabilities that are enabled by default.
en: All the above are default Administrator & Super Admin capabilities. When someone tries to inject capabilities to the Account, Profile & Register forms submission, it will be flagged with this option. The %s capabilities are locked to ensure no users will be created with these capabilities.
fr: Tous les éléments ci-dessus sont des permissions par défaut de l’administrateur ou administratrice et du superadministrateur ou superadministratrice. Lorsque quelqu’un tente d’injecter des permissions dans la soumission des formulaires de compte, de profil et d’inscription, il sera marqué avec cette option. Les permissions %s sont verrouillées afin de garantir qu’aucun compte ne sera créé avec ces permissions.

en: When enabled, All administrators will be notified when someone has suspicious activities in the Account, Profile & Register forms.
fr: Lorsque cette option est activée, tous les administrateurs et administratrices sont avertis lorsque quelqu’un a des activités suspectes dans les formulaires de compte, de profil et d’inscription.

en: Scan your site to check for vulnerabilities prior to Ultimate Member version 2.6.7 and get recommendations to secure your site.
fr: Analysez votre site pour vérifier les vulnérabilités antérieures à la version 2.6.7 d’Ultimate Member et obtenez des recommandations pour sécuriser votre site.

en: This prevents all users from registering with Ultimate Member on your site.
fr: Cela empêche tous les utilisateurs et utilisatrices de s’inscrire avec Ultimate Member sur votre site.

en: Are you sure that you want to restore this account after getting flagged for suspicious activity?
fr: Confirmez-vous vouloir rétablir ce compte après avoir été signalé pour activité suspecte ?

note: translators: %d is the users count.
en: Are you sure that you want to make all users sessions expired?
fr: Confirmez-vous vouloir faire expirer les sessions de tous les utilisateurs et utilisatrices ?

en: Last scan:
fr: Dernière analyse :

en:  When someone tries to inject capabilities to the Account, Profile & Register forms submission, it will be banned.
fr:  Si quelqu’un tente d’injecter des permissions dans l’envoi des formulaires de compte, de profil et d’inscription, il sera banni.

en: Extend allowed hosts for frontend pages redirects.
fr: Extension des hébergeurs autorisés pour les redirections de la page d’interface publique.

note: translators: %d is the users count.
en: Logout Users (%d)
fr: Déconnexion des utilisateurs/utilisatrices (%d)

en: This will log out all users on your site and forces them to reset passwords <br/>when <strong>"Display Login form notice to reset passwords" is enabled/checked.</strong>
fr: Cette fonction déconnecte tous les utilisateurs et utilisatrices de votre site et les oblige à réinitialiser leur mot de passe <br/>lorsque l’option <strong>« Afficher la notification de réinitialisation du mot de passe dans le formulaire de connexion » est activée/cochée.</strong>

en: Banned Administrative Capabilities
fr: Permissions des administrateurs/administratrices interdites

en: Enable ban for administrative capabilities
fr: Activer l’interdiction des permissions des administrateurs/administratrices

en: Please agree privacy policy.
fr: Veuillez accepter la politique de confidentialité.

en: You need to provide value to update
fr: Vous devez apporter une plus-value à la mise à jour

en: You can not edit this user.
fr: Vous ne pouvez pas modifier cet utilisateur ou cette utilisatrice

en: Invalid hook.
fr: Crochet invalide.

en: Invalid hook
fr: Crochet invalide.

en: Invalid action.
fr: Action invalide.

en: Please login as administrator.
fr: Veuillez vous connecter en tant qu’administrateur ou administratrice.

note: translators: %s is a field metakey.
en: Meta Key - %s
fr: Clé méta - %s

en: Wrong dynamic-content attribute.
fr: Mauvais attribut dynamic-content.

en: Invalid form ID.
fr: ID du formulaire invalide.

en: This field is not setup correctly for this form.
fr: Ce champ n’est pas correctement configuré pour ce formulaire.

en: Invalid field type
fr: Type de champ invalide

en: Invalid Spotify URL
fr: URL Spotify non valide

note: translators: %s: label.
en: Please enter a valid %s URL
fr: Veuillez saisir une URL %s valide

en: Spotify URL
fr: URL de Spotify

en: Order
fr: Commande

en: Data type
fr: Type de données

en: To correct sort by a custom field, choose an order
fr: Pour trier correctement un champ personnalisé, choisissez un ordre

en: To correct sort by a custom field, choose a data type
fr: Pour trier correctement un champ personnalisé, choisissez un type de données

en: BINARY
fr: Binaire

[ctx: block description]
en: Displaying the password reset form
fr: Affichage du formulaire de réinitialisation du mot de passe

[ctx: block title]
en: Password Reset
fr: Réinitialisation du mot de passe

[ctx: block title]
en: Form
fr: Formulaire

[ctx: block title]
en: Account
fr: Compte

en: Theme version
fr: Version du thème

en: Templates
fr: Modèles

en: Theme version is empty
fr: La version du thème est vide

en: Theme version up to date
fr: La version du thème est à jour

en: Re-check templates
fr: Revérifier les modèles

en: Override templates
fr: Écraser les modèles

en: Core version
fr: Version cœur

[ctx: block description]
en: Displaying the account page of the current user
fr: Affichage de la page du compte de l’utilisateur ou utilisatrice actuel

en: Core path -
fr: Chemin du cœur -

en: Theme path -
fr: Chemin du thème -

[ctx: block description]
en: Choose display directory
fr: Choisir le répertoire d’affichage

[ctx: block description]
en: Choose display form
fr: Choisir le formulaire d’affichage

en: Theme version is out of date
fr: La version du thème n’est pas à jour

note: translators: %s: Last checking templates time.
en: Last update: %s. You could re-check changes manually.
fr: Dernière mise à jour : %s. Vous pouvez revérifier les modifications manuellement.

en: "Desktop view" means the profile block's width lower than 800px.
fr: « Vue ordinateur » signifie que la largeur du bloc de profil est inférieure à 800 px.

[ctx: block title]
en: Member Directory
fr: Répertoire des membres

en: Social URLs fields have been successfully updated.
fr: Les URL des médias sociaux ont été mis à jour avec succès.

en: Updated social URLs fields in the UM Forms fields...
fr: Mise à jour des URL des médias sociaux dans les champs des formulaires UM…

en: Reddit URL
fr: URL Reddit

en: Twitch URL
fr: URL Twitch

en: TikTok URL
fr: URL TikTok

en: Your password cannot contain the part of your email address
fr: Votre mot de passe ne peut pas contenir votre adresse e-mail

en: Your password cannot contain the part of your username
fr: Votre mot de passe ne peut pas contenir votre identifiant

en: Unable to change password because of password change limit. Please try again later.
fr: Impossible de changer le mot de passe en raison de la limite de modification du mot de passe. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Change Password request limit
fr: Limiter la demande de modification du mot de passe

en: This option adds rate limit when submitting the change password form in the Account page. Users are only allowed to submit 1 request per 30 minutes to prevent from any brute-force attacks or password guessing with the form.
fr: Cette option permet de limiter la vitesse de soumission du formulaire de modification du mot de passe dans la page du compte. Les utilisateurs ou utilisatrices sont uniquement autorisés à envoyer une demande par tranche de 30 minutes afin d’éviter toute attaque par force brute ou toute tentative de deviner le mot de passe à l’aide du formulaire.

en: This is not possible for security reasons. Don't use internal PHP functions.
fr: Ce n’est pas possible pour des raisons de sécurité. N’utilisez pas les fonctions PHP internes.

note: translators: %s: min height.
en: Your photo is too small. It must be at least %spx high.
fr: Votre photo est trop petite. Elle doit avoir une hauteur d’au moins %spx.

en: You have successfully changed password.
fr: Vous avez changé de mot de passe avec succès.

en: Updated phone number fields in the UM Forms fields...
fr: Mise à jour des champs de numéros de téléphone des formulaires UM…

en: Phone Number and Mobile Number fields have been successfully updated.
fr: Les champs numéro de téléphone et numéro de portable ont bien été mis à jour.

en: The "unassigned" $status has been removed. Use `UM()->setup()->set_default_user_status()` for setting up default user account status.
fr: Le $status « unassigned » a été supprimé. Utilisez « UM()->setup()->set_default_user_status() » pour définir l’état par défaut du compte.

en: Your user statuses cache is now removed.
fr: Votre cache des états des comptes est maintenant supprimé.

en: Clear user statuses cache
fr: Vider le cache des états des comptes

en: Wrong member directory data
fr: Données erronées dans le répertoire des membres

en: Passwords may not contain the character "\".
fr: Les mots de passe ne peuvent pas contenir le caractère "\".

en: Wrong callback.
fr: Mauvais rappel.

en: Added custom callback functions for the UM Forms custom fields to the whitelist setting...
fr: Ajout de fonctions de rappel personnalisées pour les champs personnalisés des formulaires UM au réglage de liste blanche…

en: Custom callback functions whitelisted for 2.4.0 version.
fr: Fonctions rappel personnalisées sur liste blanche pour version 2.4.0.

en: Using JS.confirm alert when you go to an external link.
fr: Utilisation de l’alerte « JS.confirm » lorsque vous allez sur un lien externe.

en: Allow external link redirect confirm
fr: Autoriser la confirmation de la redirection des liens externes

en: This option lets you specify the choice callback functions to prevent anyone from using 3rd-party functions that may put your site at risk.
fr: Cette option vous permet de spécifier les fonctions de rappel de choix pour empêcher quiconque d’utiliser des fonctions tierces susceptibles de mettre votre site en danger.

en: Allowed Choice Callbacks (Enter one PHP function per line)
fr: Rappels de choix autorisés (Saisissez une fonction PHP par ligne)

note: translators: %s: Setting link.
en: The <strong>"Membership - Anyone can register"</strong> option on the general settings <a href="%s">page</a> is enabled. This means users can register via the standard WordPress wp-login.php page. If you do not want users to be able to register via this page and only register via the Ultimate Member registration form, you should deactivate this option. You can dismiss this notice if you wish to keep the wp-login.php registration page open.
fr: L’option <strong>« Inscription » - « Tout le monde peut s’inscrire »</strong> sur la <a href="%s">page</a> « Réglages » > « Généraux » est activée. Cela signifie que les internautes peuvent s’inscrire via la page standard de WordPress wp-login.php. Si vous ne voulez pas que les internautes puissent s’inscrire via cette page, mais uniquement via le formulaire d’inscription d’Ultimate Member, vous devriez désactiver cette option. Vous pouvez ignorer cette notification si vous souhaitez conserver la page d’inscription wp-login.php ouverte.

note: translators: %s: link.
en: This link leads to a 3rd-party website. Make sure the link is safe and you really want to go to this website: '%s'
fr: Ce lien dirige vers un site tiers. Assurez-vous que le lien est sûr et que vous voulez vraiment aller sur ce site : « %s »

en: Blacklist Words (Enter one word per line)
fr: Liste noire de mots (saisissez un mot par ligne)

en: Blocked Email Addresses (Enter one email per line)
fr: Adresses de messagerie bloquées (saisissez une adresse par ligne)

en: Visit Upgrade Page
fr: Visitez la page de mise à jour

en: Settings have been saved successfully.
fr: Les réglages ont bien été sauvegardés.

en: This option allows you to set whether or not the user can edit the information in this field. The site admin can edit all fields regardless of the option set here.
fr: Cette option vous permet de définir si le compte peut ou non modifier les informations de ce champ. L’administrateur ou administratrice du site peut modifier tous les champs, quelle que soit l’option définie ici.

en: If an account matching the provided details exists, we will send a password reset link. Please check your inbox.
fr: Si un compte correspondant aux détails fournis existe, nous enverrons un lien de réinitialisation du mot de passe. Veuillez vérifier votre boîte de réception.

en: You must provide a username or email
fr: Vous devez saisir un identifiant ou une adresse de messagerie

en: The username you entered is incorrect
fr: L’identifiant que vous avez saisi est incorrect

en: Please enter a valid Discord ID
fr: Veuillez saisir un ID Discord valide

en: A confirmation email has been sent to your email. Click the link within the email to confirm your deletion request.
fr: Un e-mail a été envoyé à votre adresse de messagerie. Cliquez sur le lien contenu dans l’e-mail pour confirmer votre demande de suppression.

en: Sakartvelo
fr: Géorgie

en: Kartuli
fr: Géorgien

en: Telegram URL
fr: URL Telegram

en: Discord ID
fr: ID Discord

en: WhatsApp number
fr: Numéro WhatsApp

en: Viber number
fr: Numéro Viber

en: Join chat
fr: Rejoindre la discussion

en: The email you entered is incorrect
fr: L’adresse de messagerie que vous avez saisie est incorrecte

en: Reset Password options have been updated successfully.
fr: Les options de réinitialisation du mot de passe ont bien été mises à jour.

en: Upgrade SkypeID fields in UM Forms and generally in predefined fields...
fr: Mise à jour des champs SkypeID dans les formulaires UM et globalement dans les champs prédéfinis…

en: Upgrade SkypeID fields metadata for users...
fr: Mise à jour des champs SkypeID pour les comptes…

en: SkypeID fields have been updated successfully
fr: Les champs SkypeID ont été mis à jour avec succès

en: Upgrade the "Require strong password" options...
fr: Mise à jour des options « Exiger un mot de passe fort »…

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Metadata from %1$s to %2$s row were upgraded successfully...
fr: Les métadonnées de la ligne %1$s à %2$s ont bien été mises à jour…

en: Password maximum length
fr: Longueur maximale du mot de passe

en: Password minimum length
fr: Longueur minimale du mot de passe

en: Please enable this option only in the cases when you have big or unnecessary queries on your site with active restriction logic. If you want to exclude posts only from the results queries instead of pre_get_posts and fully-hidden post logic also please enable this option. It activates the restriction content logic until 2.2.x version without latest security enhancements.
fr: Veuillez activer cette option uniquement dans les cas où vous avez des requêtes importantes ou inutiles sur votre site avec une logique de restriction active. Si vous souhaitez exclure uniquement les publications des requêtes de résultats au lieu de la logique pre_get_posts et des publications entièrement cachées, veuillez également activer cette option. Elle active la logique de restriction de contenu jusqu’à la version 2.2.x sans les dernières améliorations de sécurité.

en: Replace the restricted Post Title
fr: Remplacer le titre de la publication à accès restreint

en: Disable pre-queries for restriction content logic (advanced)
fr: Désactiver les pré-requêtes pour la logique de restriction de contenu (avancé)

en: Exclude only from WP queries results
fr: Exclure uniquement des résultats des requêtes WP

en: Allow to replace the restricted post title to users that do not have permission to view the content.
fr: Autorise le remplacement du titre de la publication restreinte pour les utilisateurs ou utilisatrices qui n’ont pas le droit de voir le contenu.

en: Action when users without access tries to view the term's post
fr: Action lorsque des utilisateurs ou utilisatrices sans accès tentent de voir le terme de publication

en: Select redirect to page when user hasn't access to the term's post
fr: Sélectionnez la redirection vers la page lorsque l’utilisateur ou utilisatrice n’a pas accès au terme de publication

en: Would you like to use the global default message or apply a custom message to this term's post?
fr: Souhaitez-vous utiliser le message global par défaut ou utiliser un message personnalisé pour ce terme de publication ?

en: What happens when users without access try to view the term's post?
fr: Que se passe-t-il lorsque des utilisateurs ou utilisatrices n’ayant pas d’accès tentent de voir le terme de publication ?

en: Restricted content
fr: Contenu restreint

en: Enable the "Content Restriction" settings for taxonomies
fr: Activer les réglages de « Restriction de contenu » pour les taxonomies

en: Enable the "Content Restriction" settings for post types
fr: Activez les réglages de « Restriction de contenu » pour les types de publications

en: Enable the "Content Restriction" settings for the Gutenberg Blocks
fr: Activer les réglages de « Restriction de contenu » pour les blocs Gutenberg

en: Restricted Access Post Title
fr: Titre de la publication à accès restreint

en: You may replace global restricted access message here
fr: Vous pouvez remplacer le message d’accès restreint global ici

en: Custom restricted access message
fr: Message personnalisé d’accès restreint

en: Restricted access message type
fr: Type de message d’accès restreint

en: Leave empty if you want to display a post for all logged in users
fr: Laissez vide si vous voulez afficher une publication pour tous les utilisateurs ou utilisatrices connectés

en: Set full URL where do you want to redirect the user
fr: Définissez l’URL complète vers laquelle vous souhaitez rediriger l’utilisateur ou l’utilisatrice.

en: Recommended to be enabled. Restricted post will be hidden by exclusion from WP Query. The safest and most effective method that hides post and its comments from all requests, RSS feeds, etc. on your site
fr: Il est recommandé de l’activer. Les publications restreintes seront cachées par exclusion dans la requête WP. La méthode la plus sûre et la plus efficace qui permet de masquer la publication et ses commentaires de toutes les demandes, flux RSS, etc. sur votre site

en: Recommended to be enabled. Restricted term's archive page and all terms' posts will be hidden by exclusion from WP Query. The safest and most effective method that hides post and its comments from all requests, RSS feeds, etc. on your site
fr: Il est recommandé de l’activer. La page d’archive du terme restreint et toutes les publications du terme seront cachées par exclusion dans les requêtes WP. La méthode la plus sûre et la plus efficace pour masquer les publications et leurs commentaires de toutes les demandes, flux RSS, etc. sur votre site

en: Check taxonomies for which you plan to use the "Content Restriction" settings.
fr: Cochez les taxonomies pour lesquelles vous prévoyez d’utiliser les réglages de « Restriction de contenu ».

en: Check post types for which you plan to use the "Content Restriction" settings.
fr: Cochez les types de publications pour lesquels vous prévoyez d’utiliser les réglages de « Restriction de contenu ».

en: Activate individual content restriction settings for this post. Then ignore all terms restriction content settings if they exists.
fr: Activez les réglages individuels de restriction de contenu pour cette publication. Ignorez ensuite tous les réglages de termes de restriction de contenu s’ils existent.

en: Restricted Access Block Message
fr: Message du bloc à accès restreint

en: Select which roles can access this term and its posts
fr: Sélectionnez les rôles qui peuvent accéder à ce terme et à ses publications.

en: Who can access this term and its posts?
fr: Qui peut accéder à ce terme et à ses publications ?

en: Restrict access to this term and its posts?
fr: Restreindre l’accès à ce terme et à ses publications ?

en: Leave empty if you want to display a term for all logged in users
fr: Laissez vide si vous souhaitez afficher un terme pour tous les utilisateurs ou utilisatrices connectés.

en: Activate content restriction for this term and its posts. Affects only posts that do not have individual Restriction Content settings
fr: Activer la restriction de contenu pour ce terme et ses publications. Affecte uniquement les publications qui n’ont pas de réglages individuels de restriction de contenu

en: Ultimate Member: Content Restriction
fr: Ultimate Member : Restriction de contenu

en: Invalid data
fr: Données non valides

en: Confirm Password
fr: Confirmez le mot de passe

en: Form type cannot be changed for the default forms.
fr: Le type de formulaire ne peut être modifié pour les formulaires par défaut.

en: Note:
fr: Note :

en: This label is the text that appears above the confirm password field. Leave blank to show default label.
fr: Ce libellé est le texte qui apparait au dessus du champ de confirmation du mot de passe. Laissez vide pour afficher le libellé par défaut.

en: Confirm password field label
fr: Libellé du champ de confirmation du mot de passe

note: translators: %s: Profile page URL
en: Here you can control the permalink structure of the user profile URL globally e.g. %s<strong>username</strong>/.
fr: Vous pouvez ici contrôler la structure des permaliens de l’URL du profil de l’utilisateur ou utilisatrice, par exemple %s<strong>identifiant</strong>/.

en: Not found
fr: Non trouvé

en: View Item
fr: Voir l’élément

en: Update Item
fr: Mettre à jour l’élément

en: Edit Item
fr: Modifier l’élément

en: New Item
fr: Nouvel élément

en: Add New Item
fr: Ajouter un nouvel élément

en: Search Item
fr: Rechercher un élément

en: Owner and specific roles
fr: Propriétaire et rôles spécifiques

en: Parent Item:
fr: Élément parent :

en: Item Attributes
fr: Attributs de l’élément

en: Profile Tabs
fr: Onglets de profil

[ctx: Post Type General Name]
en: Profile Tabs
fr: Onglets de profil

en: Only specific roles
fr: Uniquement les rôles spécifiques

en: View Items
fr: Voir les éléments

en: All Items
fr: Tous les éléments

en: Item Archives
fr: Archives des éléments

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Profile tab
fr: Onglet de profil

en: Activation link lifetime
fr: Activation du lien à vie

en: Upgrade profile tabs...
fr: Mise à jour des onglets de profil…

en: This activation link is expired.
fr: Le lien d’activation a expiré.

en: Only visible to profile owner and users who can edit other member accounts
fr: Uniquement visible pour la personne propriétaire du profil et les utilisateurs et utilisatrices qui peuvent modifier les comptes des autres membres

en: Profile tabs have been updated successfully
fr: Les onglets de profil ont bien été mis à jour

en: Database has been updated successfully
fr: La base de données a bien été mise à jour

en: Hides the profile page for robots. This setting can be overridden by individual role settings.
fr: Masque la page de profil pour les robots. Ce réglage peut être remplacé par des réglages de rôle individuels.

en: GDPR Applied
fr: RGPD appliqué

en: Avoid indexing profile by search engines
fr: Éviter l’indexation du profil par les moteurs de recherche

en: Hides the profile page for robots. The default value depends on the General > Users setting.
fr: Masque la page de profil des robots. La valeur par défaut dépend du réglage « Général > Utilisateurs/utilisatrices ».

note: translators: %s: min chars.
en: This field must contain at least %s characters
fr: Ce champ doit contenir au moins %s caractères

note: translators: %s: max chars.
en: This field must contain less than %s characters
fr: Ce champ doit contenir moins de %s caractères

en: Security Check
fr: Vérification de sécurité

en: An error has been encountered. Probably page was cached. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite. La page a probablement été mise en cache. Veuillez réessayer.

en: Use the condition operator `contains` if the parent field has multiple options.
fr: Utilisez l’opérateur conditionnel « contains » si le champ parent a plusieurs options.

en: Use the condition operator `equals to` or `not equals` if the parent field has a single option.
fr: Utilisez l’opérateur conditionnel « equals to » ou « not equals » si le champ parent a une seule option.

en: Use the condition operator `greater than` or `less than` if the parent field is a number.
fr: Utilisez l’opérateur conditionnel « greater than » ou « less than » si le champ parent est un nombre.

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer votre compte ? Ceci entraînera la suppression de toutes les données de votre compte sur ce site. Pour supprimer votre compte, saisissez votre mot de passe ci-dessous.

en: Hide my profile for robots?
fr: Masquer mon profil aux robots ?

en: Avoid indexing my profile by search engines
fr: Éviter l’indexation de mon profil par les moteurs de recherche

en: Password is required
fr: Le mot de passe est obligatoire

en: Password confirmation is required
fr: La confirmation du mot de passe est obligatoire

en: Change image orientation
fr: Modifier l’orientation de l’image

en: Require erasure of your personal data, click on the button below.
fr: Pour demander l’effacement de vos données personnelles, cliquez sur le bouton ci-dessous.

en: To export of your personal data, click the button below.
fr: Pour exporter vos données personnelles, cliquez sur le bouton ci-dessous.

en: Account Deletion without password Custom Text
fr: Texte personnalisé de suppression de compte sans mot de passe

en: Close view photo modal
fr: Fermer la fenêtre modale de l’image

en: Rotate image to and use orientation by the camera EXIF data.
fr: Rotation de l’image et utilisation de l’orientation fournie par les données EXIF de l’appareil photo.

en: Mark this option if you need to hide the adminbar on frontend for this role
fr: Cochez cette option si vous avez besoin de masquer la barre d’administration sur l’interface publique pour ce rôle

en: Profile photo
fr: Photo de profil

en: Exclude specific users (Enter one username per line)
fr: Exclure les utilisateurs ou utilisatrices spécifié·e·s (saisir un identifiant par ligne)

note: translators: %s: Directory id.
en: Directory #%s
fr: Répertoire #%s

note: translators: %s: Form id.
en: Form #%s
fr: Formulaire #%s

en: Updated successfully
fr: Mise à jour réussie

en: Upgrade form fields...
fr: Mise à jour des champs du formulaire…

en: You could download your previous data:
fr: Vous pouvez télécharger vos données précédentes :

en: You could send a new request for deleting your personal data.
fr: Vous pouvez envoyer une nouvelle demande de suppression de vos données personnelles.

en: Your personal data has been deleted.
fr: Vos données personnelles ont été supprimées.

en: You could send a new request for an export of personal your data.
fr: Vous pouvez envoyer une nouvelle demande pour un export de vos données personnelles.

en: Balance fields were updated successfully
fr: Les champs de solde ont bien été mis à jour

en: Download Personal Data
fr: Télécharger vos données personnelles

en: The administrator has not yet approved deleting your data. Please expect an email with a link to your data.
fr: L’administrateur ou l’administratrice n’a pas encore approuvé votre demande de suppression de données. Vous allez recevoir un e-mail avec un lien vers vos données.

en: The administrator has not yet approved downloading the data. Please expect an email with a link to your data.
fr: L’administrateur ou l’administratrice n’a pas encore approuvé le téléchargement des données. Veuillez vous attendre à recevoir un e-mail contenant un lien vers vos données.

en: You have no permission to delete this file
fr: Vous n’avez pas le droit de supprimer ce fichier

note: translators: %s: label.
en: Please enter a valid %s profile URL
fr: Veuillez saisir une URL de profil %s valide

en: Next page
fr: Page suivante

en: Previous page
fr: Page précédente

en: First page
fr: Première page

en: You have no permission to edit this user
fr: Vous n’avez pas le droit de modifier cet utilisateur ou utilisatrice

en:  metadata rows...
fr:  lignes de métadonnées…

en: Last & First name
fr: Nom & prénom

en: The password you entered is incorrect.
fr: Le mot de passe que vous avez saisi est incorrect.

en: Request data erase
fr: Demander l’effacement des données

en: Enter your current password to confirm the erasure of your personal data.
fr: Saisissez votre mot de passe actuel pour confirmer l’effacement de vos données personnelles.

en: You can request erasing of the data that we have about you.
fr: Vous pouvez demander l’effacement des données que nous possédons sur vous.

en: Erase of your data
fr: Effacement de vos données

en: Request data
fr: Demander les données

en: You must enter a password
fr: Vous devez saisir un mot de passe

en: Enter your current password to confirm a new export of your personal data.
fr: Saisissez votre mot de passe actuel pour confirmer l’exportation de vos données personnelles.

en: You can request a file with the information that we believe is most relevant and useful to you.
fr: Vous pouvez demander un fichier contenant les informations que nous jugeons les plus pertinentes et utiles pour vous.

en: Download your data
fr: Téléchargez vos données

en: Wrong mode
fr: Mode incorrect

en: Wrong path
fr: Chemin incorrect

en: Hide profiles from directory by default
fr: Masquer les profils du répertoire par défaut

en: After clicking the <strong>"Run"</strong> button, the update process will start. All information will be displayed in the field below.
fr: Après avoir cliqué sur le bouton <strong>« Exécuter »</strong>, la mise à jour débutera. Toutes les informations seront affichées dans le champ ci-dessous.

en: Wrong request.
fr: Requête incorrecte.

en: <strong>Age:</strong>&nbsp;{value} years old
fr: <strong>Âge :</strong> {value} ans

en: A confirmation email has been sent to your email. Click the link within the email to confirm your export request.
fr: Un message de confirmation a été envoyé à votre adresse de messagerie. Cliquez sur le lien dans cet e-mail pour confirmer votre demande d’exportation.

en: Set the default value for the "Hide my profile from directory" option.
fr: Définir la valeur par défaut pour l’option « Masquer mon profil sur le répertoire ».

en: Wrong callback
fr: Callback incorrect

en: After clicking the <strong>"Run"</strong> button, the update process will start. All information will be displayed in the <strong>"Upgrade Log"</strong> field.
fr: Après avoir cliqué sur le bouton <strong>« Exécuter »</strong>, la mise à jour débutera. Toutes les informations seront affichées dans le champ <strong>« Journal de mise à jour »</strong>.

en: We recommend creating a backup of your site before running the update process. Do not exit the page before the update process has complete.
fr: Nous vous recommandons de créer une sauvegarde de votre site avant de lancer la mise à jour. Ne quittez pas la page avant que la mise à jour ne soit terminée.

en: Create additional metadata table...
fr: Créer une table de métadonnées supplémentaire…

en: Start metadata upgrading...
fr: Lancement de la mise à jour des métadonnées…

en: Usermeta table was upgraded successfully
fr: La table des métadonnées a bien été mise à jour

en: Settings successfully upgraded
fr: Les réglages ont bien été mis à jour

en: To sort by a custom field, enter the label of sorting here
fr: Pour trier par un champ personnalisé, saisissez ici le libellé de tri

en: Label of custom sort
fr: Libellé du tri personnalisé

en: Wrong data
fr: Données incorrectes

note: translators: %1$s is a metadata from name; %2$s is a metadata to.
en: Metadata from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
fr: Les métadonnées %1$s à %2$s ont bien été mises à jour…

note: translators: %1$s is a plugin version; %2$s is a last version upgrade.
en: You have installed <strong>%1$s</strong> version. Your latest DB version is <strong>%2$s</strong>. We recommend creating a backup of your site before running the update process. Do not exit the page before the update process has complete.
fr: Vous avez installé la version <strong>%1$s</strong>. La dernière version de votre base de données est <strong>%2$s</strong>. Nous vous recommandons de créer une sauvegarde de votre site avant de lancer la mise à jour. Ne quittez pas la page avant la fin de la mise à jour.

en: Enable custom table for usermeta
fr: Activer l’utilisation d’une table personnalisée pour les métadonnées du compte

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Metadata from %1$s to %2$s users were upgraded successfully...
fr: Les métadonnées des utilisateurs et utilisatrices %1$s à %2$s ont bien été mises à jour…

en: Check this box if you would like to enable the use of a custom table for user metadata. Improved performance for member directory searches.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez utiliser une table personnalisée pour les métadonnées du compte. Cela améliore les performances pour les recherches dans le répertoire des membres.

en: If not checked always shown
fr: Si décoché, toujours affiché

en: Hide extra user information to the reveal section
fr: Masquer les informations supplémentaires de l’utilisateur ou utilisatrice dans la section de révélation

en: Show social connect icons in extra user information section
fr: Afficher les icônes sociaux de connexion dans la section d’informations supplémentaires de l’utilisateur ou utilisatrice

en: Choose field(s) to display in extra user information section
fr: Choisissez les champs·s à afficher dans la section d’informations supplémentaires de l’utilisateur ou utilisatrice

en: If turned on, filters bar can be collapsed after a page loading
fr: Si activé, la barre des filtres peut être réduite après un chargement de page

en: Can filter bar be collapsed
fr: La barre des filtres peut-elle être réduite ?

en: If turned on, filters bar will be visible after a page loading
fr: Si activé, la barre des filtres sera visible après un chargement de page

en: You could use {total_users} placeholder for getting users count
fr: Vous pouvez utiliser le texte indicatif {total_users} pour récupérer le nombre d’utilisateurs et utilisatrices

en: Select what email notifications you want to receive
fr: Sélectionnez quelles notifications par e-mail vous souhaitez recevoir

note: translators: %s: title.
en: %s - wrong conditions.
fr: %s - mauvaises conditions.

en: Email( Not Unique )
fr: E-mail (non unique)

en: Clear all
fr: Tout effacer

en: Remove all filters
fr: Retirer tous les filtres

en: Remove filter
fr: Retirer le filtre

en: More filters
fr: Plus de filtres

en: Sort by:
fr: Trier par :

note: translators: %s: title.
en: Change to %s
fr: Changer pour %s

en: Search:
fr: Recherche :

en: of
fr: sur

en:  stars
fr:  étoiles

en: Last name
fr: Nom de famille

en: List
fr: Liste

en: Grid
fr: Grille

en: Profile Photo is required.
fr: Une photo de profil est nécessaire.

en: Original size
fr: Taille originale

en: Upgrade Member Directories...
fr: Mise à jour des répertoires des membres…

en: Delete Group
fr: Supprimer le groupe

en: (no title)
fr: (aucun titre)

en: This option overrides "Date User-Friendly Format" option. See https://www.php.net/manual/en/function.date.php
fr: Cette option remplace l’option « Format de date intuitif ». Voir https://www.php.net/manual/fr/function.date.php

en: Use custom Date format
fr: Utiliser un format de date personnalisé

en: Sorting
fr: Tri

en: Add New Filter
fr: Ajouter un nouveau filtre

en: Expand the filter bar by default
fr: Développer la barre de filtre par défaut

en: If turned on, users will be able to filter members in this directory
fr: Si activé, les utilisateurs et utilisatrices seront capables de filtrer les membres de ce répertoire

en: Enable Filters feature
fr: Activer la fonctionnalité de filtrage

en: View type a specific parameter in the directory
fr: Type d’affichage d’un paramètre spécifique dans le répertoire

en: Default view type
fr: Type d’affichage par défaut

en: Default directory view type
fr: Type d’affichage de répertoire par défaut

en: View type(s)
fr: Type·s d’affichage

en: Show results only after search/filtration
fr: Afficher les résultats uniquement après une recherche ou un filtrage

en: Whether to provide an ability to change the sorting on the directory page
fr: Indiquer s’il est possible de modifier le tri sur la page du répertoire

en: Cover Photo Size
fr: Taille de la photo de couverture

en: Enable custom sorting
fr: Activer le tri personnalisé

en: Default sort users by
fr: Trier par défaut les utilisateurs et utilisatrices par

en: Default sorting users by a specific parameter in the directory
fr: Trier par défaut les utilisateurs et utilisatrices dans le répertoire par un paramètre spécifique

en: Update Profile
fr: Mettre à jour le profil

en: Choose filter(s) meta to enable
fr: Choisissez les filtres de métadonnées à activer

en: User Registered
fr: Utilisateur/Utilisatrice inscrit·e

en: Age
fr: Âge

en: Admin filtering
fr: Filtre administrateur/administratrice

en: Usermeta was upgraded successfully
fr: La table des métadonnées utilisateur/utilisatrice a bien été mise à jour

en: If you want to allow specific user roles to be able to filter only
fr: Si vous souhaitez autoriser certains rôles des comptes à filtrer uniquement

en: User Roles that can use filters
fr: Rôles des comptes qui peuvent utiliser les filtres

en: Upgrade user metadata...
fr: Mise à jour des métadonnées du compte…

en: <strong>Age:</strong>&nbsp;{min_range} - {max_range} years old
fr: <strong>Âge : </strong>{min_range} - {max_range} ans

en: The global default width of cover photo size. This can be overridden by individual form settings.
fr: Largeur globale par défaut de la photo de couverture. Cette valeur peut être surchargée par les réglages individuels des formulaires.

en: Profile Cover Size
fr: Taille de la photo de couverture du profil

en: Member directories were upgraded successfully
fr: Les répertoires des membres ont bien été mis à jour

en: Limit which users appear in the member directory e.g only display users from USA
fr: Limiter les utilisateurs ou utilisatrices qui apparaissent dans le répertoire des membres, par exemple en affichant uniquement les utilisateurs ou utilisatrices provenant des États-Unis.

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Choices Callback
fr: Callback des choix

en: 10 stars rating system
fr: Système de notation sur 10 étoiles

en: 5  stars rating system
fr: Système de notation sur 5 étoiles

en: Rating System
fr: Système de notation

en: Can user edit this field?
fr: Est-ce que l’utilisateur ou l’utilisatrice peut modifier ce champ ?

en: Is this field required?
fr: Ce champ est-il obligatoire ?

en: Select member roles
fr: Sélectionner les rôles des membres

en: Only specific member roles
fr: Uniquement les rôles spécifiques des membres

en: Only visible to profile owner and specific roles
fr: Uniquement visible pour le propriétaire du profil et les rôles spécifiques

en: Placeholder
fr: Texte indicatif

en: Label
fr: Libellé

en: Help Text
fr: Texte d’aide

en: Meta Key
fr: Clé méta

en: Unique ID
fr: ID unique

en: Edit Choices
fr: Modifier les choix

en: Does this textarea accept HTML?
fr: Est-ce que cette zone de texte accepte le HTML ?

en: Maximum length
fr: Longueur maximale

en: Minimum length
fr: Longueur minimale

en: Maximum Number
fr: Nombre maximum

en: Minimum Number
fr: Nombre minimum

en: Maximum allowed words
fr: Nombre maximal de mots autorisé

en: Maximum number of entries
fr: Nombre maximal d’entrées

en: Minimum number of selections
fr: Nombre minimal de sélections

en: Maximum number of selections
fr: Nombre maximal de sélections

en: Spacing
fr: Espacement

en: Textarea Height
fr: Hauteur de la zone de texte

en: Allow multiple selections
fr: Autoriser les sélections multiples

en: Maximum Size in bytes
fr: Taille maximale en octets

en: Additional Instructions Text
fr: Texte d’instructions supplémentaires

en: Upload Box Text
fr: Texte de la boîte de téléversement

en: Drag &amp; Drop File
fr: Glisser-déposer un fichier

en: Drag &amp; Drop Photo
fr: Glisser-déposer une photo

en: Allowed File Types
fr: Types de fichiers autorisés

en: Allowed Image Types
fr: Types d‘images autorisés

en: Crop and force user-defined ratio
fr: Recadrer et forcer le ratio défini par l’utilisateur ou l’utilisatrice

en: Turn Off (Default)
fr: Désactiver (par défaut)

en: Crop Feature
fr: Fonctionnalité de recadrage

en: Content Editor
fr: Éditeur de contenu

en: e.g. [my_custom_shortcode]
fr: par ex. [mon_code_court_personnalisé]

en: Enter Shortcode
fr: Saisir le code court

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Monday
fr: Lundi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Disable specific weekdays
fr: Désactiver certains jours de la semaine

en: Show full date
fr: Afficher la date complète

en: Displayed Date Format
fr: Format de date affiché

en: ( 24-hr format )
fr: (format 24 heures)

en: ( 12-hr format )
fr: (format 12 heures)

en: Time Format
fr: Format de l’heure

en: Show years only
fr: Afficher les années uniquement

en: Date User-Friendly Format
fr: Format simple de la date

en: e.g. 30, 60, 120
fr: par ex. 30, 60, 120

en: Time Intervals (in minutes)
fr: Intervalle de temps (en minutes)

en: Automatically add a confirm password field?
fr: Ajouter automatiquement un champ de confirmation de mot de passe ?

en: Force strong password?
fr: Forcer un mot de passe fort ?

en: Dotted
fr: Pointillés

en: Solid
fr: Pleine

en: Border
fr: Bordure

en: Margin
fr: Marge

en: Padding
fr: Marge interne

en: Optional Text
fr: Texte facultatif

en: Thickness (in pixels)
fr: Épaisseur (en pixels)

en: CSS Class
fr: Classe CSS

en: Icon
fr: Icône

en: Custom Action
fr: Action personnalisée

en: Select a validation type...
fr: Sélectionnez un type de validation…

en: Validate
fr: Valider

en: Specific Date Range
fr: Intervalle de dates spécifique

en: Fixed Number of Years
fr: Nombre fixe d’années

en: Set Date Range
fr: Définir la plage de dates

en: Date Range End
fr: Fin de la plage de dates

en: YYYY/MM/DD
fr: AAAA/MM/JJ

en: Date Range Start
fr: Début de la plage de dates

en: Future years only
fr: Années futures uniquement

en: Past years only
fr: Années passées uniquement

en: Equal years before / after today
fr: Un nombre égal d’années avant / après aujourd’hui

en: Years Selection
fr: Sélection des années

en: Saturday
fr: Samedi

en: Number of Years to pick from
fr: Nombre d’années sélectionnables

en: Friday
fr: Vendredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: No-Follow
fr: Ne pas suivre (nofollow)

en: SEO Follow
fr: SEO : suivi (follow)

en: Same window
fr: Même fenêtre

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Link Target
fr: Cible du lien

en: URL Alt Text
fr: Texte alternatif de l’URL

en: Color
fr: Couleur

en: Icon Color
fr: Couleur de l’icône

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Border Radius
fr: Rayon de la bordure

en: Dashed
fr: Tirets

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Bottom of Icon
fr: Bas de l’icône

en: Heading Text Color
fr: Couleur du texte d’en-tête

en: Heading Text
fr: Texte de l’entête

en: Left of Icon (right for RTL)
fr: À gauche de l’icône (à droite pour les textes RTL)

en: View everywhere
fr: Afficher partout

en: View mode only
fr: Uniquement en mode d’affichage

en: Edit mode only
fr: Uniquement en mode d’édition

en: Crop and force 1:1 ratio
fr: Recadrer et forcer dans un rapport de 1:1

en: Follow
fr: Suivre

en: Roles was upgraded successfully
fr: Les rôles ont bien été mis à jour

en: Upgrade user roles...
fr: Mise à jour des rôles des comptes…

note: translators: %1$s is an error; %2$s is a error data; %3$s is a support link.
en: There was an error with this license key: %1$s%2$s. Please <a href="%3$s">contact our support team</a>.
fr: Une erreur s’est produite avec cette clé de licence : %1$s%2$s. Veuillez <a href="%3$s">contacter notre équipe de support</a>.

en: Only the owner
fr: Uniquement le propriétaire

en: Members only
fr: Membres uniquement

en: Anyone
fr: Tout le monde

en: Guests only
fr: Visiteurs et visiteuses uniquement

en: Switch on/off the profile photo uploader
fr: Activer/désactiver l’outil de téléversement de la photo de profil

en: Disable Profile Photo Upload
fr: Désactiver le téléversement de la photo de profil

en: Security Issue
fr: Problème de sécurité

en: 2.0 version
fr: Version 2.0

en: 1.0 version
fr: Version 1.0

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Default Rating
fr: Note par défaut

en: Default Time
fr: Heure par défaut

en: Default Date
fr: Date par défaut

en: Default Text
fr: Texte par défaut

en: Your set password
fr: Votre mot de passe

en: REST API version
fr: Version de l’API REST

en: Field was upgraded successfully
fr: Le champ a bien été mis à jour

en: You may use all PHP compatible date formats such as: 2020-02-02, 02/02/2020, yesterday, today, tomorrow, next monday, first day of next month, +3 day
fr: Vous pouvez utiliser tous les formats de date compatibles avec PHP, tels que : 2020-02-02, 02/02/2020, yesterday, today, tomorrow, next monday, first day of next month, +3 day

en: Upgrade predefined metafields...
fr: Mise à jour des champs méta…

en: This controls the REST API version, we recommend to use the last version.
fr: Cette option contrôle la version de l’API REST. Nous recommandons d’utiliser la dernière version.

en: Check this box if you would like to use Ultimate Member blocks in Gutenberg editor. Important some themes have the conflicts with Gutenberg editor.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez utiliser les blocs Ultimate Member dans l’éditeur Gutenberg. Attention, certains thèmes ont des incompatibilités avec l’éditeur Gutenberg.

en: Enable Gutenberg Blocks
fr: Activer les blocs Gutenberg

en: Password is required?
fr: Le mot de passe est obligatoire ?

en: You have the latest updates.
fr: Vous êtes à jour.

en: Ultimate Member Blocks
fr: Blocs Ultimate Member

en: Select Users
fr: Sélectionner les comptes

en: UM Forms
fr: Formulaires UM

en: Are you hacking? Please try again!
fr: Êtes-vous en train de pirater ? Veuillez réessayer !

en: Check this box if you would like to disable Ultimate Member user's cache.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez désactiver le cache des comptes d’Ultimate Member.

en: Disable Cache User Profile
fr: Désactiver le cache du profil des comptes

en: Global default message
fr: Message par défaut global

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the block's content.
fr: Il s’agit du message affiché aux utilisateurs et utilisatrices qui n’ont pas le droit de voir le contenu du bloc.

en: e.g. Member Directory
fr: p. ex. : Répertoire des membres

en: e.g. New Registration Form
fr: p. ex. : Nouveau formulaire d’inscription

note: translators: %s: extension name.
en: %s License Key
fr: Clé de licence %s

en: Invalid user ID
fr: ID utilisateur ou utilisatrice non valide

en: View Pricing
fr: Voir les prix

en: <strong>All Access Pass</strong> – Get access to all Ultimate Member extensions at a significant discount with our All Access Pass.
fr: <strong>All Access Pass</strong> - Bénéficiez d’une remise importante sur toutes les extensions Ultimate Member avec notre « All Access Pass ».

en: Create Pages
fr: Créer des pages

note: translators: %s: Plugin name.
en: %s needs to create several pages (User Profiles, Account, Registration, Login, Password Reset, Logout, Member Directory) to function correctly.
fr: %s a besoin de créer plusieurs pages (Profils utilisateur/utilisatrice, Inscription, Connexion, Réinitialisation du mot de passe, Déconnexion, Répertoire des membres) pour fonctionner correctement.

en: Invalid nonce
fr: Nonce non valide

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
fr: Le lien de réinitialisation de votre mot de passe a expiré. Veuillez demander un nouveau lien ci-dessous.

en: Upload File
fr: Téléverser un fichier

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
fr: Votre lien de réinitialisation du mot de passe ne semble pas valide. Veuillez demander un nouveau lien ci-dessous.

note: translators: %s: extension name.
en: Please update extension <strong>"%s"</strong> to the latest version.
fr: Veuillez mettre à jour l’extension <strong>« %s »</strong> vers la dernière version.

en: Purge temp files dir...
fr: Purge du dossier des fichiers temporaires…

en: Temporary dir was purged successfully
fr: Le dossier temporaire a bien été vidé

en: Shows the search member form.
fr: Affiche le formulaire de recherche des membres.

en: Ultimate Member Menu Settings
fr: Menu des réglages d’Ultimate Member

note: translators: %s: title.
en: Your choosed %s
fr: Vous avez choisi %s

en: This field is required
fr: Ce champ est obligatoire

en: &mdash; No role for Ultimate Member &mdash;
fr: &mdash; Aucun rôle pour Ultimate Member &mdash;

en: Ultimate Member Role
fr: Rôle Ultimate Member

en: This file type is not recognized.
fr: Ce type de fichier n’est pas reconnu.

en: Your image is invalid!
fr: Votre image n’est pas valide !

en: https://wordpress.org/support/
fr: https://wpfr.net/support/

en: Edit profile
fr: Modifier le profil

en: You are already registered.
fr: Vous êtes déjà inscrit·e.

en: Logged In Users
fr: Utilisateurs/utilisatrices connectés

en: Logged Out Users
fr: Utilisateurs/utilisatrices déconnectés

note: translators: %s: support forums URL
en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with installation or server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="%s">support forums</a>.
fr: Une erreur inattendue s’est produite. Il se peut qu’il y ait un problème au niveau de l’installation ou de la configuration du serveur. Si vous continuez à avoir des problèmes, veuillez consulter les <a href="%s">forums de support</a>.

en: Invalid file ownership
fr: Droits d’accès du fichier non valides

en: Add translation to %s
fr: Ajouter une traduction au %s

en: Edit the %s translation
fr: Modifier la traduction en %s

en: Enter a bit about yourself...
fr: Parlez nous un peu de vous…

en: Please provide a meta key
fr: Veuillez saisir une clé méta

en: Cheatin&#8217; huh?
fr: Alors, on triche ?

note: translators: %s: extension name.
en: Correct folder name is <strong>"%s"</strong>
fr: Le nom correct du dossier est <strong>« %s »</strong>

note: translators: %s: plugin name.
en: Please update <strong>%s</strong> to the latest version.
fr: Veuillez mettre à jour <strong>%s</strong> vers la dernière version.

en: Members
fr: Membres

en: Check All
fr: Tout cocher

en: Uncheck All
fr: Tout décocher

en: Enter Title Here
fr: Saisissez le titre ici

en: Edit Role
fr: Modifier le rôle

en: Role already exists!
fr: Le rôle existe déjà !

en: Title is empty!
fr: Le titre est vide !

en: Create Role
fr: Créer le rôle

en: Update Role
fr: Mettre à jour le rôle

en: The higher the number, the higher the priority
fr: Plus le nombre est élevé, plus la priorité est élevée

en: Role Priority
fr: Priorité du rôle

en: Finish
fr: Terminer

en: Where we send your data
fr: Où est-ce que nous envoyons vos données

en: How long we retain your data
fr: Combien de temps conservons-nous vos données

en: You should include in your privacy policy what personal data is captured when someone submits/fills in one of the forms, why you collect it and what you do with this data and how long you keep it.
fr: Vous devez inclure dans votre politique de confidentialité quelles données personnelles sont enregistrées lorsque quelqu’un soumet / remplit l’un des formulaires, pourquoi vous les collectez, ce que vous faites avec ces données et combien de temps vous les conservez.

en: Add New Role
fr: Ajouter un rôle

en: Account Updated Email
fr: E-mail de mise à jour des données du compte

note: translators: %1$s is a plugin name; %2$s is a extension name; %3$s is a extension version.
en: Sorry, but this version of <strong>%1$s</strong> does not work with extension <strong>"%2$s" %3$s</strong> version.
fr: Désolé, mais cette version d’<strong>%1$s</strong> ne fonctionne pas avec la version <strong>"%2$s" %3$s</strong> de l’extension.

note: translators: %1$s is a extension name; %2$s is a plugin name; %3$s is a required version.
en: This version of <strong>"%1$s"</strong> requires the core <strong>%2$s</strong> plugin to be <strong>%3$s</strong> or higher.
fr: Cette version de <strong>"%1$s"</strong> nécessite que l’extension de cœur<strong>%2$s</strong> soit à la version <strong>%3$s</strong> ou supérieure.

en: User Role <strong>Updated</strong> Successfully.
fr: Le rôle de compte a bien été <strong>mis à jour</strong>.

en: User Role <strong>Added</strong> Successfully.
fr: Le rôle de compte a bien été <strong>ajouté</strong>.

en: If syncing data to a 3rd party service (e.g Mailchimp via our MailChimp extension), data is retained there until unsubscribed or deleted.
fr: Si vous synchronisez des données vers un service tiers (par ex. Mailchimp via notre extension MailChimp), les données y sont conservées jusqu’au désabonnement de l’utilisateur ou utilisatrice ou sa suppression.

note: translators: %s: plugin name.
en: %s does not send any user data outside of your site by default.
fr: %s n’envoie aucune donnée utilisateur ou utilisatrice en dehors de votre site par défaut.

en: Data can be exported or removed upon users request via the existing WordPress data exporter or eraser.
fr: Les données peuvent être exportées ou supprimées à la demande des utilisateurs ou utilisatrices via l’exportateur ou l’effaceur de données WordPress existants.

en: If you have extended the functionality of the plugin (e.g sending registered user data to MailChimp via our MailChimp extension, this user info may be passed to these external services. These services may be located abroad and outwith the EU.
fr: Si vous avez élargi les fonctionnalités de l’extension (par exemple en envoyant les données des comptes enregistrés à MailChimp via notre extension MailChimp), ces informations sur le compte peuvent être transmises à des services externes. Ces services peuvent être situés à l’étranger et en dehors de l’UE.

note: translators: %1$s is a extension name; %2$s is a extension version.
en: Please check <strong>"%1$s" %2$s</strong> extension's folder name.
fr: Veuillez vérifier le nom du dossier de l’extension <strong>« %1$s » %2$s</strong>.

en: Whether to send the user an email when he updated their account
fr: Indique s’il faut envoyer à l’utilisateur/utilisatrice un e-mail lors de la mise à jour de son compte

en: Registered user information is retained in your website’s database indefinitely.
fr: Les informations relatives aux utilisateurs ou utilisatrices inscrit·e·s sont conservées indéfiniment dans la base de données de votre site.

en: Your account is pending review
fr: Votre compte est en attente de vérification

en: Error Text
fr: Texte d’erreur

en: What personal data we collect and why we collect it
fr: Quelles données personnelles collectons-nous et pourquoi les collectons-nous

en: Please confirm your acceptance of our privacy policy
fr: Veuillez confirmer votre acceptation de notre politique de confidentialité

en: Please confirm that you agree to our privacy policy
fr: Veuillez confirmer que vous acceptez notre politique de confidentialité

en: Checkbox agreement description
fr: Description de la case à cocher confirmant son accord

en: Hide privacy policy
fr: Masquer la politique de confidentialité

en: Toggle Hide text
fr: Permuter le masquage du texte

en: Show privacy policy
fr: Afficher la politique de confidentialité

en: Toggle Show text
fr: Permuter l’affichage du texte

en: Content
fr: Contenu

en: Enable on this form
fr: Activer sur ce formulaire

en: Select page
fr: Sélectionnez la page

en: Change this If you want to override role redirection settings after login only.
fr: Modifiez cela si vous souhaitez remplacer les réglages de redirection de rôle après la connexion uniquement.

en: The maximum width of shortcode in pixels e.g. 600px
fr: La largeur maximum du code court en pixels. Par ex. 600px

en: Apply custom settings to this form
fr: Appliquer des réglages personnalisés à ce formulaire

en: More Details
fr: Plus de détails

en: Get this Add on
fr: Obtenez ce module

en: Free
fr: Gratuit

en: To sort by a custom field, enter the meta key of field here
fr: Pour trier en fonction d’un champ personnalisé, saisissez la clé méta du champ ici

en: Get latest versions
fr: Obtenez les dernières versions

en: Run this task from time to time if you have issues with WP Cron and need to get UM extension updates.
fr: Exécutez cette tâche de temps en temps si vous rencontrez des problèmes avec le cron WP et que vous avez besoin d’obtenir les mises à jour de l’extension UM.

en: Purge Temp
fr: Purger le répertoire temporaire

note: translators: %s: temp folder size.
en: You can free up <span class="red">%s MB</span> by purging your temp upload directory.
fr: Vous pouvez libérer <span class="red">%s Mo</span> en purgeant votre répertoire de téléversements temporaire.

en: Your temp uploads directory is <span class="ok">clean</span>. There is nothing to purge.
fr: Votre répertoire de téléversements temporaire est <span class="ok">vide</span>. Il n’y a rien à purger.

en: Run this task from time to time to keep your DB clean.
fr: Exécutez cette tâche de temps en temps pour garder votre base de données propre.

en: Get all Products...
fr: Obtention de tous les produits…

en: Get bbPress Forums count...
fr: Obtention du nombre de forums bbPress…

en: Upgrade Roles...
fr: Mise à jour des rôles…

en: Upgrade Styles...
fr: Mise à jour des styles…

en: There are
fr: Il y a

en: Getting
fr: Obtention de

en: Email Templates was upgraded successfully
fr: Les modèles d’e-mail ont bien été mis à jour

en: Woocommerce Products are ready for upgrade
fr: Les produits WooCommerce sont prêts à être mis à jour

en: Forums are ready for upgrade
fr: Les forums sont prêts à être mis à jour

en: Social login forms was upgraded successfully
fr: Les formulaires de connexion sociale ont bien été mis à jour

en: Mailchimp Lists was upgraded successfully
fr: Les listes MailChimp ont bien été mis à jour

en: Settings was upgraded successfully
fr: Les réglages ont bien été mis à jour

en: Styles was upgraded successfully
fr: Les styles ont bien été mis à jour

en: Priority
fr: Priorité

en: UM Custom Posts was upgraded successfully
fr: Les publications personnalisées UM ont bien été mises à jour

en: UM Custom Role
fr: Rôle personnalisé UM

en: Role ID
fr: ID du rôle

en: Role
fr: Rôle

en: Reset UM Role meta
fr: Remettre à zéro les métas de rôle UM

en: Are you sure you want to reset UM role meta?
fr: Confirmez-vous la remise à zéro des métas de rôle UM ?

en: Are you sure you want to delete this role?
fr: Confirmez-vous la suppression de ce rôle ?

en: Edit
fr: Modifier

en: Roles
fr: Rôles

en: Recipient(s)
fr: Destinataire·s

en: Email Notifications
fr: Notifications e-mail

en: Email Notification
fr: Notification e-mail

en: Member
fr: Membre

en: items
fr: éléments

en: item
fr: élément

en: If the update was successful, you will see a corresponding message. Otherwise, contact technical support if the update failed.
fr: Si la mise à jour a réussi, vous verrez un message correspondant. Sinon, contactez le support si la mise à jour a échoué.

en: Run
fr: Exécuter

en: empty
fr: vide

note: translators: %s: new version.
en: %s is a major update, and we highly recommend creating a full backup of your site before updating.
fr: La version %s est une mise à jour majeure et nous vous recommandons fortement de créer une sauvegarde complète de votre site avant la mise à jour.

en: Re-Activate
fr: Réactiver

en: Clear License
fr: Effacer la licence

note: translators: %s: item name.
en: To receive updates, please enter your valid %s license key.
fr: Pour recevoir les mises à jour, veuillez saisir votre clé de licence valide pour %s.

note: translators: %s: expiry date.
en: Your license key expires on %s.
fr: Votre clé de licence expire le %s.

en: License key never expires.
fr: La clé de licence n’expire jamais.

en: The key you entered belongs to a bundle, please use the product specific license key.
fr: La clé que vous avez saisie appartient à un lot, veuillez utiliser la clé de licence spécifique au produit.

note: translators: %s: account link.
en: Your license key has reached its activation limit. <a href="%s">View possible upgrades</a> now.
fr: Votre clé de licence a atteint sa limite d’activation. <a href="%s">Voir les mises à niveau possibles</a> maintenant.

note: translators: %s: item name.
en: This appears to be an invalid license key for %s.
fr: Il semble que ce ne soit pas une clé de licence valide pour %s.

note: translators: %s: account page.
en: Invalid license. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> and verify it.
fr: Licence non valide. Veuillez <a href="%s" target="_blank">vous rendre sur la page de votre compte</a> et vérifiez la.

note: translators: %s: support link name.
en: Your license key has been disabled. Please <a href="%s" target="_blank">contact support</a> for more information.
fr: Votre clé de licence a été désactivée. Veuillez <a href="%s" target="_blank">contacter le support</a> pour plus d’informations.

en: Ultimate Member - Settings
fr: Ultimate Member - Réglages

en: Remove Data on Uninstall?
fr: Effacer les données lors de la désinstallation ?

en: Other
fr: Autres

en: Restricted Access Message
fr: Message d’accès restreint

en: Wrong Data
fr: Données incorrectes

en: Wrong Nonce
fr: Nonce incorrect

en: We're sorry to hear that. If you're having the issue with the plugin you can create a topic on our <a href="%s" target="_blank">support forum</a> and we will try and help you out with the issue. Alternatively if you have an idea on how we can make the plugin better or want to tell us what you don't like about the plugin you can tell us know by giving us feedback.
fr: Nous sommes désolés d’entendre ça. Si vous avez des problèmes avec l’extension, vous pouvez créer un sujet sur notre <a href="%s" target="_blank">forum de support</a> et nous essayerons de vous aider. Sinon, si vous avez une idée de la manière dont nous pouvons améliorer l’extension ou si vous souhaitez nous dire ce que vous n’aimez pas dans celle-ci, vous pouvez nous le dire en nous faisant part de vos retours.

en: Upgrade Email Templates...
fr: Mise à jour des modèles d’e-mails…

en: Upgrade Woocommerce Products...
fr: Mise à jour des produits WooCommerce…

en: Add New Field
fr: Ajouter un champ

en: Add New Custom Field
fr: Ajouter un champ personnalisé

en: Upgrade bbPress Forums...
fr: Mise à jour des forums bbPress…

en: Upgrade UM Custom Post Types...
fr: Mise à jour des types de publication personnalisés d’UM…

en: Upgrade Social Login Forms...
fr: Mise à jour des formulaires de connexion sociale…

en: Upgrade Mailchimp Lists...
fr: Mise à jour des listes MailChimp…

en: Upgrade Menu Items...
fr: Mise à jour des éléments de menu…

en: Upgrade Settings...
fr: Mise à jour des réglages…

en: Upgrade Content Restriction Settings...
fr: Mise à jour des réglages de restriction de contenu…

en: Upgrade Log
fr: Journal de mise à jour

note: translators: %s: plugin name.
en: %s - Upgrade Process
fr: %s - Processus de mise à jour

en: Upgrade
fr: Mise à jour

en: Select Default Profile Photo
fr: Sélectionnez la photo de profil par défaut

en: If turned on, member results will only appear after search/filter is performed
fr: Si cette option est activée, les résultats des membres n’apparaîtront qu’une fois la recherche/le filtre effectué·e

en: Upgrade Users...
fr: Mise à jour des utilisateur/utilisatrice·s…

en: Please note if you make a profile form specific to a role then you must make sure that every other role is assigned a profile form
fr: Veuillez notez que si vous créez un formulaire de profil spécifique à un rôle, vous devez vous assurer que chaque autre rôle est assigné à un formulaire de profil

en: If 'Use Gravatars' as profile photo is enabled, this option is ignored
fr: Si « Utiliser Gravatars » comme photo de profil est activé, cette option est ignorée

en: not found.
fr: non trouvé.

en: unknown_error
fr: erreur_inconnue

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Forums from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
fr: Les forums de %1$s à %2$s ont été mis à jour avec succès...

note: translators: %1$s is an expiry date; %2$s is a renewal link.
en: Your license key expires soon! It expires on %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">Renew your license key</a>.
fr: Votre clé de licence expire bientôt ! Elle expire le %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">Renouvelez votre clé de licence</a>.

note: translators: %1$s is an error data; %2$s is a support link. translators: %1$s is an error; %2$s is a support link.
en: There was an error with this license key: %1$s. Please <a href="%2$s">contact our support team</a>.
fr: Il y a eu une erreur avec cette clé de licence : %1$s. Veuillez <a href="%2$s">contacter notre équipe de support</a>.

note: translators: %1$s is a item name title; %2$s is a account page.
en: Your %1$s is not active for this URL. Please <a href="%2$s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
fr: Votre %1$s n’est pas actif pour cette URL. Veuillez <a href="%2$s" target="_blank">vous rendre sur la page de votre compte</a> pour gérer les URL de votre clé de licence.

note: translators: %1$s is an expiry date; %2$s is a renewal link. translators: %1$s is a expiry date; %2$s is a renew link.
en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
fr: Votre clé de licence a expirée le %1$s. Veuillez <a href="%2$s" target="_blank">renouveler votre clé de licence</a>.

en: Clear Users Cache...
fr: Vider le cache des comptes…

en: User Role <strong>Deleted</strong> Successfully.
fr: Le rôle du compte a bien été <strong>supprimé</strong>.

en: This is the text that is displayed if no users are found during a search
fr: Ce texte est affiché si aucun·e utilisateur·rice n’est trouvé·e lors d’une recherche

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Users from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
fr: Les utilisateurs et les utilisatrices de %1$s à %2$s ont été mis à jour avec succès...

note: translators: %1$s is a plugin name; %2$s is a #.
en: <strong>%1$s</strong> future plans! Detailed future list is <a href="%2$s" target="_blank">here</a>
fr: Futurs projets de <strong>%1$s</strong> ! La liste détaillée est <a href="%2$s" target="_blank">ici</a>

en: Menus settings was upgraded successfully
fr: Les réglages des menus ont été mis à jour avec succès

en: If turned on, users will be able to search members in this directory
fr: Si cette option est activée, les utilisateurs et utilisatrices pourront rechercher des membres dans ce répertoire.

en:  users...
fr:  utilisateurs/utilisatrices…

en: User Roles was upgraded successfully
fr: Les rôles des comptes ont bien été mis à jour

en: Via these forms you are collecting personal data from your users.
fr: Via ces formulaires vous collectez les données personnelles de vos utilisateurs et utilisatrices.

note: translators: %s: plugin name.
en: %s provides you with forms for user registration, login and profiles.
fr: %s vous fournit des formulaires pour l’inscription, la connexion et le profil des utilisateurs et utilisatrices.

en: Fields selected here will appear in the profile header area below the user's display name
fr: Les champs sélectionnés ici apparaîtront dans l’en-tête du profil sous le nom d’affichage de l’utilisateur ou utilisatrice

en: Require user to update a profile photo when updating their profile
fr: Demander à l’utilisateur ou utilisatrice de mettre à jour une photo de profil lors de la mise à jour de son profil

en: If you want to allow specific user roles to be able to search only
fr: Si vous souhaitez autoriser certains rôles des comptes à ne pouvoir effectuer qu’une seule recherche

note: translators: %s: users number.
en: Clear cache of %s users
fr: Vider le cache de %s comptes

en: Start users upgrading...
fr: Lancement de la mise à jour des comptes…

en: Check this box if you would like Ultimate Member to completely remove all of its data when the plugin/extensions are deleted.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez qu’Ultimate Member supprime toutes ses données lorsque le module ou les extensions sont supprimés.

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Woocommerce Products from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
fr: Les produits WooCommerce de %1$s à %2$s ont bien été mis à jour…

note: translators: %s: Page title
en: %s page
fr: Page « %s »

en: If turned on, the users cover photo will appear in the directory
fr: Si cette option est activée, les photos de couverture des comptes apparaîtront dans le répertoire.

en: Select Default Cover Photo
fr: Sélectionner la photo de couverture par défaut

en: Set the profile photo size in pixels here
fr: Définissez ici la taille de la photo de profil en pixels

en: If you plan use emails with HTML, please make sure that this option is enabled. Otherwise, HTML will be displayed as plain text.
fr: Si vous prévoyez d’utiliser des e-mails contenant du HTML, veuillez vous assurer que cette option est activée. Dans le cas contraire, le HTML sera affiché sous forme de texte brut.

en: If you do not want to show all members, select only user roles to appear in this directory
fr: Si vous ne souhaitez pas afficher tous les membres, sélectionnez uniquement les rôles des comptes à afficher dans ce répertoire

en: Users cache was cleared successfully
fr: Le cache des comptes a été bien été vidé

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the content.
fr: Il s’agit du message affiché aux utilisateurs ou utilisatrices qui n’ont pas le droit de voir le contenu.

en: Restriction Content
fr: Restriction de contenu

en: We're glad to hear that you like the plugin but we would love to get your feedback so we can make the plugin better.
fr: Nous sommes heureux d’apprendre que vous aimez l’extension mais nous aimerions avoir votre retour pour que nous puissions l’améliorer.

en: Leave Review
fr: Laisser un avis

en: Great! We're happy to hear that you love the plugin. It would be amazing if you could let others know why you like %s by leaving a review of the plugin. This will help %s to grow and become more popular and would be massively appreciated by us!
fr: Génial ! Nous sommes heureux d’apprendre que vous aimez l’extension. Ce serait fantastique si vous pouviez faire savoir aux autres pourquoi vous aimez %s en laissant un avis sur l’extension. Cela aidera %s à se développer et à devenir plus populaire et nous ferait très plaisir !

en: Provide Feedback
fr: Envoyer mes retours

en: I don't like the plugin
fr: Je n’aime pas l’extension

en: It's good but could be better
fr: Elle est bien mais pourrait être meilleure

en: I love it!
fr: Je l’aime !

note: translators: %s: plugin name.
en: Hey there! It's been one month since you installed %s. How have you found the plugin so far?
fr: Hé ! Cela fait un mois que vous avez installé %s. Comment avez-vous trouvé l’extension jusqu’à maintenant ?

note: translators: %1$s is a plugin name title; %2$s is a plugin version.
en: <strong>%1$s %2$s</strong> Successfully Upgraded
fr: <strong>%1$s %2$s</strong> a été mis à jour avec succès

en: No thanks
fr: Non merci

note: translators: %1$s is an invalid license; %2$s is a plugin name; %3$s is a license link.
en: You have %1$s invalid or expired license keys for %2$s. Please go to the <a href="%3$s">Licenses page</a> to correct this issue.
fr: Vous avez %1$s des clés de licence invalides ou expirées pour %2$s. Veuillez vous rendre sur la <a href="%3$s">page des licences</a> pour corriger ce problème.

note: translators: %1$s is an inactive license number; %2$s is a plugin name.
en: There are %1$s inactive %2$s license keys for this site. This site is not authorized to get plugin updates. You can activate this site on <a href="https://ultimatemember.com/">www.ultimatemember.com</a>.
fr: Il y a %1$s clé(s) de licence pour %2$s inactive(s) pour ce site. Ce site n’est plus autorisé à recevoir les mises à jour de l’extension. Vous pouvez activer ce site sur <a href="https://ultimatemember.com/">www.ultimatemember.com</a>.

note: translators: %s: Plugin name.
en: You have installed <strong>%s</strong> with wrong folder name. Correct folder name is <strong>"ultimate-member"</strong>.
fr: Vous avez installé <strong>%s</strong> avec le mauvais nom de dossier. Le nom de dossier correct est <strong>« ultimate-member »</strong>.

en: Try again later. You can run this action once daily.
fr: Réessayez plus tard. Vous pouvez exécuter cette action une seule fois par jour.

note: translators: %1$s is a plugin name; %2$s is a plugin version; %3$s is a plugin name; %4$s is a doc link.
en: <strong>%1$s %2$s</strong> requires 2.0 extensions. You have pre 2.0 extensions installed on your site. <br /> Please update %3$s extensions to latest versions. For more info see this <a href="%4$s" target="_blank">doc</a>.
fr: <strong>%1$s %2$s</strong> requiert des extensions 2.0. Des extensions antérieures à la version 2.0 sont installées sur votre site.<br />Veuillez mettre à jour les extensions %3$s vers leur dernière version. Pour plus d’informations lisez ce <a href="%4$s" target="_blank">document</a>.

en: No Selected
fr: Aucune sélection

en: Dynamically populates the option based from selected parent option.
fr: Remplit dynamiquement l’option en fonction de l’option parente sélectionnée.

en: Parent Option
fr: Option parente

en: Add a callback source to retrieve choices.
fr: Ajoutez une fonction de rappel (callback) source pour récupérer les choix.

en: Choose whether you want a 5-stars or 10-stars ratings based here.
fr: Choisissez ici si vous voulez un système de notation basé sur 5 ou 10 étoiles.

en: Text to display by default in this field
fr: Texte à afficher par défaut dans ce champ

en: Enable/disable multiple selections for this field
fr: Activer/désactiver les sélections multiples pour ce champ

en: The height of textarea in pixels. Default is 100 pixels
fr: La hauteur de la zone de texte en pixels. La valeur par défaut est 100 pixels

en: Select a color for this divider
fr: Sélectionnez une couleur pour ce séparateur

en: This will be the text color of entire section
fr: Ce sera la couleur du texte de la section entière

en: Set margin for this section
fr: Définir la marge pour cette section

en: Specify a custom CSS class to be applied to this element
fr: Spécifiez une classe CSS personnalisée à appliquer à cet élément

en: Publish
fr: Publier

en: Custom message
fr: Message personnalisé

en: Upgrade's Manual Request
fr: Demande de mise à jour manuelle

en: Verified Account
fr: Compte vérifié

en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

en: Clear
fr: Effacer

en: Select media
fr: Sélectionnez le média

en: Select
fr: Sélectionner

en: Add new rule
fr: Ajouter une nouvelle règle

en: Here you can setup conditional logic to show/hide this field based on specific fields value or conditions
fr: Ici, vous pouvez configurer une logique conditionnelle pour afficher/masquer ce champ en fonction de la valeur ou des conditions de champs spécifiques

en: This option allows you to set whether the field must be filled in before the form can be processed.
fr: Cette option vous permet de définir si le champ doit obligatoirement être rempli avant que le formulaire puisse être traité.

en: Select the member roles that can view this field on the front-end.
fr: Sélectionnez les rôles de membre pouvant voir ce champ sur l’interface publique.

en: Disable specific week days from being available for selection in this date picker
fr: Désactiver la disponibilité de certains jours de la semaine dans ce sélecteur de date

en: Privacy Policy Agreement
fr: Accord de la politique de confidentialité

en: Registration Nonce
fr: Nonce d’inscription

en: Submitted data on Registration
fr: Données soumises lors de l’inscription

en: Terms&Conditions Agreement
fr: Accord des conditions générales d‘utilisation

en: Edit the content of this field here
fr: Modifiez le contenu de ce champ ici

en: Give a color to this border
fr: Donnez une couleur à cette bordure

en: Choose the border style
fr: Choisissez le style de bordure

en: Choose whether to open this link in same window or in a new window
fr: Choisissez d’ouvrir ce lien dans la même fenêtre ou dans une nouvelle fenêtre

en: This will be the color of selected icon. By default It will be the same color as heading text color
fr: Ce sera la couleur de l’icône sélectionnée. Par défaut, la couleur sera la même que celle de la couleur du titre

en: This will be the text color of heading part only
fr: Ce sera uniquement la couleur du texte de l’en-tête

en: This will be the background of the heading section
fr: Ce sera l’arrière-plan de la section de titre

en: This will be the background of entire section
fr: Ce sera l’arrière-plan de la section entière

en: Enter the row heading text here
fr: Saisissez le texte de l’en-tête de ligne ici

en: Set border for this section
fr: Définir la bordure pour cette section

note: translators: %s: metadata name.
en: Your %s was unable to be removed at this time.
fr: Votre %s n’a pas pu être supprimé pour le moment.

en: Registration Request
fr: Demande d’inscription

en: Enter the shortcode in the following textarea and it will be displayed on the fields
fr: Saisissez le code court dans la zone de texte suivante et il sera affiché sur les champs

en: Whether to show a specific number of years or specify a date range to be available for the date picker.
fr: Indique si il convient d’afficher un nombre d’années spécifique ou de spécifier une plage de dates disponibles pour le sélecteur de date.

en: Choose the displayed time-format for this field
fr: Choisissez le format d’heure affiché pour ce champ

en: Rounded corners can be applied by setting a pixels value here. e.g. 5px
fr: Des coins arrondis peuvent être appliqués en définissant une valeur de pixels ici. par ex. 5px

en: Enable Row Heading
fr: Activer l’en-tête de ligne

en: Show access restricted message
fr: Afficher le message d’accès restreint

en: Registration Timestamp
fr: Horodatage d’inscription

en: Registration Form ID
fr: ID du formulaire d’inscription

en: Enable/disable crop feature for this image upload and define ratio
fr: Activer/désactiver la fonctionnalité de recadrage pour ce téléversement d’image et définir le ratio

en: If you wish the rating field to be prefilled with a number of stars, enter it here.
fr: Si vous souhaitez que le champ d’évaluation soit prérempli avec un nombre d’étoiles, saisissez-le ici.

en: Turn on/off HTML tags for this textarea
fr: Activer/désactiver les balises HTML pour cette zone de texte

en: The maximum size for image that can be uploaded through this field. Leave empty for unlimited size.
fr: La taille maximale de l’image pouvant être téléversée via ce champ. Laissez vide pour une taille illimitée.

en: Account Status
fr: État du compte

en: Does this field require a special validation
fr: Est-ce que ce champ nécessite une validation spéciale ?

en: WP Capabilities
fr: Permissions WP

en: Private Content Post ID
fr: ID de la publication de contenu privé

en: Registration HTTP referer
fr: Référant HTTP de l’inscription

en: The field label is the text that appears above the field on your front-end form. Leave blank to not show a label above field.
fr: Le libellé du champ est le texte qui apparaît au-dessus du champ de votre formulaire sur l’interface publique. Laissez vide pour ne pas afficher un libellé au-dessus du champ.

en: Select the image types that you want to allow to be uploaded via this field.
fr: Sélectionnez les types d’images que vous souhaitez autoriser à être téléversés via ce champ.

en: The meta key cannot be changed for duplicated fields or when editing an existing field. If you require a different meta key please create a new field.
fr: La clé méta ne peut pas être changée pour les champs dupliqués ou lors de la modification d’un champ existant. Si vous avez besoin d’une autre clé méta, veuillez créer un nouveau champ.

en: This decides which years should be shown relative to today date
fr: Ceci détermine quelles années devraient être affichées par rapport à la date d’aujourd’hui

en: Number of years available for the date selection. Default to last 50 years
fr: Nombre d’années disponibles pour la sélection de date. 50 ans par défaut

en: If you want to apply your custom validation, you can use action hooks to add custom validation. Please refer to documentation for further details.
fr: Si vous souhaitez appliquer votre validation personnalisée, vous pouvez utiliser des crochets d’action (action hooks) pour ajouter une validation personnalisée. Veuillez vous reporter à la documentation pour plus de détails.

en: Hide from queries
fr: Masquer dans les requêtes

note: translators: %s: Review link.
en: If you like Ultimate Member please consider leaving a %s review. It will help us to grow the plugin and make it more popular. Thank you.
fr: Si vous aimez Ultimate Member, veuillez envisager de laisser un commentaire, %s. Cela nous aidera à développer l’extension et à la rendre plus populaire. Merci.

en: Profile Slug "First and Last Name with '+'"
fr: Slug de profil « Prénom et nom avec "+" »

en: Profile Slug "First and Last Name with '-'"
fr: Slug de profil « Prénom et nom avec "-" »

en: Profile Slug "First and Last Name with '.'"
fr: Slug de profil  « Prénom et nom avec "." »

en: The text that appears on the button. e.g. Upload
fr: Le texte qui apparaît sur le bouton. Par ex. Téléverser

en: A meta key is required to store the entered info in this field in the database. The meta key should be unique to this field and be written in lowercase with an underscore ( _ ) separating words e.g country_list or job_title
fr: Une clé méta est nécessaire pour stocker dans la base de données les informations saisies dans ce champ. La clé méta doit être unique pour ce champ et doit être écrite en minuscule avec un tiret bas ( _ ) séparant les mots, par ex. liste_pays ou titre_emploi

en: If you need to add information or secondary line below the headline of upload box, enter it here
fr: Si vous devez ajouter des informations ou une ligne secondaire sous le titre de la zone de téléversement, saisissez les ici

en: Set padding for this section
fr: Définir la marge interne pour cette section

en: Choose the minutes interval between each time in the time picker.
fr: Choisissez l’intervalle de minutes entre chaque moment du sélecteur de temps.

en: Entering custom text here will replace the url with a text link
fr: Saisissez du texte personnalisé qui remplacera l’URL par un lien texte

en: Profile Slug "Username"
fr: Slug de profil « Identifiant »

en: Profile Slug "User ID"
fr: Slug de profil « ID utilisateur/utilisatrice »

en: Set the maximum date/day in range in the format YYYY/MM/DD
fr: Définissez le jour ou la date maximal de la plage dans le format AAAA/MM/JJ

en: Set the minimum date/day in range in the format YYYY/MM/DD
fr: Définissez le jour ou la date maximale de la plage dans le format AAAA/MM/JJ

en: Would you like to use the global default message or apply a custom message to this post?
fr: Voulez-vous utiliser le message global par défaut ou appliquer un message personnalisé à cette publication ?

en: Select which roles can access this post
fr: Sélectionnez les rôles pouvant accéder à cette publication

en: Restrict access to this post?
fr: Restreindre l’accès à cette publication ?

en: What happens when users without access try to view the post?
fr: Que se passe-t-il lorsque les internautes sans accès essaient de voir la publication ?

en: Logged in users
fr: Internautes connectés

en: Logged out users
fr: Internautes déconnectés

en: Where should users be redirected to?
fr: Où est-ce-que les internautes devraient être redirigés ?

en: Redirect user
fr: Rediriger l’internaute

en: Field privacy allows you to select who can view this field on the front-end. The site admin can view all fields regardless of the option set here.
fr: La confidentialité du champ vous permet de sélectionner qui peut voir ce champ sur l’interface publique. L’administrateur ou administratrice du site peut voir tous les champs, quelle que soit l’option définie ici.

en: This option allows you to pre-fill the field with a default value prior to the user entering a value in the field. Leave blank to have no default value
fr: Cette option vous permet de pré-remplir le champ avec une valeur par défaut avant que l’utilisateur ou utilisatrice ne saisisse une valeur dans le champ. Laissez le champ vide pour ne pas avoir de valeur par défaut

en: Enter one choice per line. This will represent the available choices or selections available for user.
fr: Saisissez un choix par ligne. Cela représentera les choix ou sélections disponibles pour l’utilisateur ou utilisatrice.

en: Enter a number here to force a minimum number of selections by user for this field
fr: Saisissez un nombre ici pour forcer un nombre minimum de sélections par utilisateur ou utilisatrice pour ce champ

en: Enter a number here to force a maximum number of selections by user for this field
fr: Saisissez un nombre ici pour forcer un nombre maximum de sélections par utilisateur ou utilisatrice pour ce champ

en: The display format of the date which is visible to user.
fr: Le format d’affichage de la date qui est visible pour l’utilisateur ou utilisatrice.

en: Action when users without access tries to view the post
fr: Action lorsque des utilisateurs ou utilisatrices sans accès tentent de consulter la publication

en: Select redirect to page when user hasn't access to post
fr: Sélectionnez la redirection vers la page lorsque l’utilisateur ou utilisatrice n’a pas accès à la publication

en: Whether you wish to show the date in full or only show the years e.g. 25 Years
fr: Indiquer si vous souhaitez afficher la date dans son intégralité ou uniquement les années, par exemple 25 ans.

en: Whether to follow or nofollow this link by search engines
fr: Indiquer si les moteurs de recherche doivent suivre ou ne pas suivre ce lien.

en: Whether to enable a heading for this row
fr: Indique s’il faut activer un titre pour cette ligne

en: This is the title of the field for your reference in the backend. The title will not appear on the front-end of your website.
fr: Il s’agit du titre du champ pour référence dans l’interface d’administration. Ce titre n’apparaîtra pas dans sur l’interface publique de votre site.

en: This is the text that appears within the field e.g please enter your email address. Leave blank to not show any placeholder text.
fr: Il s’agit du texte qui apparaît dans le champ, p. ex. veuillez saisir votre adresse e-mail. Laissez le champ vide pour ne pas afficher de texte indicatif.

en: This is the text that appears in a tooltip when a user hovers over the info icon. Help text is useful for providing users with more information about what they should enter in the field. Leave blank if no help text is needed for field.
fr: Il s’agit du texte qui apparaît dans une infobulle lorsque l’utilisateur ou une utilisatrice survole l’icône information. Le texte d’aide est utile pour fournir aux utilisateurs ou utilisatrices plus d’informations sur ce qu’ils doivent saisir dans le champ. Laissez vide si aucun texte d’aide n'est nécessaire pour le champ.

en: This is the max number of entries the user can add via field group.
fr: Il s’agit du nombre maximum d’entrées que l’utilisateur ou utilisatrice peut ajouter via le groupe de champs.

en: This is the required spacing in pixels. e.g. 20px
fr: Il s’agit de l’espacement nécessaire en pixels, par exemple 20px

en: This is the headline that appears in the upload box for this field
fr: Il s’agit du titre qui apparaît dans la boîte de téléversement pour ce champ

en: This is the line-style of divider
fr: Il s’agit du style de ligne du séparateur

en: This is the width in pixels, e.g. 4 or 2, etc
fr: Il s’agit de la largeur en pixels, par exemple 4 ou 2, etc.

en: Select an icon to appear in the field. Leave blank if you do not want an icon to show in the field.
fr: Sélectionnez une icône à faire apparaître dans ce champ. Laissez vide si vous ne souhaitez pas qu’une icône s’affiche dans ce champ.

en: If you want to enable a maximum number of characters to be input in this field. Leave empty to disable this setting
fr: Si vous souhaitez autoriser la saisie d’un nombre maximum de caractères dans ce champ. Laissez vide pour désactiver ce réglage

en: If you want to enable a minimum number of characters to be input in this field. Leave empty to disable this setting
fr: Si vous souhaitez autoriser la saisie d’un nombre minimum de caractères dans ce champ. Laissez vide pour désactiver ce réglage

en: If you want to enable a maximum number of words to be input in this textarea. Leave empty to disable this setting
fr: Si vous souhaitez autoriser la saisie d’un nombre maximal de mots dans cette zone de texte. Laissez vide pour désactiver ce réglage

en: Allowed roles
fr: Rôles autorisés

en: Enable Members Directory
fr: Activer les répertoires des membres

en: Notifications Account Tab
fr: Onglet des notifications

en: Account Deletion Custom Text
fr: Texte personnalisé de suppression de compte

en: Access
fr: Accès

en: Global Site Access
fr: Accès général au site

en: Custom Redirect URL
fr: URL de redirection personnalisée

en: Exclude the following URLs
fr: Exclure les URL suivantes

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Appearance
fr: Apparence

en: General
fr: Général

en: Profile
fr: Profil

en: Profile Default Template
fr: Modèle par défaut du profil

en: Profile Maximum Width
fr: Largeur maximale du profil

en: Profile Area Maximum Width
fr: Largeur maximum du corps du profil

en: Centered
fr: Centré

en: Left aligned
fr: Aligné à gauche

en: Right aligned
fr: Aligné à droite

en: Turn off
fr: Désactiver

en: Default Profile Photo
fr: Photo de profil par défaut

en: Show a custom message if profile is empty
fr: Afficher un message personnalisé si le profil est vide

en: Enable profile menu
fr: Activer le menu du profil

en: Profile menu default tab
fr: Onglet de profil par défaut

en: Profile Menu
fr: Menu du profil

en: Login Default Template
fr: Modèle de connexion par défaut

en: Login Maximum Width
fr: Largeur maximale du formulaire de connexion

en: Advanced
fr: Avancé

en: Blank ( a transparent PNG image )
fr: Vide (une image PNG transparente)

en: Mystery Man
fr: Homme mystère

en: Allow Homepage to be accessible
fr: Autoriser l’accès à la page d’accueil

en: Allow Category pages to be accessible
fr: Autoriser l’accès aux pages catégorie

en: Monsterid
fr: MonsterID

en: Profile Photo Thumbnail Sizes (px)
fr: Tailles de la miniature de la photo de profil (px)

en: Use Default plugin avatar as Gravatar's Default avatar
fr: Utiliser l’avatar de l’extension par défaut comme avatar par défaut de Gravatar

en: Use Gravatar builtin image
fr: Utiliser l’image intégrée de Gravatar

en: Email
fr: E-mail

en: Add New Size
fr: Ajouter une taille

en: Add New URL
fr: Ajouter une URL

en: Registration Default Role
fr: Rôle par défaut à l’inscription

en: Registration Field Icons
fr: Icônes des champs d’inscription

en: Registration Shortcode Alignment
fr: Alignement du code court d’inscription

en: Registration Maximum Width
fr: Largeur maximale de l’inscription

en: Registration Default Template
fr: Modèle par défaut de l’inscription

en: Show inside text field
fr: Afficher à l’intérieur du champ de texte

en: Image Quality
fr: Qualité d’image

en: Blacklist Words
fr: Liste de mots non autorisés

en: Default Cover Photo
fr: Photo de couverture par défaut

en: Cover Photo Minimum Width (px)
fr: Taille minimale de la photo de couverture (px)

en: Cover Photo Thumbnail Sizes (px)
fr: Tailles de la miniature de la photo de couverture (px)

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each profile photo upload.
fr: Vous pouvez définir ici les tailles des miniatures qui seront créées pour chaque téléversement de photo de profil.

en: Cover Photo Maximum File Size (bytes)
fr: Taille maximale du fichier de la photo de couverture (octets)

en: Profile Photo Maximum File Size (bytes)
fr: Taille maximale de la photo de profil (octets)

en: Image Upload Maximum Width (px)
fr: Largeur maximale d’une image téléversée (px)

en: Use Gravatars?
fr: Utiliser Gravatars ?

en: Add a First & Last Name fields
fr: Ajouter les champs nom et prénom

en: Blocked Email Addresses
fr: Adresses e-mail bloquées

en: Mail appears from
fr: Les e-mails proviennent de

en: Mail appears from address
fr: Les e-mails proviennent de l’adresse

en: Account Activation Email
fr: E-mail d’activation du compte

en: Account Approved Email
fr: E-mail de compte approuvé

en: Account Deactivated Email
fr: E-mail de compte désactivé

en: Account Deleted Email
fr: E-mail de compte supprimé

en: Uploads
fr: Téléversements

en: Show an asterisk for required fields
fr: Afficher une astérisque pour les champs obligatoires

en: Show with label
fr: Afficher avec le libellé

en: Profile Header Meta Text Icon
fr: Icônes des métas dans l’en-tête du profil

en: Show display name in profile header
fr: Afficher le nom d’affichage dans l’en-tête du profil

en: Show social links in profile header
fr: Afficher les liens sociaux dans l’en-tête du profil

en: Profile Header Menu Position
fr: Position du menu d’en-tête du profil

en: Show the emoticon
fr: Afficher l’émoticône

en: Login Shortcode Alignment
fr: Alignement du code court de connexion

en: Login Field Icons
fr: Icônes du champ de connexion

en: Show "Remember Me"
fr: Afficher « Se souvenir de moi »

en: 404 ( File Not Found response )
fr: 404 (réponse fichier non trouvé)

en: Retro
fr: Rétro

en: Any image upload above this width will be resized to this limit automatically.
fr: Toute image téléversée ayant une largeur supérieure sera redimensionnée à cette limite automatiquement.

en: Require First & Last Name
fr: Prénom et nom obligatoires

note: Description of the plugin
en: The easiest way to create powerful online communities and beautiful user profiles with WordPress
fr: Le moyen le plus simple pour créer des communautés en ligne et des profils de compte avec WordPress

en: Choose user roles...
fr: Choisissez un rôle de compte…

en: Maximum number of characters to allow in user description field in header.
fr: Le nombre maximum de caractères autorisé dans la description du compte dans l’en-tête du profile.

en: Show user description in header
fr: Afficher la description du compte dans l’en-tête

en: Password Changed Email
fr: E-mail de modification du mot de passe

en: Password Reset Email
fr: E-mail de réinitialisation du mot de passe

en: Account Rejected Email
fr: E-mail de compte refusé

en: Account Welcome Email
fr: E-mail de bienvenue à votre compte

en: Whether to send the user an email when his account is approved
fr: Indique s’il faut envoyer un e-mail à l’utilisateur ou utilisatrice quand son compte est approuvé

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account, click on the button below.
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer votre compte ? Ceci entraînera la suppression de toutes vos données sur ce site. Pour supprimer votre compte, cliquez sur le bouton ci-dessous.

en: Select which users can view this tab.
fr: Sélectionnez les utilisateurs et utilisatrices qui peuvent voir cet onglet.

en: Allow users to choose If they want to stay signed in even after closing the browser. If you do not show this option, the default will be to not remember login session.
fr: Permettre aux utilisateurs et utilisatrices de choisir s’ils veulent rester connecter même après avoir fermé le navigateur. Si vous n’affichez pas cette option, la session ne sera pas maintenue par défaut.

en: Whether to send the user an email when his account is deleted
fr: Indique s’il faut envoyer un e-mail à l’utilisateur ou utilisatrice quand son compte est supprimé

en: Whether to send the user an email when his account is deactivated
fr: Indique s’il faut envoyer un e-mail à l’utilisateur ou utilisatrice quand son compte est désactivé

en: Whether to send the user an email when his account is rejected
fr: Indique s’il faut envoyer un e-mail à l’utilisateur ou utilisatrice quand son compte est refusé

en: Set the maximum reset password limit. If reached the maximum limit, user will be locked from using this.
fr: Défini le nombre maximum de réinitialisation du mot de passe. Si la limite est atteinte, l’utilisateur ou utilisatrice ne pourra plus l’utiliser.

en: Select the the user roles allowed to view this tab.
fr: Sélectionnez les rôles des comptes autorisés à voir cet onglet.

en: User description maximum chars
fr: Nombre maximum de caractères pour la description de l’utilisateur ou utilisatrice

en: Enable HTML support for user description
fr: Activer le support HTML dans la description de l’utilisateur ou utilisatrice

note: translators: %s Profile Tab Title translators: %s: Tab title
en: Who can see %s Tab?
fr: Qui peut voir l’onglet « %s » ?

note: translators: %s Profile Tab Title translators: %s: Tab title
en: %s Tab
fr: Onglet « %s »

en: New User Notification
fr: Notification d’un nouveau compte

en: Whether to receive notification when an account is deleted
fr: Indiquer si l’on veut recevoir une notification lorsqu’un compte est supprimé

en: Whether to receive notification when a new user account is created
fr: Indiquer si l’on veut recevoir une notification lorsqu’un nouveau compte est créé

en: Password Account Tab
fr: Onglet « Modifier le mot de passe »

en: Privacy Account Tab
fr: Onglet « Confidentialité »

en: Delete Account Tab
fr: Onglet « Supprimer le compte »

en: Login Secondary Button URL
fr: URL du bouton secondaire de la page de connexion

en: Login Secondary Button Text
fr: Texte du bouton secondaire de la page de connexion

en: Login Secondary Button
fr: Bouton secondaire de la page de connexion

en: Registration Secondary Button URL
fr: URL du bouton secondaire de la page d’inscription

en: Registration Secondary Button Text
fr: Texte du bouton secondaire de la page d’inscription

en: Registration Secondary Button
fr: Bouton secondaire de la page d’inscription

en: Profile Secondary Button Text
fr: Texte du bouton secondaire du profil

en: Profile Secondary Button
fr: Bouton secondaire du profil

en: Switch on/off the secondary button display in the form.
fr: Activer ou désactiver l’affichage du bouton secondaire dans le formulaire.

en: The text that is used for the secondary button text.
fr: Texte utilisé pour le bouton secondaire.

en: Login Primary Button Text
fr: Texte du bouton primaire de la page de connexion

en: The text that is used for primary button text.
fr: Texte utilisé pour le bouton primaire.

en: Registration Primary Button Text
fr: Texte du bouton primaire de la page d’inscription

en: Profile Primary Button Text
fr: Texte du bouton primaire du profil

en: The text that is used for updating profile button.
fr: Texte du bouton de mise à jour du profil.

en: The text that is used for cancelling update profile button.
fr: Texte du bouton pour annuler la mise à jour du profil.

en: This is applicable for edit mode only.
fr: Uniquement applicable en mode d’édition.

en: Profile Field Icons
fr: Icônes des champs du profil

en: Choose global ratio for cover photos of profiles.
fr: Choisissez un ratio global pour les photos de couverture des profils.

en: Profile Cover Ratio
fr: Ratio de la photo de couverture du profil

en: Switch on/off the profile cover photos.
fr: Activer/désactiver les photos de couverture du profil.

en: Profile Cover Photos
fr: Photos de couverture du profil

en: You can change the default cover photo globally here. Please make sure that the default cover is large enough and respects the ratio you are using for cover photos.
fr: Vous pouvez modifier la photo de couverture par défaut de manière globale ici. Veuillez-vous assurer que la photo de couverture par défaut est suffisamment grande et qu’elle respecte le ratio que vous utilisez pour les photos de couverture.

en: This will be the minimum width for cover photo uploads.
fr: Ceci sera la largeur minimale pour les téléversements de la photo de couverture.

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each cover photo upload.
fr: Vous pouvez définir ici les tailles des miniatures qui seront créées pour chaque photo de couverture téléversée.

en: Sets a maximum size for the uploaded cover.
fr: Définissez la taille maximale de la photo de couverture téléversée.

en: Sets a maximum size for the uploaded photo.
fr: Définissez la taille maximale de la photo téléversée.

en: Switch on/off the social links on profile header.
fr: Activer/désactiver les liens sociaux dans l’en-tête du profil.

en: Switch on/off the user name on profile header.
fr: Activer/désactiver le nom de l’utilisateur ou utilisatrice dans l’en-tête du profil.

en: Enable menu icons in desktop view
fr: Activer les icônes de menu en vue ordinateur

en: Switch on/off the custom message that appears when the profile is empty.
fr: Activer/désactiver le message personnalisé qui s’affiche lorsque le profil est vide.

en: Display First & Last name fields
fr: Afficher les champs prénom et nom

en: Gravatar has a number of built in options which you can also use as defaults.
fr: Gravatar dispose d’un certain nombre d’options intégrées que vous pouvez également utiliser par défaut.

en: System info
fr: Infos système

en: This will block the specified email addresses from being able to sign up or sign in to your site. To block an entire domain, use something like `*@domain.com`.
fr: Cela empêchera les e-mails spécifiés de s’inscrire ou de se connecter à votre site. Pour bloquer un domaine entier, utilisez quelque chose comme « *@domaine.com ».

en: This controls the display of field icons in the registration form.
fr: Cette option permet de contrôler l’affichage des icônes de champ dans le formulaire d’inscription.

en: This controls the display of field icons in the login form.
fr: Cette option permet de contrôler l’affichage des icônes de champs dans le formulaire de connexion.

en: This will be the default template to output registration.
fr: Il s’agit du modèle par défaut pour le formulaire d’inscription.

en: This will be the default template to output login.
fr: Il s’agit du modèle par défaut pour le formulaire de connexion.

en: This will be the default template to output profile.
fr: Il s’agit du modèle par défaut du profil.

en: This will be the default tab on user profile page.
fr: Il s’agit de l’onglet par défaut de la page de profil de l’utilisateur/utilisatrice.

en: Switch on/off the emoticon (sad face) that appears above the message.
fr: Activer/désactiver l’émoticône (visage triste) qui apparaît au-dessus du message.

en: This option lets you specify blacklist of words to prevent anyone from signing up with such a word as their username.
fr: Cette option vous permet de spécifier une liste noire de mots afin d’empêcher toute personne de s’inscrire avec un tel mot comme identifiant.

en: The global default of profile photo size. This can be overridden by individual form settings.
fr: La taille par défaut de la photo de profil. Cette valeur peut être surchargée par les réglages des formulaires individuels.

en: Do you want to use Gravatar instead of the default plugin profile photo (If the user did not upload a custom profile photo/avatar)?
fr: Souhaitez-vous utiliser Gravatar à la place de la photo de profil par défaut de l’extension (si l’utilisateur ou utilisatrice n’a pas téléversé de photo de profil/avatar personnalisé) ?

en: e.g. Site Name.
fr: par exemple : Nom du site.

en: e.g. admin@companyname.com.
fr: par exemple : admin@companyname.com.

en: Use HTML for Emails?
fr: Utiliser le HTML pour les e-mails ?

en: The maximum width this shortcode can take from the page width.
fr: La largeur maximale que ce code court peut prendre sur la largeur de la page.

en: You can replace default link for this button by entering custom URL.
fr: Vous pouvez remplacer le lien par défaut de ce bouton en saisissant une URL personnalisée.

en: Switch on/off the user description on profile header.
fr: Activer/désactiver la description du compte dans l’en-tête du profil.

en: Display field icons for related user meta fields in header or not.
fr: Afficher ou non dans l’en-tête les icônes des champs méta du compte concerné.

en: Switch on/off the forgot password link in login form.
fr: Activer/désactiver le lien du mot de passe oublié dans le formulaire de connexion.

en: Admin Email Address
fr: Adresse e-mail de l’administrateur ou administratrice

en: Allow users to change email
fr: Autoriser les utilisateurs et utilisatrices à modifier leur e-mail

en: Do you want to use the plugin default avatar instead of the gravatar default photo (If the user did not upload a custom profile photo/avatar).
fr: Voulez-vous utiliser l’avatar par défaut de l’extension au lieu de la photo par défaut de Gravatar (si l’utilisateur ou utilisatrice n’a pas téléversé de photo/avatar de profil personnalisé).

en: Switch on/off to enable/disable support for HTML tags on user description.
fr: Activer/désactiver la prise en charge des balises HTML dans la description de l’utilisateur ou utilisatrice.

en: Here you can exclude URLs beside the redirect URI to be accessible to everyone.
fr: Ici, vous pouvez exclure les URL à côté de l’URI de redirection pour qu’ils soient accessibles à tous.

en: A logged out user will be redirected to this url If he is not permitted to access the site.
fr: Un utilisateur ou une utilisatrice déconnecté·e sera redirigé vers cette URL s’il n’est pas autorisé à accéder au site.

en: Enable/disable the Delete account tab in account page.
fr: Activer/désactiver l’onglet « Supprimer le compte » sur la page de compte.

en: The maximum width of the profile area inside profile (below profile header)
fr: Largeur maximale de la surface du profil à l’intérieur du profil (sous l’en-tête du profil).

en: Allow users to hide their profiles from directory
fr: Autoriser les utilisateurs et utilisatrices à masquer leur profil dans le répertoire des membres

en: Control whether to enable or disable member directories on this site.
fr: Permet d’activer ou de désactiver les répertoires des membres sur ce site.

en: This is the title that is displayed on a specific user profile.
fr: Il s’agit du titre qui s’affiche sur le profil d’un utilisateur ou d’une utilisatrice spécifique.

en: User Profile Title
fr: Titre du profil de l’utilisateur/utilisatrice

en: This will be used in the meta description that is available for search-engines.
fr: Ce texte sera utilisé dans la méta-description destinée aux moteurs de recherche.

en: User Profile Dynamic Meta Description
fr: Méta-description dynamique du profil de l’utilisateur/utilisatrice

en: Globally control the access of your site, you can have separate restrict options per post/page by editing the desired item.
fr: Contrôlez globalement l’accès à votre site, vous pouvez avoir des options de restrictions différentes par publication/page en modifiant l’élément désiré.

en: Enable the Reset Password Limit?
fr: Activer la limitation de la réinitialisation du mot de passe ?

en: Whether to send an email when users changed their password (Recommended, please keep on)
fr: Indique si un e-mail doit être envoyé lorsque les utilisateurs/utilisatrices modifient leur mot de passe (recommandé, veuillez garder cette option)

en: Whether to send the user an email when his account is automatically approved
fr: Indique s’il faut envoyer un e-mail à l’utilisateur/utilisatrice lorsque son compte est automatiquement approuvé

en: Whether to send the user an email when his account needs email activation
fr: Indique s’il faut envoyer un e-mail à l’utilisateur/utilisatrice lorsque son compte nécessite une activation par e-mail

en: Whether to send the user an email when he requests to reset password (Recommended, please keep on)
fr: Indique s’il faut envoyer un e-mail à l’utilisateur/utilisatrice qui demande la réinitialisation de son mot de passe (recommandé, veuillez garder cette option)

en: You can change the default profile picture globally here. Please make sure that the photo is 300x300px.
fr: Vous pouvez modifier la photo de profil par défaut de manière globale ici. Veuillez vous assurer que la photo a une taille de 300x300px.

en: For incompatible themes, please make the menu open from left instead of bottom by default.
fr: Pour les thèmes incompatibles, veuillez faire en sorte que le menu s’ouvre par défaut à gauche plutôt qu’en bas.

en: Login Forgot Password Link
fr: Lien « Mot de passe oublié » sur la page de connexion

en: Whether to send the user an email when his account needs admin review
fr: Indiquer s’il faut envoyer un e-mail à l’utilisateur ou l’utilisatrice lorsque son compte doit être vérifié par un administrateur ou une administratrice

en: Account Needs Review Notification
fr: Notification d’un compte en attente de vérification

en: Account Deletion Notification
fr: Notification d’un compte supprimé

en: Whether to receive notification when an account needs admin review
fr: Indique s’il faut recevoir une notification lorsqu’un compte a besoin d’être vérifié par un administrateur ou une administratrice

en: Quality is used to determine quality of image uploads, and ranges from 0 (worst quality, smaller file) to 100 (best quality, biggest file). The default range is 60.
fr: Le paramètre qualité permet de déterminer la qualité des images téléversées. Il est compris entre 0 (plus mauvaise qualité, fichier plus petit) et 100 (meilleure qualité, fichier plus volumineux). La valeur par défaut est 60.

en: Status
fr: État

note: translators: %s: time.
en: Yesterday at %s
fr: Hier à %s

en: Mexico
fr: Mexique

en: YouTube Profile
fr: Profil YouTube

en: SoundCloud Profile
fr: Profil SoundCloud

en: Facebook URL
fr: URL Facebook

en: Number
fr: Nombre

en: You must provide a title
fr: Vous devez fournir un titre

en: Random
fr: Aléatoire

en: View profile
fr: Voir le profil

en: Value
fr: Valeur

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun

en: Settings
fr: Réglages

en: Manage conditional fields support
fr: Gérer le support des champs conditionnels

en: Add conditional fields support
fr: Ajouter le support des champs conditionnels

en: Reset all rules
fr: Réinitialiser toutes les règles

en: Predefined Fields
fr: Champs prédéfinis

en: Cancel
fr: Annuler

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

note: translators: %s - Form title
en: Duplicate of %s
fr: Duplication de %s

en: Add Row
fr: Ajouter une rangée

en: Edit Row
fr: Modifier la rangée

en: Delete Row
fr: Supprimer la rangée

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Forms
fr: Formulaires

en: Purge Temp Files
fr: Purger les fichiers temporaires

en: Form updated.
fr: Formulaire mis à jour.

en: Custom field updated.
fr: Champ personnalisé mis à jour.

en: Custom field deleted.
fr: Champ personnalisé supprimé.

en: Form created.
fr: Formulaire créé.

en: Form saved.
fr: Formulaire enregistré.

en: Form submitted.
fr: Formulaire soumis.

en: Form scheduled.
fr: Formulaire planifié.

en: Form draft updated.
fr: Brouillon du formulaire mis à jour.

en: Profile Card
fr: Carte de profil

en: Profile Access
fr: Accès aux profils

en: Select Form Type
fr: Sélectionner un type de formulaire

en: Customize this form
fr: Personnaliser ce formulaire

en: If
fr: Si

en: Role Title
fr: Titre du rôle

en: Filter
fr: Filtrer

en: Apply
fr: Appliquer

en: Community Role
fr: Rôle communautaire

en: Redirect URL
fr: URL de redirection

en: Template
fr: Modèle

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom

en: Number of profiles per page
fr: Nombre de profils par page

en: Number of profiles per page (for Mobiles & Tablets)
fr: Nombre de profils par page (pour mobiles & tablettes)

en: Maximum number of profiles
fr: Nombre maximum de profils

en: Enable Profile Photo
fr: Activer la photo de profil

en: Results Text
fr: Texte de résultats

en: Single Result Text
fr: Texte de résultat unique

en: Show Secondary Button
fr: Afficher le bouton secondaire

en: Secondary Button Text
fr: Texte du bouton secondaire

en: Profile Form
fr: Formulaire de profil

en: Login Form
fr: Formulaire de connexion

en: Profile Photo Size
fr: Taille de la photo de profil

en: Assign role to form
fr: Assigner un rôle à ce formulaire

en: Customize the button text
fr: Personnaliser le texte du bouton

en: Edit Field
fr: Modifier le champ

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Continue editing
fr: Continuer la modification

en: Add
fr: Ajouter

en: Add a New Field
fr: Ajouter un nouveau champ

en: Add a New Field Group
fr: Ajouter un nouveau groupe de champs

en: Fields Manager
fr: Gestionnaire de champs

note: translators: %s: icons nubber.
en: Choose from %s available icons
fr: Choisissez parmi %s icônes disponibles

en: Allow this role to edit accounts of other members
fr: Autoriser ce rôle à modifier les comptes des autres membres

en: Go to Custom URL
fr: Aller vers une URL personnalisée

en: Redirect to profile
fr: Rediriger vers le profil

en: Refresh active page
fr: Actualiser la page active

en: Auto Approve
fr: Approuver automatiquement

en: Personalize the custom message
fr: Personnaliser le message

en: Account
fr: Compte

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Delete Account
fr: Supprimer le compte

en: You must provide your first name
fr: Vous devez saisir votre prénom

en: You must provide your last name
fr: Vous devez saisir votre nom

en: Your new password does not match
fr: Votre nouveau mot de passe ne correspond pas

en: Your password must contain at least one lowercase letter, one capital letter and one number
fr: Votre mot de passe doit contenir au moins une minuscule, une majuscule et un chiffre

en: You must enter your password
fr: Vous devez saisir un mot de passe

en: Update Privacy
fr: Mettre à jour la confidentialité

en: Update Account
fr: Mettre à jour le compte

en: Update Password
fr: Mettre à jour le mot de passe

en: Please specify account type.
fr: Veuillez spécifier un type de compte.

en: You can not use HTML tags here
fr: Vous ne pouvez pas utiliser des balises HTML ici

en: Please confirm your password
fr: Veuillez confirmer votre mot de passe

en: Your passwords do not match
fr: Vos mots de passe ne correspondent pas

note: translators: %s: min selections.
en: Please select at least %s choices
fr: Veuillez sélectionner au moins %s choix

en: Please enter your password
fr: Veuillez saisir votre mot de passe

en: Password is incorrect. Please try again.
fr: Mot de passe incorrect. Veuillez réessayer.

en: Keep me signed in
fr: Se souvenir de moi

en: Registration is currently disabled
fr: Les inscriptions sont actuellement fermées

en: Your account was updated successfully.
fr: Votre compte a bien été mis à jour.

en: An error has been encountered
fr: Une erreur est survenue

en: Your account has been disabled.
fr: Votre compte a été désactivé.

en: You must enter a new password
fr: Vous devez saisir un nouveau mot de passe

en: You must confirm your new password
fr: Vous devez confirmer votre nouveau mot de passe

en: Edit Profile
fr: Modifier le profil

en: My Account
fr: Mon compte

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Your account
fr: Votre compte

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Biography
fr: Biographie

en: Birth Date
fr: Date de naissance

en: Gender
fr: Sexe

en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: Country
fr: Pays

en: Choose a Country
fr: Choisissez un Pays

en: Skype ID
fr: ID Skype

en: Roles (Dropdown)
fr: Rôles (Menu déroulant)

en: Account Type
fr: Type de compte

en: Roles (Radio)
fr: Rôle (Radio)

en: Languages
fr: Langues

en: Languages Spoken
fr: Langues parlées

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Profile Photo
fr: Photo de profil

en: Password Reset
fr: Réinitialisation du mot de passe

en: Profile Privacy
fr: Confidentialité du profil

en: If you confirm, everything related to your profile will be deleted permanently from the site
fr: Si vous confirmez, tout ce qui concerne votre profil sera supprimé définitivement du site

en: Once Weekly
fr: Une fois par semaine

note: translators: %s: age.
en: %s year old | %s years old
fr[0]: %s an

en: Custom Field
fr: Champ personnalisé

en: Current Password
fr: Mot de passe actuel

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

note: translators: %s: label. translators: %s: placeholder.
en: Confirm %s
fr: Confirmer le %s

en: Save
fr: Enregistrer

en: Licenses
fr: Licences

en: This file has been removed.
fr: Ce fichier a été supprimé.

en: About
fr: À propos

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Reactivate
fr: Réactiver

en: Deactivate this account
fr: Désactiver ce compte

en: Reactivate this account
fr: Réactiver ce compte

en: By Role
fr: Par rôle

en: Login
fr: Connexion

en: date submitted
fr: date de soumission

en: (empty)
fr: (vide)

en: Default Template
fr: Modèle par défaut

en: Form
fr: Formulaire

en: Add New
fr: Ajouter

en: Edit Form
fr: Modifier le formulaire

en: Edit Member Directory
fr: Modifier le répertoire des membres

en: Comments
fr: Commentaires

note: translators: %1$s is a link; %2$s is a title.
en: On <a href="%1$s">%2$s</a>
fr: Sur <a href="%1$s">%2$s</a>

note: translators: %s: human time diff.
en: %s ago
fr: Il y a %s

en: Profile Permalink Base
fr: Permalien du profil

en: First name & first initial of last name
fr: Prénom & initiale du nom de famille

en: First initial of first name & last name
fr: Initiale du prénom & nom de famille

en: First name only
fr: Prénom uniquement

en: Choose a page...
fr: Choisir une page…

en: Zambia
fr: Zambie

en: Virgin Islands, British
fr: Îles Vierges britanniques

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
fr: Venezuela

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United Arab Emirates
fr: Emirats Arabes Unis

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Turkey
fr: Turquie

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinidad et Tobago

en: Tanzania, United Republic of
fr: Tanzanie

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Syrian Arab Republic
fr: Syrie

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Sweden
fr: Suède

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et Jan Mayen

en: Sudan
fr: Soudan

en: Spain
fr: Espagne

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud-et-les Îles Sandwich du Sud

en: Somalia
fr: Somalie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Singapore
fr: Singapour

en: Serbia
fr: Serbie

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Sao Tome and Principe
fr: São Tomé-et-Principe

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: Russian Federation
fr: Russie

en: Romania
fr: Roumanie

en: Poland
fr: Pologne

en: Peru
fr: Pérou

en: Palau
fr: Palaos

en: Italy
fr: Italie

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Nepal
fr: Népal

en: Namibia
fr: Namibie

en: Myanmar
fr: Birmanie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Moldova, Republic of
fr: Moldavie

en: Malta
fr: Malte

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
fr: Macédoine

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Libyan Arab Jamahiriya
fr: Libye

en: Lebanon
fr: Liban

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Japan
fr: Japon

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Israel
fr: Israël

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Iraq
fr: Irak

en: Iran, Islamic Republic of
fr: Iran

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: India
fr: Inde

en: Iceland
fr: Islande

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Holy See (Vatican City State)
fr: Vatican

en: Guyana
fr: Guyane

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Grenada
fr: Grenade

en: Greenland
fr: Groenland

en: Greece
fr: Grèce

en: Germany
fr: Allemagne

en: Gambia
fr: Gambie

en: French Guiana
fr: Guyane

en: Finland
fr: Finlande

en: Fiji
fr: Fidji

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Estonia
fr: Estonie

en: Albania
fr: Albanie

en: Andorra
fr: Andorre

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Brazil
fr: Brésil

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bolivia, Plurinational State of
fr: Bolivie

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Croatia
fr: Croatie

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Dominica
fr: Dominique

en: Denmark
fr: Danemark

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Cook Islands
fr: Iles Cook

en: Congo, the Democratic Republic of the
fr: République démocratique du Congo

en: Comoros
fr: Comores

en: Colombia
fr: Colombie

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Brunei Darussalam
fr: Brunei

en: Australia
fr: Australie

en: Barbados
fr: Barbade

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Instagram URL
fr: URL Instagram

en: LinkedIn URL
fr: URL LinkedIn

en: Lowercase only
fr: Uniquement en minuscules

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Virgin Islands, U.S.
fr: Îles Vierges américaines

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Benin
fr: Bénin

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos (Keeling)

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
fr: Rechercher &hellip;

en: Chinese
fr: Chinois

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Armenian
fr: Arménien

en: Persian
fr: Perse

en: German
fr: Allemand

en: Danish
fr: Danois

en: French
fr: Français

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Somali
fr: Somalien

en: Bosnian
fr: Bosniaque

en: Corsican
fr: Corse

en: Estonian
fr: Estonien

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: English
fr: Anglais

en: Greek
fr: Grec

en: Russian
fr: Russe

en: Romanian
fr: Roumain

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Polish
fr: Polonais

en: Japanese
fr: Japonais

en: Italian
fr: Italien

en: Czech Republic
fr: République Tchèque

en: Dominican Republic
fr: République Dominicaine

en: Egypt
fr: Égypte

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée Équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr: Îles Malouines

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: First and Last Name with '+'
fr: Prénom et nom séparés par « + »

en: First and Last Name with '-'
fr: Prénom et nom séparés par « - »

en: First and Last Name with '.'
fr: Prénom et nom séparés par « . »

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: French Southern Territories
fr: Terres australes et antarctiques françaises

en: Côte d'Ivoire
fr: Côte d’Ivoire

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l’océan Indien

en: Haiti
fr: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard-et-MacDonald

en: Walloon
fr: Wallon

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Uzbek
fr: Ouzbek

en: Urdu
fr: Ourdou

en: Swedish
fr: Suédois

en: Serbian
fr: Serbe

en: Albanian
fr: Albanais

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Sinhala
fr: Cingalais

en: Northern Sami
fr: Sami du Nord

en: Tahitian
fr: Tahitien

en: Turkish
fr: Turc

en: Turkmen
fr: Turkmène

en: Tajik
fr: Tadjik

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Marshallese
fr: Marshallais

en: Malagasy
fr: Malgache

en: Latvian
fr: Letton

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Limburgish
fr: Limbourgeois

en: Luxembourgish
fr: Luxembourgeois

en: Cornish
fr: Cornouaillais

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Haitian
fr: Haïtien

en: Croatian
fr: Croate

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hausa
fr: Haoussa

en: Czech
fr: Tchèque

en: Chechen
fr: Tchétchène

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Bislama
fr: Bichlamar

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Bashkir
fr: Bachkir

en: Alpha-numeric value
fr: Valeur alphanumérique

en: Last Login
fr: Dernière connexion

en: You must provide a unique value
fr: Vous devez fournir une valeur unique

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Nepali
fr: Népalais

en: Burmese
fr: Birman

en: Maltese
fr: Maltais

en: Malay
fr: Malais

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Galician
fr: Galicien

en: Scottish Gaelic
fr: Gaélique écossais

en: Irish
fr: Irlandais

en: Fijian
fr: Fidjien

en: Finnish
fr: Finlandais

en: Welsh
fr: Gallois

en: Chuvash
fr: Tchouvache

en: You need to provide data to update
fr: Vous devez fournir des données à mettre à jour

en: This action has been prevented for security measures.
fr: Cette action a été empêchée pour des mesures de sécurité.

en: Kurdish
fr: Kurde

en: Korean
fr: Coréen

en: Javanese
fr: Javanais

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Maximum number that can be entered in this field
fr: Nombre maximum pouvant être saisi dans ce champ

en: Minimum number that can be entered in this field
fr: Nombre minimum pouvant être saisi dans ce champ

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Assamese
fr: Assamais

en: Arabic
fr: Arabe

en: Aragonese
fr: Aragonais

en: Amharic
fr: Amharique

en: Custom Validation
fr: Validation personnalisée

en: Numeric value only
fr: Valeur numérique uniquement

en: Abkhazian
fr: Abkhaze

en: Alphabetic value only
fr: Valeur alphabétique uniquement

en: Azerbaijani
fr: Azerbaïdjan

en: Church Slavic
fr: Slavon d’église

en: Cree
fr: Cri

en: Faroese
fr: Féroïen

en: Fulah
fr: Foula

en: Herero
fr: Héréro

en: Hiri Motu
fr: Hiri motu

en: Ireland
fr: Irlande

en: Kalaallisut
fr: Groenlandais

en: Kirghiz
fr: Kirghize

en: Korea, Democratic People's Republic of
fr: Corée du Nord

en: Korea, Republic of
fr: Corée du Sud

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kwanyama
fr: Kuanyama

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Login page
fr: Page de connexion

en: Marshall Islands
fr: Iles Marshall

en: Mauritius
fr: Île Maurice

note: translators: %s: max limit.
en: Maximum number limit is %s
fr: Le nombre maximum est %s

en: Micronesia, Federated States of
fr: Micronésie

note: translators: %s: min limit.
en: Minimum number limit is %s
fr: Le nombre minimum est %s

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle Calédonie

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Number of years is not valid
fr: Le nombre des années n’est pas valide

en: Panjabi
fr: Pendjabi

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie Nouvelle Guinée

en: Please enter a valid size
fr: Veuillez saisir une taille valide

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Saint Helena
fr: Sainte Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: Saint Lucia
fr: Sainte Lucie

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint Pierre et Miquelon

en: San Marino
fr: Saint Marin

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

[ctx: label]
en: Search for:
fr: Rechercher :

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Sorry this is not a valid file.
fr: Désolé, ce fichier n’est pas valide.

en: Sorry this is not a valid image.
fr: Désole, cette image n’est pas valide.

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

en: Southern Sotho
fr: Sotho du Sud

en: Taiwan, Province of China
fr: Taïwan

en: Thai
fr: Thaïlandais

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Thanks :)
fr: Merci :)

en: This activation link is expired or have already been used.
fr: Ce lien d’activation a expiré ou a déjà été utilisé.

en: This file is too large!
fr: Ce fichier est trop volumineux !

en: This file is too small!
fr: Ce fichier est trop petit !

en: This image is too large!
fr: Cette image est trop volumineuse !

en: This is not possible for security reasons.
fr: Ce n’est pas possible pour des raisons de sécurité.

en: This media type is not recognized.
fr: Ce type de média n’est pas reconnu.

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Ultimate Member Setup Error: Account page can not be a child page.
fr: Erreur de configuration d’Ultimate Member : la page de compte ne peut pas être une page enfant.

en: Unique Metakey value
fr: Valeur de clé méta unique

en: Western Frisian
fr: Frison occidental

en: You have not added any choices yet.
fr: Vous n’avez pas ajouté de choix.

en: You must add a shortcode to the content area
fr: Vous devez ajouter un code court à la zone de contenu

en: Ultimate Member - Search
fr: Ultimate Member - Recherche

en: You must specify both a token and API key!
fr: Vous devez spécifier à la fois un jeton et une clé API !

en: Your meta key already exists in your fields list
fr: Votre clé méta existe déjà dans votre liste de champs

en: Your meta key contains illegal characters. Please correct it.
fr: Votre clé méta contient des caractères non autorisés. Veuillez la corriger.

en: Your meta key is a predefined reserved key and cannot be used
fr: Votre clé méta est une clé réservée prédéfinie et ne peut pas être utilisée

en: Your meta key is a reserved core field and cannot be used
fr: Votre clé méta est un champ de base réservé et ne peut pas être utilisé

note: translators: %s: edit user link.
en: Your profile is looking a little empty. Why not <a href="%s">add</a> some information!
fr: Votre profil semble un peu vide. Pourquoi ne pas <a href="%s">ajouter</a> des informations !

en: Your request could not be authenticated
fr: Votre demande n’a pas pu être authentifiée

en: Zulu
fr: Zoulou

en: Login user after validating the activation link?
fr: Connecter l’utilisateur après validation du lien d’activation ?

en: No.of Members
fr: Nombre de membres

en: Make this profile form role-specific
fr: Rendre ce formulaire de profil spécifique à un rôle

en: Switch to yes if you want to customize this form settings, styling &amp; appearance
fr: Sélectionnez oui si vous souhaitez personnaliser les réglages, le style et l’apparence de ce formulaire

en: Set a url to redirect this user role to if they try to view your site's homepage
fr: Définissez une URL vers laquelle rediriger un utilisateur avec ce rôle tentant d’accéder à la page d’accueil de votre site.

en: Activate
fr: Activer

en: Registration Status
fr: État à l’inscription

en: Add New Member Directory
fr: Ajouter un répertoire des membres

en: Add New Form
fr: Ajouter un formulaire

en: Processing...
fr: En cours…

en: You are not allowed to use this word as your username.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à utiliser ce mot comme identifiant.

note: translators: %s: label.
en: Please enter a valid %s username or profile URL
fr: Veuillez saisir un identifiant ou une URL de profil valide %s

en: You must provide a username
fr: Vous devez choisir un identifiant

en: Username cannot be an email
fr: L’identifiant ne peut pas être une adresse e-mail

en: Your username contains invalid characters
fr: Votre identifiant contient des caractères non valides

en: Please enter your username or email
fr: Veuillez saisir votre identifiant ou adresse e-mail

en: Please enter your username
fr: Veuillez saisir votre identifiant

en: Please provide your username or email
fr: Veuillez saisir votre identifiant ou adresse e-mail

en: Enter your username or email
fr: Saisissez votre identifiant ou votre e-mail

en: Unique Username
fr: Identifiant unique

en: United States
fr: États-Unis d’Amérique

en: Please enter a valid URL
fr: Veuillez saisir une URL valide

en: Setup New Field
fr: Configurer un nouveau champ

en: Search Options
fr: Options de la recherche

en: Results &amp; Pagination
fr: Résultats & pagination

en: Styling: General
fr: Style : général

en: Administrative Permissions
fr: Droits d’administration

en: General Permissions
fr: Droits généraux

en: Homepage Options
fr: Options de la page d’accueil

en: Registration Options
fr: Options d’inscription

en: Login Options
fr: Options de connexion

en: Logout Options
fr: Options de déconnexion

en: Delete Options
fr: Options de suppression

en: Form Builder
fr: Constructeur de formulaire

en: Optional text to include with the divider
fr: Texte facultatif à inclure avec le séparateur

en: Your temp uploads directory is now clean.
fr: Votre répertoire de téléversements temporaires est désormais vide.

en: The form has been duplicated successfully.
fr: Ce formulaire a bien été dupliqué.

en: WP-Admin Access
fr: Accès à l’administration WP

en: You do not have enough permissions to do that.
fr: Vous ne possédez pas les droits suffisants pour faire cela.

en: Only show members who have uploaded a profile photo
fr: Afficher uniquement les membres qui ont téléversé une photo de profil

en: Meta key
fr: Clé méta

en: Use this setting to control the maximum number of profiles to appear in this directory. Leave blank to disable this limit
fr: Utilisez ce réglage pour définir le nombre maximum de profils qui apparaîtront dans ce répertoire. Laissez vide pour désactiver cette limite

en: Enable Cover Photo
fr: Activer la photo de couverture

en: Show tagline below profile name
fr: Afficher le slogan sous le nom de profil

en: Enable Search feature
fr: Activer la fonctionnalité de recherche

en: Customize the search result text . e.g. Found 3,000 Members. Leave this blank to not show result text
fr: Personnalisez le texte des résultats de recherche. Par ex. : 3 000 membres trouvés. Laissez vide si vous ne voulez pas afficher de texte de résultat

en: {total_users} Members
fr: {total_users} membres

en: {total_users} Member
fr: {total_users} membre

en: Add Master Row
fr: Ajouter une ligne principale

en: Max. Width (px)
fr: Largeur max. (px)

en: Field Icons
fr: Icônes de champ

en: Show "Remember Me"?
fr: Afficher « Se souvenir de moi » ?

en: Redirection after Login
fr: Redirection après la connexion

en: Set Custom Redirect URL
fr: Définir une URL de redirection personnalisée

en: Registration Form
fr: Formulaire d’inscription

en: Profile Area Max. Width (px)
fr: Largeur max. de la zone du profil (px)

en: Show display name
fr: Afficher le nom d’affichage

en: Show display name in profile header?
fr: Afficher le nom d’affichage dans l’en-tête du profil ?

en: The shortcode is centered by default unless you specify otherwise here
fr: Le code court est centré par défaut sauf si vous spécifiez autre chose ici

en: Edit Row Settings
fr: Modifier les réglages de la ligne

en: Live Form Preview
fr: Aperçu en direct du formulaire

en: Add a New Divider
fr: Ajouter un nouveau séparateur

en: Whether to show field icons and where to show them relative to the field
fr: Indique si les icônes de champ doivent être affichés et où les afficher par rapport au champ

en: Review Registration Details
fr: Examiner les détails de l’inscription

en: Can access wp-admin?
fr: Peut accéder à wp-admin ?

en: Force hiding adminbar in frontend?
fr: Masquer la barre d’administration ?

en: Can edit other member accounts?
fr: Peut modifier les autres comptes ?

en: Can delete other member accounts?
fr: Peut supprimer les comptes des autres membres ?

en: Go to Homepage
fr: Aller vers la page d’accueil

en: Can edit their profile?
fr: Peut modifier son profil ?

en: Can this role edit his own profile?
fr: Ce rôle peut-il modifier son profil ?

en: Can delete their account?
fr: Peut supprimer son compte ?

en: Allow this role to delete their account and end their membership on your site
fr: Autoriser ce rôle à supprimer son compte et mettre fin à son inscription sur votre site

en: Can view default homepage?
fr: Peut voir la page d’accueil par défaut ?

en: Custom Homepage Redirect
fr: Redirection de la page d’accueil

en: Action to be taken after login
fr: Action à prendre après la connexion

en: Action to be taken after account is deleted
fr: Action à prendre après qu’un compte soit supprimé

en: Action to be taken after registration
fr: Action à prendre après l’inscription

en: Action to be taken after logout
fr: Action à prendre après la déconnexion

en: Redirect to URL
fr: Rediriger vers l’URL

en: Redirect to WordPress Admin
fr: Rediriger vers l’interface d’administration de WordPress

en: Can view other member profiles?
fr: Peut voir les profils des autres membres ?

en: Lao People's Democratic Republic
fr: Personne de la République démocratique du Laos

en: Thank you for applying for membership to our site. We will review your details and send you an email letting you know whether your application has been successful or not.
fr: Merci de votre demande d’inscription à notre site. Nous examinerons vos informations et nous vous enverrons un e-mail vous indiquant si votre demande a été acceptée ou non.

en: Can this role view all member profiles?
fr: Est-ce que ce rôle peut voir tous les profils des membres ?

en: Can make their profile private?
fr: Peuvent rendre leur profil privé ?

en: Can this role make their profile private?
fr: Est-ce que ce rôle peut rendre son profil privé ?

en: Can view/access private profiles?
fr: Peut voir/accéder au profils privés ?

en: Can this role view private profiles?
fr: Est-ce que ce rôle peut voir les profils privés ?

en: Select the status you would like this user role to have after they register on your site
fr: Sélectionnez l’état que vous souhaitez attribuer à un utilisateur ou une utilisatrice ayant ce rôle après son inscription sur votre site

en: Require Email Activation
fr: Nécessite une activation par e-mail

en: Show custom message
fr: Afficher le message personnalisé

en: Thank you for registering. Before you can login we need you to activate your account by clicking the activation link in the email we just sent you.
fr: Merci pour votre inscription. Avant de pouvoir vous connecter vous devez activer votre compte en cliquant sur le lien d’activation que nous venons de vous envoyer par e-mail.

en: A theme or plugin compatibility issue
fr: Un problème de compatibilité avec un thème ou une extension

en: This is not your password
fr: Ce n’est pas votre mot de passe

en: Update Notifications
fr: Mettre à jour les notifications

en: Invalid parameters
fr: Paramètres non valides

en: Invalid coordinates
fr: Coordonnées non valides

note: translators: %s: title.
en: %s is required.
fr: %s est obligatoire.

note: translators: %s: title.
en: %s is required
fr: %s est obligatoire

note: translators: %s: max words.
en: You are only allowed to enter a maximum of %s words
fr: Vous êtes uniquement autorisé à saisir un maximum de %s mots

note: translators: %s: max selections.
en: You can only select up to %s choices
fr: Vous pouvez sélectionner uniquement %s choix

en: Please enter numbers only in this field
fr: Veuillez saisir uniquement des chiffres dans ce champ

en: Please enter a valid phone number
fr: Veuillez saisir un numéro de téléphone valide

en: You must provide your email
fr: Vous devez fournir votre adresse de messagerie

en: This is not a valid email
fr: Ce n’est pas une adresse de messagerie valide

en: Your email contains invalid characters
fr: Votre adresse de messagerie contient des caractères non valides

en: Only fill in if you are not human
fr: Remplir uniquement si vous n’êtes pas humain

en: Please enter your email
fr: Veuillez saisir votre adresse de messagerie

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Jump to page:
fr: Aller à la page :

en: You have successfully changed your password.
fr: Votre mot de passe a bien été modifié.

en: Your account is now active! You can login.
fr: Votre compte est désormais actif ! Vous pouvez vous connecter.

en: This email address has been blocked.
fr: Cette adresse de messagerie a été bloquée.

en: We do not accept registrations from that domain.
fr: Nous n’acceptons pas les inscriptions depuis ce domaine.

en: Your IP address has been blocked.
fr: Votre adresse IP a été bloquée.

en: Site accessible to Everyone
fr: Site accessible à tout le monde

en: Heading Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan de l’en-tête

en: First name
fr: Prénom

en: Other (Custom Field)
fr: Autre (champ personnalisé)

en: Display name
fr: Nom affiché

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: Last page
fr: Dernière page

en: Registration Date
fr: Date d’inscription

en: Set a url to redirect this user role to after they logout from site
fr: Saisissez une URL vers laquelle rediriger les utilisateur/utilisatrice·s de ce rôle après qu’il·elle·s se soient déconnecté·e·s du site

en: Select what happens when a user with this role logouts of your site
fr: Sélectionnez ce qu’il se passe lorsqu’un·e utilisateur/utilisatrice avec ce rôle se déconnecte de votre site

en: Set a url to redirect this user role to after they login with their account
fr: Saisissez une URL vers laquelle rediriger les utilisateur/utilisatrice·s de ce rôle après qu’il·elle·s se soient connecté·e·s avec leur compte

en: Select what happens when a user with this role logins to your site
fr: Sélectionnez ce qui arrive lorsqu’un·e utilisateur/utilisatrice avec ce rôle se connecte à votre site

en: Select what happens when a user with this role deletes their own account
fr: Choisissez ce qui arrive quand un·e utilisateur/utilisatrice avec ce rôle supprime son propre compte

en: Number of profiles to appear on page for mobile users
fr: Nombre de profils à faire apparaître sur la page pour les utilisateur/utilisatrice·s mobiles

en: Number of profiles to appear on page for standard users
fr: Nombre de profils à faire apparaître sur la page pour les utilisateur/utilisatrice·s standards

[ctx: Admin menu name]
en: Users
fr: Comptes

en: Shortcode
fr: Code court

en: General Options
fr: Options Générales

en: Form restored to revision.
fr: Révision du formulaire restaurée.

en: Change Password
fr: Modifier le mot de passe

en: Your account has not been approved yet.
fr: Votre compte n’a pas encore été approuvé.

en: Hello, spam bot!
fr: Bonjour, robot indésirable !

en: Change your cover photo
fr: Modifier votre photo de couverture

en: Change cover photo
fr: Modifier la photo de couverture

en: Upload a cover photo
fr: Téléverser une photo de couverture

en: Upload photo
fr: Téléverser une photo

en: Change photo
fr: Modifier la photo

en: Remove photo
fr: Retirer la photo

en: Tell us a bit about yourself...
fr: Parlez-nous un peu de vous…

en: Only me
fr: Uniquement moi

en: Select languages
fr: Sélectionnez les langues

en: Untitled photo
fr: Photo sans titre

en: Upload Photo
fr: Téléverser une photo

en: Cover Photo
fr: Photo de couverture

en: Upload your photo here
fr: Téléverser votre photo ici

en: Change your profile photo
fr: Modifiez votre photo de profil

en: Make Profile Photo Required
fr: Rendre la photo de profil obligatoire

en: Cover photo ratio
fr: Ratio de la photo de couverture

en: Enable Cover Photos
fr: Activer les photos de couverture

note: translators: %s: hours.
en: %s hr | %s hrs
fr[0]: %s h
fr[1]: %s h

en: just now
fr: à l’instant

en: Select what action is taken after a person registers on your site. Depending on the status you can redirect them to their profile, a custom url or show a custom message
fr: Sélectionnez l’action à entreprendre après l’inscription d’une personne sur votre site. En fonction de l’état vous pouvez la rediriger vers son profil, une URL personnalisée ou afficher un message personnalisé

en: Choose field(s) to enable in sorting
fr: Choisissez les champs à activer lors du tri

en: Choose field(s) to display in tagline
fr: Choisissez les champs à afficher dans le slogan

en: load more posts
fr: charger plus de publications

en: load more comments
fr: charger plus de commentaires

en: Here you can hide yourself from appearing in public directory
fr: Ici vous pouvez masquer votre profil du répertoire public

en: Who can see your public profile?
fr: Qui peut voir votre profil public ?

en: Hide my profile from directory
fr: Masquer mon profil du répertoire

en: Less than 1 year old
fr: Moins d’un an

en: Change file
fr: Modifier le fichier

en: Your image is invalid or too large!
fr: Votre image n’est pas valide ou trop grande !

en: Required
fr: Obligatoire

note: translators: %s: date.
en: Joined %s
fr: Inscrit·e depuis le %s

en: Approve Membership
fr: Accepter l’inscription

en: Display Mode
fr: Mode d’affichage

en: Who can see this menu link?
fr: Qui peut voir ce lien de menu ?

en: Register
fr: S’inscrire

en: You did not create any forms yet
fr: Vous n’avez pas encore créé de formulaire

en: Nothing found in Trash
fr: Rien n’a été trouvé dans la corbeille

en: User Role
fr: Rôle de compte

en: Edit User Role
fr: Modifier le rôle du compte

en: You did not create any member directories yet
fr: Vous n’avez pas encore créé de répertoire des membres

en: no comments
fr: aucun commentaire

en: You have not made any comments.
fr: Vous n’avez fait aucun commentaire.

en: Who can access this post?
fr: Qui peut voir cette publication ?

note: translators: %s: min length.
en: Your password must contain at least %d characters
fr: Votre mot de passe doit contenir au moins %d caractères

note: translators: %s: max length.
en: Your password must contain less than %d characters
fr: Votre mot de passe doit contenir moins de %d caractères

en: Invalid SoundCloud track ID
fr: ID de piste SoundCloud non valide

en: Select the member roles that can see this link
fr: Sélectionnez les rôles des membres qui peuvent voir ce lien

en: Search Member Directories
fr: Recherche dans les répertoires des membres

en: Select...
fr: Sélectionner…

en: First name & last name
fr: Prénom & nom

en: Last name & first name
fr: Nom & prénom

en: Custom field(s)
fr: Champ·s personnalisé·s

en: Display Name Custom Field(s)
fr: Champ·s personnalisé·s utilisé·s comme nom d’affichage

en: Automatically redirect author page to their profile?
fr: Rediriger automatiquement la page de l’auteur ou autrice vers son profil ?

en: This image is too small!
fr: Cette image est trop petite !

en: Tokelau
fr: Tokélaou

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Åland Islands
fr: Îles Åland

en: You can only upload one image
fr: Vous ne pouvez téléverser qu’une seule image

en: You can only upload one file
fr: Vous ne pouvez téléverser qu’un seul fichier

en: Viet Nam
fr: Viêtnam

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: The end of date range must be greater than the start of date range
fr: La date de fin de la plage doit être postérieure à la date de début de la plage

en: Default WP Display Name
fr: Nom d’affichage WP par défaut

en: Sundanese
fr: Soudanais

en: Sardinian
fr: Sarde

en: Uighur
fr: Ouïghour

en: Telugu
fr: Télougou

en: Raeto-Romance
fr: Rhéto-roman

en: Pashto
fr: Pachto

en: Chichewa
fr: Chewa

en: Lao
fr: Laotien

en: Ganda
fr: Luganda

en: Sichuan Yi
fr: Yi du Sichuan

en: Manx
fr: Mannois

en: Norwegian Nynorsk
fr: Nynorsk

en: Ewe
fr: Éwé

en: User meta has been changed.
fr: La méta de compte a été modifiée.

en: Kashmiri
fr: Cachemiri

en: Kanuri
fr: Kanouri

en: Kongo
fr: Kikongo

en: Avaric
fr: Avar

en: Avestan
fr: Avestique

en: Invalid query!
fr: Requête invalide !

en: Divehi
fr: Maldivien

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
fr: Interlingua (Association pour une langue auxiliaire internationale)

en: Invalid API key
fr: Clé de l’API invalide

en: Niue
fr: Niuéen

en: North Ndebele
fr: Ndébélé du Zimbabwe

en: Norwegian Bokmal
fr: Bokmål

en: Ossetian
fr: Ossète

en: Please enter a valid end date in the date range
fr: Veuillez saisir une date de fin valide pour la plage

en: Please enter a valid start date in the date range
fr: Veuillez saisir une date de début valide pour la plage

en: Please provide a date range beginning
fr: Veuillez saisir une date de début de plage

en: Please provide a date range end
fr: Veuillez saisir une date de fin de plage

en: Please upload a valid image!
fr: Veuillez téléverser une image valide !

en: Saint Martin (French part)
fr: Saint-Martin (Antilles françaises)

en: South Ndebele
fr: Ndébélé du Transvaal

en: User has been successfully deleted.
fr: Le compte a été bien été supprimé.

en: User status has been changed.
fr: L’état du compte a été modifié.

en: To reset your password, please enter your email address or username below.
fr: Pour réinitialiser votre mot de passe, veuillez saisir votre adresse de messagerie ou votre identifiant ci-dessous.

en: Inactive
fr: Inactifs

en: Approved
fr: Approuvés

en: Users Overview
fr: Vue d’ensemble des comptes

en: Mobile Number
fr: Numéro de portable

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Change password
fr: Modifier le mot de passe

note: translators: %s: min widdth.
en: Your photo is too small. It must be at least %spx wide.
fr: Votre photo est trop petite. Elle doit avoir une largeur d’au moins %spx.

en: Search Users
fr: Rechercher des comptes

en: Search User Roles
fr: Rechercher un rôle de compte

en: You did not create any user roles yet
fr: Vous n’avez pas encore créé de rôle de compte

en: Add New User Role
fr: Ajouter un nouveau rôle de compte

en: Delete this user
fr: Supprimer ce compte

en: This user has not added any information to their profile yet.
fr: Ce compte n’a pas encore ajouté d’informations à son profil.

en: Invalid user specified
fr: Compte invalide spécifié

en: You are not allowed to edit this user.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à modifier ce compte.

en: Login the user after validating the activation link
fr: Connecter le compte après la validation du lien d’activation

en: Allow this user role to view your site's homepage
fr: Autoriser ce rôle de compte à voir la page d’accueil du site

en: Old users first
fr: Les anciens comptes en premier

en: New users first
fr: Les nouveaux comptes en premier

en: Your user cache is now removed.
fr: Votre cache de compte est maintenant supprimé.

en: Docs
fr: Documents

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Rejected
fr: Refusés

en: Turn on to add a confirm password field. If turned on the confirm password field will only show on register forms and not on login forms.
fr: Activez cette option pour ajouter un champ de confirmation du mot de passe. Si activé, le champ de confirmation du mot de passe ne s’affichera que sur le formulaire d’inscription et pas sur le formulaire de connexion.

note: translators: %1$s is a label; %2$s is a min chars.
en: Your %1$s must contain at least %2$s characters
fr: Votre %1$s doit contenir au moins %2$s caractères

note: translators: %1$s is a label; %2$s is a max chars.
en: Your %1$s must contain less than %2$s characters
fr: Votre %1$s doit contenir moins de %2$s caractères

en: You did not create any custom fields.
fr: Vous n’avez créé aucun champ personnalisé.

en: This field type is not setup correctly.
fr: Ce type de champ n’est pas configuré correctement.

en: The core admin role must always have access to wp-admin / WordPress backend
fr: Le rôle administrateur/administratrice du cœur WordPress doit toujours avoir accès à l’interface d’administration

en: User Roles
fr: Rôles des comptes

en: User Roles to Display
fr: Rôles des comptes à afficher

en: User Roles that can use search
fr: Rôles des comptes qui peuvent utiliser la recherche

en: Super administrators can not be modified.
fr: Les super administrateurs ou super administratrices ne peuvent pas être modifiés.

en: Please login as administrator
fr: Veuillez vous connecter en tant qu’administrateur ou administratrice

en: Users have been updated.
fr: Les comptes ont été mis à jour.

en: Users
fr: Utilisateurs/utilisatrices

en: Set a url to redirect this user role to after they delete account
fr: Saisissez une URL vers laquelle rediriger les utilisateurs et utilisatrices de ce rôle après qu’ils aient supprimé leur compte

en: This user has not made any comments.
fr: Cet utilisateur ou cette utilisatrice n’a fait aucun commentaire.

en: Login as this user
fr: Se connecter en tant que cet internaute

en: User role has been changed.
fr: Le rôle de compte a été modifié.

en: Turn on to force users to create a strong password (A combination of one lowercase letter, one uppercase letter, and one number). If turned on this option is only applied to register forms and not to login forms.
fr: Activez cette option pour forcer les utilisateurs et utilisatrices à choisir un mot de passe fort (Une combinaison de minuscules, majuscules et chiffres). Si activé, cette option ne s’appliquera qu’au formulaire d’inscription, pas sur celui de connexion.

[ctx: Admin menu name]
en: All Users
fr: Tous les utilisateurs et utilisatrices

en: Site accessible to Logged In Users
fr: Site accessible aux utilisateurs et utilisatrices connectés

en: Show user description in profile header?
fr: Afficher la description de l’utilisateur ou utilisatrice dans l’en-tête du profil ?

en: We are sorry. We cannot find any users who match your search criteria.
fr: Nous sommes désolés. Nous ne pouvons pas trouver de compte qui répond à vos critères de recherche.

en: Custom text if no users were found
fr: Texte personnalisé si aucun compte n’est trouvé

en: Same as above but in case of 1 user found only
fr: Même chose qu’au dessus mais dans le cas où un seul compte est trouvé

en: Show extra user information below tagline?
fr: Afficher les informations supplémentaires de l’utilisateur ou utilisatrice sous le slogan ?

note: translators: %s: max chars.
en: Your user description must contain less than %s characters
fr: Votre description du compte doit contenir moins de %s caractères

en: You do not have permission to delete this user.
fr: Vous n’avez pas le droit de supprimer ce compte.

en: You can not edit this user
fr: Vous ne pouvez pas modifier ce compte

en: Ultimate Member Setup Error: User page can not be a child page.
fr: Erreur d’installation d’Ultimate Member : la page de compte ne peut pas être une page enfant.

en: Can delete these user roles only
fr: Ne peut supprimer uniquement que ces rôles des comptes

en: Can edit these user roles only
fr: Ne peut modifier uniquement que ces rôles des comptes

en: Field(s) to show in user meta
fr: Champs à afficher dans les métadonnées du compte

en: User Meta
fr: Métadonnées du compte

en: User Cache
fr: Cache du compte

en: You must provide a user ID
fr: Vous devez fournir un ID utilisateur/utilisatrice

en: Can view these user roles only
fr: Peut voir uniquement ces rôles des comptes

en: Search Icons...
fr: Icônes de recherche…

en: Show Forgot Password Link?
fr: Afficher le lien « Mot de passe oublié » ?

en: User ID
fr: ID de l’utilisateur/utilisatrice

note: translators: %s: profile status.
en: This user account status is %s
fr: L’état de ce compte est « %s »

note: translators: %s: comments number.
en: %s comment | %s comments
fr[0]: %s commentaire
fr[1]: %s commentaires

en: Show social links in profile header?
fr: Afficher les liens sociaux dans l’en-tête du profil ?

en: Reject Membership
fr: Refuser l’inscription

en: Your membership request has been rejected.
fr: Votre demande d’inscription a été refusée.

en: You have reached the limit for requesting password change for this user already. Contact support if you cannot open the email
fr: Vous avez déjà atteint le nombre limite de demandes de modification du mot de passe pour ce compte. Contactez le support si vous ne pouvez pas ouvrir l’e-mail

en: User
fr: Utilisateur/utilisatrice

en: Secondary Email Address
fr: Adresse e-mail secondaire

en: Primary Button Text
fr: Texte du bouton primaire

en: Your account is awaiting email verification.
fr: Votre compte est en attente de vérification de l’e-mail.

en: Upload profile cover here
fr: Téléverser ici la photo de couverture du profil

en: Developers
fr: Développeurs/développeuses

en: Specify the custom field meta key or custom fields seperated by comma that you want to use to display users name on the frontend of your site.
fr: Spécifiez la clé méta du champ personnalisé ou les champs personnalisés séparés par une virgule que vous souhaitez utiliser pour afficher le nom des comptes dans sur l’interface publique de votre site.

en: Please provide a valid email
fr: Veuillez fournir une adresse e-mail valide

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Username or Email
fr: Identifiant ou e-mail

en: Unique Username/Email
fr: Identifiant/e-mail unique

en: URL redirect after email activation
fr: URL redirigée après l’activation par e-mail

en: If you want users to go to a specific page other than login page after email activation, enter the URL here.
fr: Si vous souhaitez que les utilisateurs et utilisatrices passent à une page spécifique autre que la page de connexion après l’activation par e-mail, saisissez l’URL ici.

en: This is the name that will be displayed for users on the front end of your site. Default setting uses first/last name as display name if it exists.
fr: Il s’agit du nom qui sera affiché pour les comptes sur l’interface publique du site. Le réglage par défaut utilise le prénom et le nom comme nom affiché s’ils existent.

en: Waiting email confirmation
fr: En attente de confirmation 
    par e-mail

en: Member Directory
fr: Répertoire des membres

en: Member Directories
fr: Répertoires des membres

en: Awaiting Email Confirmation
fr: En attente de confirmation par e-mail

en: User Display Name
fr: Nom affiché de l’utilisateur/utilisatrice

en: If enabled, author pages will automatically redirect to the user's profile page.
fr: Si cette option est activée, les pages des auteurs et des autrices seront automatiquement redirigées vers la page de profil du compte.

en: Posts
fr: Publications

en: You have not created any posts.
fr: Vous n’avez créé aucune publication.

en: This user has not created any posts.
fr: Cet utilisateur ou cette utilisatrice n’a créé·e aucune publication.

en: Search Forms
fr: Rechercher dans les formulaires

en: Only show members who have uploaded a cover photo
fr: Afficher uniquement les membres qui ont téléversé une photo de couverture

en: Only show specific users (Enter one username per line)
fr: Afficher uniquement les utilisateurs ou utilisatrices spécifié·e·s (saisir un identifiant par ligne)

en: Website URL
fr: URL du site

en: Select where this field should appear. This option should only be changed on the profile form and allows you to show a field in one mode only (edit or view) or in both modes.
fr: Sélectionnez l’endroit où ce champ doit apparaître. Cette option doit être modifiée uniquement dans le formulaire de profil et vous permet d’afficher un champ uniquement dans un seul mode (édition ou affichage) ou dans les deux modes.

en: Put as Pending Review
fr: Mettre en attente de vérification

en: Pending Review
fr: En attente de vérification

en: Require Admin Review
fr: Nécessite une vérification par un administrateur ou une administratrice

en: Unique Email
fr: Adresse e-mail unique

en: English letters only
fr: Uniquement des caractères anglais

en: You must provide lowercase letters.
fr: Vous devez fournir des caractères minuscules.

en: You must provide alphabetic letters
fr: Vous devez fournir des caractères alphabétiques

en: This content has been restricted to logged-in users only. Please <a href="{login_referrer}">login</a> to view this content.
fr: Ce contenu est uniquement réservé aux utilisateurs et utilisatrices connectés. Veuillez <a href="{login_referrer}">vous connecter</a> pour voir ce contenu.

en: Resend Activation E-mail
fr: Renvoyer l’e-mail d’activation

en: Version:
fr: Version :

en: Password
fr: Mot de passe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Title
fr: Titre

en: Remove
fr: Supprimer

en: Default
fr: Par défaut

en: From
fr: De

en: All
fr: Tout

en: Back
fr: Retour

en: Upload
fr: Téléverser

en: Username
fr: Identifiant

en: Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: E-mail Address
fr: Adresse e-mail
